Ceny materiałów budowlanych rosną z miesiąca na miesiąc, dlatego osoby, które chcą ryzykować budowę własnego domu w tych niespokojnych czasach pytają często o jakość i koszty betonu na fundament. Jakie są rodzaje zbrojenia, jakie oznaczenia betonu, kiedy beton zwykły, a kiedy gazobeton? Dziś odpowiadamy szczegółowo na wiele pytań dotyczących materiału, bez którego nie można zacząć i skończyć żadnej budowy. Jaki beton na fundament?
Beton jest efektem mieszania cementu, wody i kruszywa. Niekiedy do mieszanki dodaje się związki chemiczne, ale nie stanową one więcej niż 5 proc. masy betonu. Składniki te tworzą zaczyn, który na skutek procesów fizykochemicznych twardnieje i powoduje wiązanie mieszanki. Jeśli na placu budowy nie ma warunków do mieszania cementu, zamawiamy beton z gruszki, czyli betoniarki (betonomieszarki), która dostarczy potrzebny materiał wprost na plac.
Co znaczą oznaczenia betonu?
Z betonu tworzy się fundamenty, ściany piwniczne i stropy, a także elementy konstrukcyjne (filary, schody, balkony). Na rynku dostępne są różne rodzaje i klasy betonu. W budownictwie jednorodzinnym używa się mieszanek o międzynarodowych klasach C8/10, C12/15, C16/20, C20/25 i C25/30. Symbole te oznaczają wielkość naprężeń ściskających, jakie może on przenieść.
Klasy wytrzymałości betonu określane są na podstawie normy PN-EN 13791. Np. w przypadku betonu oznaczonego klasą C20/25, litera C to określenie rodzaju betonu, pierwsza liczba oznacza wytrzymałość na ściskanie kostki sześciennej (tutaj 20 MPa), a druga to wytrzymałość na ściskanie na beton w postaci walca (25 MPa). Klasa danego materiału decyduje o tym, do jakiego rodzaju prac może zostać zastosowany.
Klasy betonu
Klasy konsystencji betonu oraz jego rodzaje mają wpływ na to, do jakich prac można je wykorzystać. Klasa nie ma tak dużego znaczenia w przypadku budowy schodków, podmurówki pod płot czy w innych domowych i amatorskich zastosowaniach. Ale przy dużych inwestycjach musimy wziąć pod uwagę beton odpowiedniej klasy.
Beton dzieli się na lekki, zwykły i ciężki. Lekki najczęściej stosowany jest jako warstwa wyrównująca lub podkładowa pod posadzki, a także do tworzenia konstrukcji drobnych (prefabrykowane nadproża, bloczki ścienne). Betonu zwykłego używa się do tworzenia konstrukcji betonowych oraz żelbetonowych. Natomiast beton ciężki wykorzystywany jest głównie jako osłona biologiczna, która osłabia działanie promieniowania jonizującego. Jest stosowany na budowach, gdy waga danego elementu nie ma znaczenia dla stabilności całej konstrukcji.
Jakie są rodzaje betonu?
Beton ciężki swoją nazwę zawdzięcza temu, że do jego produkcji stosuje się kruszywa z minerałów ciężkich lub rud żelaza (np. z kruszyw barytowych). Wyróżniamy beton magnetytowy, limonitowy, barytowy, hematytowy, żelgrudowy. Dla podwyższenia ciężaru jego objętości stosuje się wypełniacze metalowe, którymi mogą być odpady żeliwne czy stalowe.
Beton tego rodzaju pochłania promieniowanie jonizujące. Odporny na podwyższoną temperaturę, jest stosowany wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża wytrzymałość. Podobnie jak inne gatunki betonów, umożliwia kształtowanie dowolnych brył ścian osłonowych, a jego ciężar pozwala zmniejszyć grubość elementu osłonowego nawet pięciokrotnie w stosunku do betonu zwykłego. Ze względu na własności pochłaniające szkodliwe promieniowanie jonizujące znalazł zastosowanie przy budowie osłon kabin RTG, centrów onkologicznych, reaktorów i elektrowni atomowych.
Beton zwykły
Jest najczęściej wykorzystywanym materiałem do tworzenia elementów konstrukcyjnych w deskowaniach lub w formie wylewek. Przygotowując samodzielnie beton o wymaganej wytrzymałości, należy posłużyć się tabelami określającymi udział poszczególnych składników. Bardzo ważna jest konsystencja mieszanki, gdyż ilość dodanej wody znacząco wpływa na wytrzymałość betonu. Płynna mieszanka wymaga użycia większej ilości cementu.
Natomiast beton lekki wykonuje się z zastosowaniem lekkich kruszyw, a także betonów komórkowych, które wytwarzane są z cementu, piasku, wody oraz środka pianotwórczego. Beton lekki jest używany głównie do wykonywania elementów ściennych i stropowych średniowymiarowych. Dzięki niewielkiemu ciężarowi może służyć jako warstwa wyrównawcza oraz podkładowa. Dobrze sprawdzi się w charakterze materiału pod ogrzewanie podłogowe.
Jaki beton na fundament?
W tym przypadku najlepszy jest beton B20, który ma oznaczenie C16/20, spełniający wszystkie kluczowe wymagania dotyczące konsystencji i wytrzymałości na ściskanie. Ponadto sprawdzi się w różnych środowiskach na słupy, ściany budynku, wieńce, stropy, schody, ławy fundamentowe oraz płyty fundamentowe.
Beton zbrojony
Do wylewania płyt fundamentowych i stropów w budownictwie stosuje się beton zbrojony. Tego rodzaju materiał budowlany składa się z podstawowej masy betonowej, w której zanurzone są dodatkowe elementy wzmacniające, głównie siatki stalowe oraz pręty ze stali, szkła, bazaltu, węgla i materiałów syntetycznych (polimerów. polipropylenu). Dzięki temu staje się on odporny na pęknięcia.
Jak chodzi o rodzaje zbrojenia, dzieli się je na zbrojenia nośne i uzupełniające. Betonem zbrojonym wzmacniane są ławy i płyty fundamentowe, wieńce stropowe i stropy, nadproża okienne i drzwiowe, słupy czy balkony.
Beton komórkowy – rodzaje
Do stawiania ścian i stropów w domach mieszkalnych wykorzystywany jest beton komórkowy. Porowata struktura tego materiału powstaje poprzez wprowadzenie gazu do mieszanki cementowej. Najczęściej jest to powietrze, które zajmuje 60-85 proc. jej objętości (dlatego beton komórkowy jest lekki). Powietrze wprowadzane jest dwiema metodami, przy pomocy których uzyskujemy gazobeton i pianobeton. Beton komórkowy wyróżnia się doskonałymi parametrami izolacyjnymi.