Budowa energooszczędnych domów w ostatnich latach stała się tematem numer jeden. Ma to związek nie tylko ze zmianą przepisów i obowiązkiem wznoszenia obiektów spełniających rygorystyczne normy oraz standardy. To też względy ekologiczne i ekonomiczne, które każdy inwestor mocno odczuje, patrząc na rachunki. Czy ta konieczność się opłaca?
Co to jest dom energooszczędny?
Dom energooszczędny to budynek, którego zapotrzebowanie na energię elektryczną jest znacznie niższe niż w przypadku obiektów wznoszonych jeszcze kilka lat temu. Efekt ten jest pokłosiem zastosowania innowacyjnych technologii i systemów budowlanych, doboru materiałów o odpowiednich wskaźnikach izolacyjnych (np. bloczki z betonu komórkowego Termalica) czy wykorzystania instalacji, które optymalizują zużycie prądu. Takie zabiegi mają na celu nie tyle ochronę zasobów środowiska naturalnego, ile zmniejszają koszty eksploatacyjne budynku i pozwalają generować oszczędności.
Od 1 stycznia 2021 roku weszły w życie zmiany przepisów dotyczących budownictwa mieszkaniowego, co wpłynęło na koszty wznoszenia obiektów. Zgodnie z nimi ściany zewnętrzne, dachy, stropodachy oraz okna muszą wyróżniać się określoną wartością współczynnika przenikania ciepła U – jednego z głównych wskaźników definiujących to, czy dom można określić jako energooszczędny. Został on zwiększony w stosunku do norm obowiązujących jeszcze kilka lat temu.
Ile kosztuje budowa domu energooszczędnego?
Choć wydawałoby się, że zaostrzenie norm dotyczących współczynnika U pociągnie za sobą lawinę dodatkowych kosztów i wpłynie na drastyczne podwyższenie wydatków inwestycyjnych, to w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Cena wzniesienia budynku spełniającego normy obiektów energooszczędnych jest wyższa o kilka lub kilkanaście procent, a na ostateczny wynik ma wpływ wiele zmiennych. Należą do nich m.in. powierzchnia, kształt i rodzaj zadaszenia, wybrany materiał budowlany czy sposób ogrzewania i wentylacji. Każda nieruchomość będzie więc wyróżniała się innymi kalkulacjami, ale ich wspólnym mianownikiem jest to, że inwestycja po kilku latach się zwróci.
Ile możesz zaoszczędzić, budując dom energooszczędny?
Inwestycja, jaką jest budowa domu energooszczędnego, zwraca się w kosztach eksploatacyjnych; rachunkach czy wydatkach związanych z utrzymaniem budynku. Takie obiekty zużywają nawet do pięć razy mniej energii niż budynki wznoszone tradycyjnymi metodami i wykazują minimalne straty ciepła (lub ich całkowity brak!). To wszystko przekłada się na spore oszczędności w rodzinnym budżecie, a oprócz względów finansowych oznacza również lepsze warunki mieszkaniowe związane z eliminacją wilgoci, pleśni oraz grzybów. Ponadto, w związku z wykorzystaniem nowoczesnych technologii oraz ekologicznych rozwiązań, wartość rynkowa nieruchomości na przestrzeni lat nie maleje, co jest zaletą w przypadku sprzedaży. Czy więc energooszczędne budownictwo się opłaca? Tak!