Beton do ogrodu ma formę płyt i kostek brukowych, ale także systemów ogrodzeniowych i elementów małej architektury. Zastosowanie tego rodzaju wyrobów do urządzania ogrodowej strefy wcale nie musi oznaczać utrzymania jej w odcieniach szarości.
Ogrodowe elementy wykończeniowe z betonu łączą w sobie funkcjonalność i trwałość. Zaawansowane techniki produkcyjne umożliwiają wytwarzanie elementów betonowych, imitujących inne rodzaje materiałów i surowców.
Jaki materiał jest najbardziej użyteczny podczas wykańczania ogrodu?
Funkcjonalna strefa ogrodowa to połączenie terenów zielonych ze strefami o znaczeniu użytkowym. Ze względu na komfort eksploatacji powierzchni drugi typ obszaru zazwyczaj zostaje utwardzony. Użytkowa część ogrodu to przede wszystkim obszar przeznaczony do wypoczynku i gastronomii, ale także ścieżki i chodniki pełniące funkcję ciągów komunikacyjnych.
Planując urządzenie ogrodu, warto przemyśleć kwestię doboru materiałów wykończeniowych. Ze względu na zewnętrzne usytuowanie taras i ścieżki są narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Oczywiście elementy wykończeniowe do ogrodu powinny charakteryzować się harmonijnym wyglądem i być uzupełnieniem stylu panującego w ogrodzie.
Wyrób budowlany, który bardzo dobrze sprawdzi się do wykonania utwardzonych nawierzchni ogrodowych, to płytki brukowe. Elementy tego typu są wytwarzane na bazie mieszanki betonowej, poddawanej wibrowaniu i prasowaniu. Płyty brukowe, inaczej określane mianem betonowych, to nowoczesna odsłona kostek brukowych. Elementy tego typu mają większe wymiary w rzucie, i to właśnie one pozwalają na stworzenie minimalistycznych ogrodowych ścieżek z pojedynczych płyt ułożonych z odstępami. Trend ten jest w ostatnim czasie bardzo ceniony przez inwestorów oraz projektantów wnętrz. Płytki brukowe mogą być także z powodzeniem zastosowane do stworzenia powierzchni tarasu oraz innych utwardzonych stref w ogrodzie.
Warto pamiętać, że beton w ogrodzie to nie tylko płyty brukowe. Do rodziny tego rodzaju wyrobów budowlanych należą drobnowymiarowe kostki brukowe. Elementy te ze względu na bardzo szeroką gamę wzorów i barw mogą być z łatwością dopasowane do ogólnego stylu panującego w ogrodzie. Mieszanka betonowa służy również do wykonywania systemów ogrodzeniowych oraz elementów małej architektury. Beton może być więc podstawowym wyrobem zastawionym podczas urządzania strefy otoczenia budynku. Nie oznacza to jednak, że ogród musi być utrzymany w odcieniach szarości. Jak to możliwe?
Z czego wynika funkcjonalność betonowych elementów ogrodowych?
Elementy wytwarzane na bazie mieszanki betonowej charakteryzują się bardzo wysoką trwałością i odpornością na działanie warunków eksploatacyjnych. Betonowe płyty, kostki brukowe, systemy ogrodzeniowe czy elementy małej architektury nie są podatne na nasiąkanie wodą i cykle zamrażania i rozmrażania. Elementy tego typu nie zmieniają swoich parametrów także podczas długotrwałego oddziaływania promieniowania słonecznego. Znaczna sztywność i wytrzymałość sprawiają, że wyroby te są odporne na czynniki uderzeniowe.
Elementy betonowe w ogrodzie wcale nie muszą wyglądać jak beton. Stosowane w ich produkcji zaawansowane techniki umożliwiają wytwarzanie wyrobów o funkcjonalności betonu, ale wyglądających jak inne rodzaje materiałów i surowców. Elementy betonowe mogą imitować drewno lub naturalne skały i kamienie, przybierać formę betonu architektonicznego lub mieć powierzchnię wykończoną uszlachetnionym kruszywem.