Jak skutecznie izolować fundament? Dlaczego izolacje fundamentów są tak ważne? Na powyższe pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie. Zapraszamy do szybkiej lektury już teraz!
Jeśli chodzi o hydroizolację, to sprawa związana z izolacją fundamentów jest bardzo ważna. Dlaczego? Ponieważ niepoprawnie wykonana izolacja fundamentów w trakcie budowy domu w przyszłości niekorzystnie wpłynie na konstrukcję, a szczególnie na jego trwałość i środowisko. W przypadku izolacji fundamentów wyróżnia się izolację pionową i poziomą. Czym są oba rozwiązania? Wyjaśniamy w poniższej treści.
Czym jest izolacja pionowa fundamentów i pozioma?
Czym jest izolacja fundamentów pozioma i pionowa? W pierwszym przypadku wykorzystuje się powłokę hydroizolacyjną, którą umieszcza się między ławą fundamentową a ścianą albo pomiędzy fundamentem a ścianami umiejscowionymi na parterze. Celem takiego działania jest zabezpieczenie fundamentów przed wchłanianiem z gruntu wody lub powstawaniem wilgoci. Do izolacji poziomej wykorzystuje się papę na lepiku lub termozgrzewalną. Ułożoną na fundamentowych ławach papę należy przykleić lub zgrzać z podłożem. Folię natomiast można położyć luzem. Kiedy już powierzchnia zostanie przygotowana, można zacząć stawiać ściany fundamentowe.
W przypadku izolacji fundamentów pionowej wykorzystuje się folię, masę bitumiczną, papę lub zaprawę mineralną. Jej celem jest zapobieganie zawilgoceniu zarówno ścian piwnicy, jak i fundamentowych. A zatem izolacja pionowa jest uzupełnieniem izolacji poziomej.
Dlaczego izolacja fundamentów jest ważna?
Jak już wspominaliśmy, brak izolacji źle wpływa na konstrukcję nieruchomości. Niezaizolowany beton – lub zaizolowany, ale niepoprawnie – będzie działać praktycznie jak gąbka. Pory zaczną zasysać wilgoć z gleby, czego skutkiem będzie zawilgocenie całej ławy fundamentowej. To z kolei prowadzi do przenikania wilgoci do domu i pojawieniem się grzybów na a ścianach. Dodatkowo zacznie odpadać okładzina, będąca wykończeniem podłogi. Taka sytuacja nierzadko prowadzi do tak zwanej korozji biologicznej betonu. A skutkiem tego jest między innymi utrata stabilności nieruchomości – głównie zimową porą, kiedy wilgotny beton będzie się zamrażał.
Zawilgocenie fundamentów i w konsekwencji reszty elementów budynku niekorzystnie wpływają również na cieplną izolacyjność ścian. Mokry materiał ociepleniowy przestanie być skuteczny, gdyż straci swoje parametry. Zaczną tworzyć się tak zwane mostki termiczne, a zatem zimno z gruntu będzie przenikać do wnętrz. Tym samym wzrosną wszelkie koszty związane z eksploatacją domu, ponieważ już samo ogrzewanie w takiej sytuacji będzie nieefektywne.
Izolacja przeciwwodna powierzchni ścian fundamentowych ma ogromne znaczenie, więc nie należy tego bagatelizować. Prawidłowo wykonana izolacja pozioma fundamentów posłuży przez wiele lat. Jeżeli natomiast izolacja przeciwwilgociowa nie zostanie dobrze wykonana, to szybko pojawią się liczne problemy. Lepiej więc na samym początku zadbać o skuteczną izolację przeciwwilgociową. W razie potrzeby można skorzystać z usług firmy, która wykonuje ocieplenie fundamentów i oferuje również takie usługi, jak pozioma izolacja fundamentów lub pionowa izolacja fundamentów. W końcu równie ważna, jak izolacja jest skuteczność ocieplenia fundamentów.