Jeszcze do niedawna sypialnie z garderobą oglądaliśmy głównie w amerykańskich filmach. Obecnie takie hollywoodzkie rozwiązania architektoniczne coraz częściej spotykamy w polskich domach. Sypialnia z garderobą to pomieszczenie nie tylko bardzo wygodne, ale funkcjonalne. A może sypialnia z łazienką i garderobą, a na dodatek pralnia w domu? Wszystko jest możliwe dzięki odpowiedniej kreatywności. Marzenia się spełniają…
W klasycznej sypialni funkcję garderoby pełni zazwyczaj duża szafa ubraniowa. Ale szafa zajmuje zwykle sporo miejsca i nie zawsze pozwala na wygodny dostęp do wszystkich ubrań. Dużo lepszym rozwiązaniem jest sypialnia połączona z garderobą, gdzie zmieści się nie tylko odzież, ale także biżuteria i dodatki.
Garderoba w sypialni czy osobno?
Osobna garderoba pozwala zachować porządek, ogranicza czas przeznaczony na poszukiwanie ubrań, gwarantuje łatwy dostęp do wszystkich kreacji, może pomieścić również deskę do prasowania, żelazko czy odkurzacz. Wszystko jest pod ręką! Osobom samotnym wystarczy funkcjonalna szafa na odzież, ale większe rodziny bądź miłośnicy mody mogą szukać obszernej przechowalni z wieloma półkami i wieszakami, gdzie szybko odnajdą przedmioty potrzebne na daną chwilę.
Projektanci wnętrz ostrzegają jednak przed nieprzemyślaną aranżacją wnętrz. Garderoba w małym pomieszczeniu pod skosami utrudnia zamontowanie wieszaków na długie ubrania oraz dostęp do niektórych półek. W przypadku małego mieszkania odzież można przechowywać w szafie wnękowej w przedpokoju lub w sypialni zamontowanej na całej ścianie aż po sufit. Przy planowaniu szaf trzeba pamiętać o zachowaniu przed nimi wolnej przestrzeni, która pozwoli otworzyć drzwi i swobodnie korzystać z półek. Aranżacja małej sypialni z garderobą nie jest sprawą prostą, ale dzięki kreatywności możemy to zrobić samodzielnie.
Sypialnia na poddaszu z garderobą
O pojemności garderoby decyduje nie tylko jej powierzchnia, ale również wysokość pomieszczenia. Zwykle w wyższych partiach garderób przechowuje się rzeczy używane sezonowo czy z których korzystamy rzadko. Taka powierzchnia jest nie mniej potrzebna niż przeznaczona na ubrania noszone na co dzień. Składowanie rzadko używanych przedmiotów w strefie dziennej może sprawiać wrażenie chaosu w naszym mieszkaniu.
Znaczna część budowanych w Polsce domów to budynki parterowe z użytkowym poddaszem, na którym urządza się sypialnie oraz łazienki. Niektórzy właściciele domów próbują maksymalnie wykorzystać powierzchnię użytkową, umieszczając garderobę na najwyższej kondygnacji pod skosami dachów. Miejsca pod skosem jest jednak znacznie mniej niż w pomieszczeniu o pełnej wysokości. W sieci dostępne są przykładowe projekty sypialni z garderobą.
Sypialnia z małą garderobą
Planując garderobę, powinniśmy zwrócić uwagę na ściankę kolankową, przy której ma powstać pomieszczenie lub szafa na ubrania. Jej wysokość ma wpływ na użyteczność garderoby. Jeśli jest niższa niż metr, można przy niej umieścić tylko półki, szuflady lub np. wysuwane kosze. Dopiero gdy jej wysokość wynosi około 150 cm, można pomyśleć o wstawieniu drążka z wieszakami na spódnice, koszule lub spodnie. Marynarki i żakiety potrzebują 135 cm, a na metrowym drążku pomieścimy do 10 sztuk. Dłuższe sukienki, płaszcze czy spodnie wymagają szafy o wysokości co najmniej 180 cm.
Aby uniknąć wrażenia chaosu w małej garderobie, możesz przechowywać część bielizny w pudełkach lub drucianych koszach. Płytkie szuflady można wypełnić przegródkami lub tacami, co ułatwi zachowanie porządku w biżuterii, dodatkach czy nawet ubraniach sportowych. Jeśli pozwala na to przestrzeń, obuwie możesz ustawić na prawidłach, przez co wszystkie buty będą ładnie wyeksponowane.
Wejście do garderoby z sypialni
Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest wydzielenie garderoby w sypialni za pomocą jednej lub dwóch ścianek z lekkiej zabudowy kartonowo-gipsowej. Do takiej garderoby nie musimy zazwyczaj montować drzwi. Można również zaaranżować sypialnię z garderobą przy pomocy drzwi przesuwnych. Architekci wnętrz polecają w takich przypadkach drzwi do garderoby z lustrem, drzwi w kolorze pozostałych ścian lub w odcieniu naturalnego drewna.
Decyzja w sprawie zastosowania konkretnego rozwiązania zależy od naszych potrzeb i budżetu. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na duże wydatki, możemy wiele zdziałać w wyniku odpowiedniego ustawienia mebli. Garderobę wydzielimy poprzez ustawienie szafy tyłem do łóżka, bezpośrednio za nim. Kolejne dwie szafy wstawiamy w tej samej linii, co poprzednia, również tyłem do reszty pomieszczenia. W ten sposób przerwy pomiędzy meblami wykorzystujemy jako przejście z sypialni do garderoby.
Sypialnia z łazienką i garderobą
Coraz częściej w nowoczesnej architekturze spotkamy domy z sypialnią połączoną z łazienką i garderobą. Rozwiązanie kojarzy się z luksusem, gdyż musimy mieć odpowiednio obszerny dom, by móc zdecydować się na połączenie trzech pomieszczeń. W takim przypadku niezbędne jest zaprojektowanie drugiej łazienki w innej części domu, aby mogli z niej korzystać pozostali domownicy. Ale na posiadanie dwóch łazienek, np. na parterze i na piętrze, decyduje się coraz więcej osób nie tylko z zasobnym portfelem.
Pralnia w domu
Nie musimy też dysponować znacznymi środkami finansowymi, decydując się na pralnię w domu. W budynkach jednorodzinnych domowa pralnia może pojawić się na poddaszu lub w piwnicy. Możliwe jest również wydzielenie specjalnej strefy w dużej łazience.
Jeżeli metraż mieszkania nie pozwala na wydzielenie pralni, dobrym wyjściem jest odpowiednie ulokowanie pralki, by nie psuła estetyki łazienki. Można np. wydzielić w łazience niszę z przesuwnymi drzwiczkami, gdzie schowasz pralkę i środki piorące. Alternatywnie można zabudować pralkę i suszarkę szafami o gładkich frontach, dzięki którym urządzenia te nie będą widoczne.