Coraz więcej osób decyduje się na zakup starego domu z powodu dobrej lokalizacji czy stosunkowo dużej powierzchni działki. Inwestycja łączy się z koniecznością przeprowadzenia remontu lub adaptacji strychu bądź aranżacji poddasza. W naszym artykule znajdziesz inspiracje na poddasze w starym i nowym budownictwie, w tym aranżacje sypialni, łazienki lub pokoju dla nastolatków. Jak sprawdzają się belki na poddaszu? Ile kosztuje remont strychu?
Remont strychu w starym domu wymaga przede wszystkim sprawdzenia stanu więźby dachowej. Jeśli jest złym stanie, przed adaptacją poddasza trzeba ją wyremontować, a w skrajnych przypadkach wymienić. Koszt adaptacji poddasza wzrasta, jeśli konieczne jest podniesienie dachu lub wzmocnienie stropu nad parterem. Czasami konieczna jest naprawa lub wymiana pokrycia dachowego, szczególnie jeśli nie jest całkowicie szczelne.
Ile kosztuje remont strychu?
Po sprawdzeniu stanu konstrukcji dachowej i ewentualnej wymianie belek stropowych (lub zamontowaniu dodatkowych) zagospodarowanie poddasza należy zacząć od ocieplenia przestrzeni między krokwiami a przyszłą płytą gipsową. Wybór materiałów jest szeroki, dlatego koszt inwestycji zależy od wybranego produktu, powierzchni dachu oraz robocizny.
Dodatkowe koszty remontu strychu związane są z przeciągnięciem instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej oraz ewentualnie gazowej do nowo zaadaptowanej części domu. Jeżeli poddasze okaże się zbyt niskie do adaptacji (powinno mieć wysokość co najmniej 2,2 m), istnieje możliwość podniesienia ścianki kolankowej. Projekt wymaga czasem zdjęcia dachu i montażu okien dachowych, a po dobudowaniu ścianek często także położenia nowego dachu, co znacznie powiększa koszty inwestycji.
Adaptacja strychu – jak zacząć?
Adaptując nieużytkowy strych, możemy w dość prosty sposób powiększyć przestrzeń mieszkalną. Zanim zaczniemy prace, powinniśmy zastanowić się, jakie pomieszczenia chcielibyśmy mieć na poddaszu. Blogerzy w licznych wpisach na ten temat wskazują, jaka może być aranżacja poddasza ze skosami czy jak zagospodarować belki na poddaszu.
Znaleźliśmy opinię, że najłatwiejsza jest adaptacja poddasza, jeżeli przykrywa je dach dwuspadowy lub mansardowy, poddasze ma przynajmniej 7 m szerokości, kąt nachylenia dachu wynosi co najmniej 30 st., ścianki kolankowe są wysokie (mają przynajmniej ok. 1,5 m), w konstrukcji dachu nie ma słupów, nisko położonych jętek, itd., a wnętrze można w dużym stopniu doświetlić oknami pionowymi w ścianach szczytowych.
Poddasze użytkowe – co dokładnie oznacza?
Zgodnie z prawem budowlanym, poddasze użytkowe to przestrzeń mieszkalna znajdująca się nad najwyższym stropem budynku. Jest to powierzchnia przeznaczona na sypialnie, pokoje dzienne, garderoby, łazienki, kuchnie, itp. Na takim poddaszu może również zostać wyodrębniony lokal użytkowy o innym charakterze. Aranżacja poddasza ze skosami wymaga od projektanta sporego wysiłku, ale dzięki temu możliwe jest stworzenie wyjątkowej przestrzeni, która będzie wizytówką naszego domu.
Odpowiednio zagospodarowane belki na poddaszu mogą być jego ozdobą i umożliwiają ogromną ilość różnych aranżacji. Np. słupy podtrzymujące dach znajdujące się w ścianie działowej będą sprawiać wrażenie muru pruskiego, jeśli pozostawimy je bez otynkowania. Widoczne drewno pasuje do każdego stylu, tworząc niebanalne przestrzenie. Skosy można wykorzystać do budowy schowków.
Aranżacja łazienki na poddaszu
W sieci znaleźć można setki praktycznych przykładów, jak wygląda aranżacja sypialni na poddaszu. W wielu z nich zostały odpowiednio wyeksponowane belki jako element konstrukcyjny poddasza. Drewno może być pomalowane na naturalny kolor, co sprzyja nadaniu wnętrzu charakteru kameralnego. Belki w kolorach szarym czy czarnym odpowiednie są szczególnie do industrialnych pomieszczeń.
Marzeniem wielu kobiet jest aranżacja łazienki na poddaszu, obok której zlokalizowano garderobę. Planując łazienkę na poddaszu, powinniśmy wziąć pod uwagę wzrost jej użytkowników, powierzchnię podłogi oraz wysokość ściany kolankowej, na której oparty jest dach. Im większy spadek, tym większą kubaturę ma pomieszczenie przeznaczone na łazienkę.
Przy niskiej ścianie kolankowej i niewielkim spadku efektywnie zagospodarować będziemy mogli tylko część powierzchni, a na pozostałej urządzimy szafki. Pod skosami można ustawić wannę, np. wolnostojąca lub przyścienną. Jeśli nad wanną jest okno połaciowe, możemy mieć romantyczny kącik kąpielowy, w którym we dwoje obejrzymy wschody i zachody słońca.
Pokój nastolatków na poddaszu
Pokój młodzieżowy na poddaszu wyróżnią ściany pokryte drewnem, cegłą lub tapetą we wzory. Modnym rozwiązaniem jest czarna farba tablicowa, po której można pisać kredą. Pomieszczanie powinno mieć trzy wydzielone przestrzenie: do nauki (biurko, szafki na książki i inne pomoce naukowe), do wypoczynku (łóżko oraz szafy i regały na ubrania) oraz do relaksu (kanapa i stolik kawowy, telewizor z konsolą, przedmioty związane z zainteresowaniami i hobby).
Jak oświetlić pokój dla nastolatków na poddaszu? Jedna lampa wisząca to za mało, dlatego oprócz oświetlenia głównego trzeba uwzględnić oświetlenie pomocnicze. Mogą to być plafony na szynach z regulowanymi kloszami, spoty, halogeny i reflektory, a pomocniczo lampy podłogowe i stołowe, szczególnie ledowe, z metalu i szkła.