Stylowe i funkcjonalne mieszkanie to ideał. Planując aranżacje wnętrz, trzeba pogodzić osobiste preferencje estetyczne z pragmatyzmem, co bywa trudnym zadaniem. Jeżeli zamierzamy uwzględnić opinie domowników, niezbędne będą liczne kompromisy. Należy też wziąć pod uwagę ewentualne przyszłe potrzeby rodziny. Często nie zdajemy sobie sprawy, jakie konsekwencje mogą mieć decyzje podejmowane pod wpływem impulsu.
Jak urządzić mieszkanie, żeby zawsze było modne i wygodne? Architekci i dekoratorzy zalecają takie projektowanie wnętrza, aby bazowało na stałych elementach. Modyfikacjom mają podlegać wyłącznie drobne szczegóły aranżacji, dzięki czemu będziemy mieć funkcjonalne mieszkanie, które jednocześnie odpowiada najmodniejszym trendom.
Sposoby na stylowe mieszkanie
Przede wszystkim nie można sugerować się konkretnymi rozwiązaniami narzucanymi przez aktualną modę. Trendy w modzie pojawiają się nagle i szybko znikają. Dlatego postaw na to, co wydaje się w nich uniwersalne. Wiecznie modne są stonowane kolory, które mają to do siebie, że zawsze dobrze komponują się z barwami promowanymi w danym sezonie przez stylistów. Najważniejsza jest dobra jakość przedmiotów, natura i prostota.
Zawsze na czasie jest styl klasyczny wyróżniający się symetrią oraz oszczędnością w dekoracji. Modny niezależnie od upływu czasu jest eklektyzm, który polega na łączeniu rozwiązań występujących w modnych aranżacjach różnych dekad. Ponadczasowym stylem aranżacji wnętrz jest boho, zbudowany z naturalnych materiałów, surowych struktur i barw przyjaznych w codziennym funkcjonowaniu.
Aranżacja wnętrz w minimalistyczny sposób
Styl skandynawski uderza prostotą. Stonowana kolorystyka, naturalne materiały i proste formy stanowią bazę, która nigdy nie utraci eleganckiej urody. Lekko minimalistyczny i stonowany styl skandynawski cieszy się zainteresowaniem dekoratorów i właścicieli mieszkań niezależnie od upływu czasu. Cechuje go funkcjonalność i bliskość natury oraz prostota kojarzona z taki dodatkami, jak wełna, bawełna i len.
W stylistyce typy skandynawskiego biel króluje nie tylko na ścianach, ale również w odniesieniu do mebli, pościeli, poduszek dekoracyjnych, zastawy stołowej, kloszy czy ramek na zdjęcia. Ważnym elementem, który wypełnia skandynawskie wnętrza, jest naturalne drewno. Wykonane z niego podłogi oraz meble ocieplają pokoje i poprawiają akustykę mieszkania. Wnętrza w stylu skandynawskim wykorzystują maksymalnie światło naturalne, dlatego w oknach są rolety.
Minimalizm w aranżacji
Styl skandynawski to minimalistyczna przestronność, harmonia i porządek. Z tymi cechami koresponduje styl minimalistyczny, który pochodzi z Japonii. Minimalizm sprzyja zarówno relaksowi, jak i twórczej pracy. W niemal ascetycznej przestrzeni łatwiej o skupienie oraz koncentrację. Minimalistyczne wnętrze może być niezwykle eleganckie dzięki wykorzystaniu spokojnych barw i materiałów wysokiej jakości. Dominują jasne kolory, najczęściej biel i szary, które sprawdzają się w zestawie z surowym drewnem podłóg i mebli.
Wnętrza mieszkań w minimalistycznym stylu sprawiają wrażenie czystych, a nawet sterylnych. Brak bibelotów, figurek czy ozdobnych drobiazgów, pod którymi uginają się półki. Wyposażenie ogranicza się wyłącznie do najpotrzebniejszych mebli i przedmiotów, ale są to elementy najwyższej jakości. Dzięki temu wnętrza wyróżniają się funkcjonalnością.
Minimalistyczna kuchnia
W minimalistycznej kuchni nie ma przedmiotów na blacie, a w minimalistycznej łazience kosmetyków zalegających na wannie czy umywalce. Dopóki przedmiot nie jest nam potrzebny, powinien być schowany. Taka kuchnia często łączy się z pokojem dziennym lub jest na tyle przestronna, że można ustawić w niej duży stół i krzesła. Dzięki temu osoba przyrządzająca posiłek oraz pozostali domownicy i zaproszeni goście mogą wspólnie spędzić czas.
Dodatki kuchenne powinny być wykonane ze szkła, chromu lub stali nierdzewnej. Popularnymi materiałami występującymi w stylistyce minimalistycznej są surowe tworzywa, takie jak beton i cement. W kuchni nie ma dużej ilości dodatków i ozdób. Niekiedy rezygnuje się nawet z uchwytów przy meblach.
Meble w kuchniach minimalistycznych wykonane są zwykle z metalu lub szkła. Na ściany i podłogi zalecane są płytki o dużych formatach. By nadać kuchni w stylu minimalistycznym bardziej surowego charakteru, projektanci polecają lśniące kafelki. Do minimalistycznych kuchni pasuje mozaika, której kolor kontrastuje z barwą dużych płytek.
Jak urządzić nowoczesne wnętrze w minimalistycznym stylu
Aranżując wnętrze w stylu minimalistycznym, postawmy na dużą przestrzeń, której nie zagracimy stolikiem czy fotelami. W minimalistycznym mieszkaniu królują światło oraz jasne barwy zestawione z kontrastującą czernią lub szarością. Idealnym wyborem są funkcjonalne meble w stylu skandynawskim – proste w formie, z jednolitymi, lakierowanymi frontami.
Nastrój wnętrz w stylu minimalistycznym kreujemy światłem. W dzień promienie słoneczne wpadają przez duże okna, a wieczorem ascetyzm wnętrza podkreślają umiejętnie skomponowane miejsca oświetlone punktowo przez industrialne lampy o prostych kształtach.
Styl maksymalistyczny
Przeciwieństwem minimalizmu jest styl maksymalistyczny, który odwołuje się do eklektyzmu. Stylistyka ta wyróżnia się łączeniem różnych nurtów, nie brakuje elementów, które kojarzymy z PRL i stylem retro. Jest też dużo nowoczesności przeplatanej z klasyką i industrializmem. Występują śmiałe zestawienia kolorów oraz materiałów i wzorów.
Ściany we wnętrzach w stylu maksymalistycznym nie są szare czy białe. Znacznie częściej pojawiają się na nich róż, granat, zieleń i fiolet lub ich połączenia. Nikogo nie zaskakuje fiolet z zielenią czy pomarańczowy z niebieskim.