Kominek w domu to najlepsza rzecz, jak może cię spotkać! Nie tylko mieszkanie staje się przytulniejsze. We wnętrzu rozświetlonym blaskiem naturalnego ognia jest przyjemnie nawet gdy za oknem panuje chłód i zimno. Istnieją jednak różne kominki. Niektóre pełnią wyłącznie funkcję dekoracyjną, a inne mogą być uzupełnieniem domowego systemu centralnego ogrzewania. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się biokominki, gdzie pali się bioetanolem i kominki elektryczne, które w ogóle nie wymagają paliwa. Które są najlepsze?
Kominki przeżywają wielki renesans. Montowane są głównie w domach jednorodzinnych, ale też w hotelach i pensjonatach. Kominek w domu to dużo więcej niż ogień buzujący we wbudowanym w ścianę palenisku i dający ciepło w promieniu kilku metrów. Nowoczesny kominek jest urządzeniem, które oprócz walorów widowiskowych daje dużą ilość energii cieplnej. Kominki ogrzewają całe domy i podgrzewają ciepłą wodę użytkową.
Kominek w domu czy warto
Zaletą kominka jest możliwość ogrzewania domu w sposób ekologiczny i często bardziej ekonomiczny. Drewno jako paliwo jest tańsze niż gaz czy prąd. Choć inwestycja w kominek może wydawać się wysoka, koszty jego utrzymania są stosunkowo niskie. Największym wydatkiem jest zakup drewna. Dzięki kominkowi można obniżyć rachunki za ogrzewanie. Zamiast polegać wyłącznie na kosztownym ogrzewaniu gazowym czy elektrycznym, kominek pozwala na oszczędność energii i pieniędzy.
Kominek może okazać się niezastąpiony w sytuacjach awaryjnych. Współczesne systemy ogrzewania, takie jak piece do centralnego ogrzewania często są uzależnione od zasilania elektrycznego. W przypadku awarii prądu w zimie, gdy temperatury spadają do bardzo niskich wartości, kominek w salonie staje się nie tylko źródłem ciepła, ale i bezpieczeństwa. Może podtrzymać odpowiednią temperaturę w domu, chroniąc mieszkańców przed zimnem. Dlatego kominki elektryczne bywają zawodne.
Od początku 2022 obowiązują w Polsce przepisy unijne, które ograniczają możliwości palenia w kominku. Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego zwaną Ekoprojektem, w sprzedaży mogą znajdować się wyłącznie kominki, które spełniają wysokie normy emisji spalin. W poszczególnych województwach wprowadzane są lokalne przepisy, które nakładają obowiązek wymiany w określonym czasie przestarzałych kominków na urządzenia spełniające ekologiczne normy.
Domowy kominek rodzaje
Klasyczny kominek ma konstrukcję otwartą, gdzie palenisko jest częściowo obudowane. Urządzenia takie były wykorzystywane do ogrzewania kuchni i salonów. Wnętrze otwartego kominka jest wykonane z kamienia, cegły lub innego materiału ceramicznego, który dobrze akumuluje ciepło. Podczas spalania opału materiał się nagrzewa. Po zgaśnięciu ognia kominek przez wiele godzin oddaje zgromadzone w nim ciepło.
Jednak moc grzewcza kominków otwartych jest mała, gdyż większa część ciepła ulatnia się przez szyb kominowy. W pomieszczeniu zostaje tylko ok. 20 proc. energii termicznej wytworzonej podczas spalania. Otwarty kominek opalany drewnem znacząco zwiększa ryzyko pożaru. Płonący opał może wypaść z paleniska, co grozi zaprószeniem ognia. Z tego samego powodu otwarty kominek może być niebezpieczny dla dzieci.
Dużo bezpieczniejsze są kominki z w pełni zabudowanym i odizolowanym od reszty domu paleniskiem. Najczęściej osłaniają je drzwiczki wykonane z wytrzymałego i w pełni żaroodpornego szkła. Bardziej okazałe kominki tego typu mogą mieć szklane ścianki. Ogień można obserwować przez odporną na wysokie temperatury szybę, która ma właściwości samoczyszczące.
Jaki kominek do domu wybrać
Kominki zamknięte są wyposażone w specjalny wkład, który zwiększa efektywność procesu spalania. Wkład najczęściej jest wykonywany ze stali lub żeliwa, czemu zawdzięcza swoją wytrzymałość. Współczesne kominki to prawdziwe dzieła sztuki użytkowej. Ich design jest tak różnorodny, że bez trudu znajdziemy model pasujący do każdego wnętrza – od tradycyjnych, klasycznych kominków po nowoczesne, minimalistyczne paleniska. Nowoczesne kominki świetnie wpiszą się w loftową przestrzeń, mieszkanie w stylu glamour czy salon z aneksem kuchennym.
Bardzo popularnym i nowoczesnym rozwiązaniem jest kominek narożny. Dzięki jego wyjątkowej konstrukcji płomień może być widoczny z dwóch stron. Idealnie sprawdzi się w narożnej zabudowie, która oddziela pomieszczenia w domu. Można również zdecydować się na kominek wolnostojący. To klasyczna wersja, która daje więcej możliwości aranżacji przestrzeni. W domach, które urządzone są w stylu angielskim, można wykorzystać kominek kaflowy.
Kominek w domu czy się opłaca
W nowoczesnych domach montowane są kominki z płaszczem wodnym, ogrzewające wodę w obiegu instalacji c.o. i dostarczające ciepłą wodę użytkową. Zaawansowane modele są wyposażone w specjalne regulatory, które kontrolują temperaturę wody, zapewniając optymalną efektywność i zapobiegając przegrzewaniu. Konstrukcja kominka jest zaprojektowana tak, aby minimalizować straty ciepła. Wykorzystuje się w nim materiały o wysokiej izolacyjności, które zapewniają dłuższe utrzymanie ciepła nawet po zakończeniu procesu palenia.
Kominki mogą współpracować z systemami rekuperacji czy systemem DGP, czyli dystrybucji gorącego powietrza. DGP to system składający się z przewodów podłączonych do wkładu kominkowego, których zadaniem jest transportowanie rozgrzanego powietrza do poszczególnych pomieszczeń. Sprawność całego systemu dochodzi do 70 proc., co oznacza, że wykorzystana jest niemal cała energia termiczna powstająca w wyniku spalania.