Łazienka w bloku to twardy orzech do zgryzienia dla każdego projektanta wnętrz. Niewielka przestrzeń powinna być tak zaaranżowana, abyśmy chcieli w niej przebywać, a nawet zostać na dłużej. Jakie wymiary powinna mieć mała łazienka? Projektanci walczą o wykorzystanie każdego centymetra powierzchni, co udaje im się z lepszym lub gorszym skutkiem. Łazienka może być funkcjonalna, wygodna, elegancka. O tym, jak to zrobić, piszemy poniżej.
Według badań, w łazience spędzamy przeciętnie nawet dwie godziny dziennie, czyli w przybliżeniu 400-700 godzin rocznie. To kawał życia! Od wizyty w tym pomieszczeniu rozpoczynamy każdy poranek i tam kończymy każdy wieczór przed snem. Dlatego łazienka powinna być nie tylko funkcjonalna, ale poprzez odpowiedni klimat sprzyjać wypoczynkowi.
Mała łazienka z prysznicem
Jak twierdza projektanci, łazienka aż roi się od różnych szczegółów. Dysponując niewielką powierzchnią pomieszczenia w bloku, trzeba rozmieścić w nim niezbędne instalacje, urządzenia i meble, otwory rewizyjne, oświetlenie, zadbać o odpowiedni rodzaj i kolor płytek. Nie bez znaczenia jest kształt pomieszczenia, bo funkcjonalne wyposażenie wymaga przestrzeni na podłodze i na ścianach. Może być to utrudnione w przypadku łazienki na poddaszu. Wyzwaniem dla architekta jest łazienka ze skosem i wanną.
Mała łazienka z prysznicem może wyglądać znakomicie. Aby zaoszczędzić miejsce, można zamontować prysznic z drzwiami przesuwnymi i skorzystać z mebli na wymiar. Dobrym rozwiązaniem jest półka pod prysznicem w ścianie, gdzie umieścimy mydło, szampon i inne przedmioty niezbędne do utrzymania higieny. Nad pralką można zamontować półkę, na której położymy ręczniki czy rzeczy codziennego użytku.
Minimalne wymiary łazienki z prysznicem
Planując wielkość łazienki, powinniśmy uwzględnić liczbę domowników, ich wiek i stan zdrowia, czy są wśród nas osoby niepełnosprawne i seniorzy. Przyjmuje się, że w przypadku łazienki minimalny metraż to 7 mkw, choć we współczesnym budownictwie deweloperskim zdarza się bardzo mała łazienka od 3 do 6 mkw. Zwiększenie metrażu do 9 mkw zapewni większą swobodę aranżacji i korzystania z tego pomieszczenia. Większy metraż umożliwi osobom starszym większą swobodę ruchów.
Dobra aranżacja łazienki nie polega na upchnięciu wszystkiego, co się zmieści. Czasami trzeba z czegoś zrezygnować. Może być to prysznic zamiast wanny lub umywalka blatowa w szafce zamiast wolnostojącej. Dobrym rozwiązaniem jest kabina prysznicowa bez brodzika typu walk-in. To najnowszy trend wykorzystywany przy projektowaniu łazienek. Kabina stworzona z wolnostojącej szklanej ścianki sprawia wrażenie lżejszej oraz zajmuje zdecydowanie mniej miejsca.
Małe łazienki – aranżacje
Na wstępie proponujemy małą łazienkę utrzymaną w bieli, jasnej szarości, może być również delikatny beż. Dobrym pomysłem są drewnopodobne płytki podłogowe, na których nie widać kurzu i zachlapań. Aby zachować nowoczesny acz elegancki design, wnętrze wyposażamy w drewniane meble na wymiar – szafki, półki oraz dodatkowe krzesło czy taboret. Na tym tle ładnie wyglądają metalowe detale urządzeń sanitarnych. Wnętrze optycznie powiększa duże lustro nad umywalką.
Zwolennicy tradycyjnych rozwiązań, którym obce są drewniane inspiracje w łazience, mogą wybrać płytki, aby funkcjonalne wykończyć małe wnętrze. Dekoratorzy zalecają, aby kafelki
miały jasny kolor, który optycznie powiększy pomieszczenie, a także ciekawy, geometryczny wzór, np. mozaiki. W niewielkiej łazience kafelki powinny być długie i wąskie, co optycznie powiększy przestrzeń i nada jej perspektywy.
Łazienki na poddaszu
Poddasze jest trudną przestrzenią do zagospodarowania, ale dobrze urządzona łazienka ze skosami może być klimatycznym, pięknym i wygodnym pomieszczeniem. Najlepszą propozycją są jasne barwy, które optycznie powiększają pomieszczenie oraz dodają mu estetyki i klasy. Ciekawym uzupełnieniem białych przestrzeni jest naturalny surowiec, czyli drewno. To rozwiązanie bardzo chętnie wykorzystywane jest w najmodniejszych projektach. Na ścianach oraz na podłodze sprawdzą się drewnopodobne płytki gresowe.
Skosy można wykorzystać na wszelkiego rodzaju półki, szafki i schowki, dzięki którym zyskamy więcej przestrzeni na przechowywanie różnych drobiazgów. Ważnym elementem takiej łazienki jest obfite oświetlenie naturalne w postaci okna oraz sztuczne zamontowane w całej przestrzeni. W szczególnej sytuacji są rodziny, w których są seniorzy lub niepełnosprawni. Wówczas udogodnienia, które muszą znaleźć się w łazience, wymagają przestrzeni.
Łazienka ze skosem i wanną
W łazience ze skosami ceramika sanitarna najczęściej montowana jest przy ścianie równoległej do skosu, a umywalka przy ścianie prostopadłej. Jeśli ściana kolankowa oraz wielkość łazienki pozwolą nam zamontować wannę pod skosem, warto postawić na tego typu rozwiązanie w małej łazience. Inne sprzęty są zazwyczaj wyższe, co uniemożliwia swobodne korzystanie z nich w niskim pomieszczeniu. Zanim zdecydujemy się na wannę w tym trudnym miejscu, trzeba jednak zawsze pamiętać o sprawdzeniu wysokości ściany kolankowej.
Ważną rolę użytkową i dekoracyjną spełnia w małej łazience armatura. Dlatego nie powinniśmy odkładać decyzji o wyborze urządzeń na ostatnią chwilę remontu. Baterie łazienkowe w zależności od swojego przeznaczenia, a także naszych osobistych preferencji i możliwości instalacyjnych mogą być montowane w różny sposób. W przypadku umywalek i wanien najbardziej popularnym rozwiązaniem jest stojąca bateria łazienkowa, którą montuje się bezpośrednio na powierzchni umywalki czy wanny lub na blacie szafki.
Baterie łazienkowe
Dostępne są także baterie montowane bezpośrednio na ścianie (w stylu retro lub nowoczesne) bądź podtynkowe, które sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach, gdy chcemy wyeksponować najważniejsze elementy wyposażenia, a resztę ukryć. Tego typu armatura łazienkowa również jest montowana na ścianie, ale widoczne są wyłącznie wylewka i uchwyt regulujący wypływ wody.
Artykuł przygotowany przy udziale partnera strony.