To właśnie łazienka jest najczęściej najmniejszym pomieszczeniem w naszych mieszkaniach. Nie jest łatwo ją urządzić, jeśli weźmiemy pod uwagę kilka koniecznych aspektów. Łazienka ma być przecież praktyczna, w pełni komfortowa, do tego estetyczna i wykończona z zastosowaniem materiałów, które będą odporne na wyjątkowe warunki, jakie w niej panują. Jak urządzić niewielką łazienkę, by nie tylko optycznie ją powiększyć, ale także sprawić, aby była wygodna w codziennym użytkowaniu?
Podstawowe wyposażenie małej łazienki
Każda łazienka musi zawierać podstawowe elementy, dzięki którym spełnia swoją funkcję. Łazienka to przede wszystkim przestrzeń, w której realizujemy codzienne zabiegi higieniczne i pielęgnacyjne. Musi być wyposażona w konieczną armaturę, wannę czy prysznic. Trzeba przyznać, że w małych łazienkach znacznie lepiej sprawdzi się brodzik prysznicowy, bo ten nie zabiera zbyt dużo miejsca, do tego jest praktyczny. Z powodzeniem można też montować kabiny we wnękach oraz te z odpływem liniowym. Chodzi o to, by tak zagospodarować mały metraż, żeby w łazience mogły znaleźć się konieczne podstawy, a ta była nadal komfortowa.
Jeśli weźmiemy pod uwagę armaturę łazienkową, w tych małych pomieszczeniach świetnie sprawdzą się elementy podwieszane – te optycznie powiększą przestrzeń, ale i nie zajmą zbyt dużo miejsca.
Meble do małej łazienki
Zasada jest prosta, najlepiej sprawdzają się meble podwieszane, idealnie jeśli są modułowe, dzięki czemu udaje się je dobierać i montować wedle indywidualnych preferencji. Do małej łazienki warto wybierać meble w kolorze białym, na wysoki połysk. To one rozjaśnią małe pomieszczenie, optycznie powiększą łazienkę i będą nadawać jej eleganckiego, sterylnego klimatu.
Dekoracje w małej łazience
Kilka metrów kwadratowych to zbyt mało miejsca, by szaleć z dekorami. Nadmiar ozdób może przyczynić się do powstania aranżacji wręcz kiczowatej, a same dekoracje będą niekorzystnie wpływać na komfort użytkowania łazienki.
Warto zastosować styl klasyczny w łazience, a dekory mogą wtedy dowolnie zmieniać jej klimat w zależności od zmieniających się trendów czy indywidualnego gustu. Dekoracją mogą być akcesoria łazienkowe, jak mydelniczka, ręczniki, chodniczek, ale też mozaika na ścianie z płytek. Zawsze należy wybierać jasne kolory – w małych łazienkach dobrze wygląda wspomniana już biel, ale też beże czy kolory pastelowe. Lepiej zrezygnować z czerni, intensywnych czerwieni czy butelkowej zieleni. Nie sprawdzi się beton architektoniczny czy stara cegła, za to dodatkiem może być naturalny kamień i naturalne drewno.
Ozdobne mogą być elementy w pełni praktyczne, jak wiklinowy kosz na pranie, lustro czy oświetlenie. Dodajmy, że gra świateł będzie pięknie powiększać łazienkową przestrzeń, jednocześnie nadając jej nieco przytulności.
Nie ma wątpliwości, że mała łazienka powinna być raczej minimalistyczna. Świetnie sprawdza się w takim przypadku styl nowoczesny albo skandynawski, za to niezbyt nadaje się klimat loftowy, retro czy prowansalski.