Choć niezbyt zdrowe, to bardzo lubiane zarówno przez dzieci, jak i przez dorosłych. By móc się w nich rozsmakować wtedy, gdy przyjdzie nam tylko ochota, warto rozważyć zakup frytkownicy. Potem wystarczy tylko udać się do kuchni i frytki przygotować samemu.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie frytkownicy?
Frytkownica to łatwy w obsłudze sprzęt do smażenia frytek. By proces ten ułatwić sobie maksymalnie, przed zakupem takiego urządzenia należy zwrócić uwagę na kilka elementów.
Wśród najważniejszych parametrów będzie na pewno szybkość i pojemność smażenia, szczelność urządzenia oraz stopień skomplikowania jego obsługi.
Im wyższa jest moc frytkownicy, tym szybciej urządzenie będzie przygotowane do pracy. Większa moc przekłada się również na możliwość dłuższej pracy urządzenia, bez konieczności robienia przerw. Do użytku domowego powinny wystarczyć frytkownice o mocy ok. 1200W.
Pojemność kosza frytkownicy przekłada się na… czas. Im bowiem większa pojemność, tym szybciej uda się nam usmażyć potrzebną porcję frytek. Frytkownice mają dużą rozpiętość wielkości koszy – rozmiary wahają się od 0,5 do 1,3 kg, wybór więc zależeć będzie od indywidualnych potrzeb.
Choć pojemność frytkownicy może być duża, to sama jej obudowa może być naprawdę kompaktowa. To w połączeniu ze składanym uchwytem, niewielkimi wymiarami i niską wagą zdecydowanie ułatwi przechowywanie urządzenia.
Bardzo istotna jest również pojemność misy. W misie na frytki znajduje się olej, niezbędny w procesie smażenia. Jeżeli zatem priorytetem jest szybkie przygotowanie frytek, należy wybrać sprzęt z jak największą misą. Jeśli natomiast zdrowie – sprawdzi się misa mniejsza, do której użyjemy mniejszą ilość oleju.
Dobrze też jest zwrócić uwagę na wymiary frytkownicy tak, by później uniknąć niemiłego zaskoczenia, że sprzęt nie mieści się w przeznaczonym dla niego miejscu.
Nie bez znaczenia będzie także rodzaj frytkownicy. Obecnie na rynku można znaleźć urządzenia wolnostojące, które najlepiej sprawdzą się we wcześniej zaprojektowanych kuchniach. Taka frytkownica może stać się i praktycznym uzupełnieniem kuchennej przestrzeni. Natomiast frytkownice do zabudowy można wkomponować w architekturę kuchni – dlatego ten rodzaj doskonale nadaje się dla osób, które kuchnię remontują lub dopiero co budują.
Jednak nawet najpiękniej wyglądające urządzenie nie będzie nam przydatne, jeśli jego obsługa będzie skomplikowana i problematyczna. Dlatego ważne jest m.in., by programator był prosty i intuicyjny w obsłudze. To on odpowiada za ustawienie odpowiednich parametrów smażenia, wpływa więc na precyzję wykonania potrawy. Bezproblemowa powinna być również regulacja temperatury – wszak nie wszystko i nie zawsze smażymy w takiej samej temperaturze. Istotną kwestią są też filtry, które pozwolą odizolować wnętrze frytkownicy – to właśnie dzięki nim wszystkie zapachy pozostaną w kuchni.
Z praktycznych względów ważna będzie też i łatwość czyszczenia frytkownicy. W zależności od stopnia skomplikowania budowy urządzenia jego mycie może stać się uciążliwe. Dobrze więc sprawdzić, czy elementy frytkownicy (koszyk, pokrywę) można myć w zmywarce, gdzie łatwiej będzie uporać się z odpornym na usuwanie tłuszczem.
Jaka frytkownica najlepsza?
Jak bogaty jest wybór frytkownic – wystarczy zajrzeć na przykład tutaj: https://www.euro.com.pl/frytkownice.bhtml. Producenci sprzętu AGD prześcigają się w tworzeniu coraz lepszych i coraz bardziej funkcjonalnych frytkownic, dlatego ostateczny wybór będzie kwestią bardzo indywidualną.
Dlatego przy zakupie warto zwrócić uwagę na producenta. Dużą popularnością i zadowoleniem klientów cieszą się produkty firmy Tefal https://www.euro.com.pl/frytkownice,_Tefal.bhtml oraz Philips https://www.euro.com.pl/frytkownice,_Philips.bhtml. Takie uznanie przekłada się nieco na cenę frytkownic. Jeśli więc nie potrzebujemy sprzętu najdroższego, można rozejrzeć się również wśród innych producentów. Nie zawsze też warto oszczędzać, gdyż wygoda i satysfakcja z użytkowania dobrego sprzętu szybko przełoży się na zadowolenie z czasu spędzanego w kuchni na przygotowywaniu lubianych potraw.
Bo obecnie frytkownice posiadają także dodatkowe funkcje, m.in. opiekanie, pieczenie, prażenie lub grillowanie. Bardziej zaawansowanie urządzenia są silnie zautomatyzowane i mają też funkcję trzymania ciepła, specjalny timer, wskaźnik zasilania oraz wyświetlacz LED. Ciekawą opcją dodatkową jest automatyczne otwieranie pokrywy. Bardzo praktyczne będzie także specjalne i duże okienko w pokrywie. Dzięki niemu można wygodnie pilnować smażenia frytek, bez potrzeby otwierania frytkownicy co jakiś czas.
Ponieważ smażenie przebiega w dość wysokiej temperaturze, warto zwrócić uwagę, czy obudowa wybranej przez nas frytkownica jest termicznie izolowana. Takie udogodnienie sprawia, że mimo wysokiej temperatury wewnątrz, urządzenie na zewnątrz zachowuje niską temperaturę. To z kolei zapobiega przypadkowemu oparzeniu, co będzie szczególnie istotne z uwagi na bezpieczeństwo dzieci.