Patelnia to jedno z akcesoriów, bez których ciężko jest sobie wyobrazić codzienne gotowanie. Zawsze znajdzie się coś, co przydałoby się podsmażyć, udusić lub podgrzać. Właśnie dlatego w każdej kuchni można znaleźć zazwyczaj przynajmniej dwa modele. Wybór odpowiedniego sprzętu wydaje się prostym zadaniem, jednak nowe technologie i atrakcje cenowe, które proponują producenci, sprawiają, że ciężko jest podjąć decyzję. Aby dokonać dobrego zakupu trzeba zastanowić się nad kilkoma istotnymi szczegółami, o których wspominamy poniżej.
Patelnia – jak wybrać najlepszą?
Na początek warto zastanowić się nad funkcją patelni. Na rynku dostępnych jest wiele modeli z konkretnym przeznaczeniem. Można kupić specjalną patelnię do smażenia jajek, czy naleśników lub model grillowy, przy którym nie trzeba używać tłuszczu, dzięki czemu potrawy są dużo zdrowsze. Ciekawą opcją jest również patelnia głęboka, która pozwala na smażenie dużej ilości składników jednocześnie, można w niej również dusić dania, dlatego świetnie sprawdzi się podczas przyrządzania gulaszu. W ostatnim czasie popularność zyskują modele ze specjalnym kominem, które posiadają dodatkową funkcję gotowania na parze. Nie można zapomnieć również o tradycyjnych patelniach, które charakteryzują się uniwersalnością.
Istotnym aspektem podczas wyboru patelni jest również materiał, z którego została wykonana. Podobnie jak w przypadku garnków, można znaleźć patelnie aluminiowe – są lekkie i szybko się nagrzewają, stalowe – dobrze rozprowadzają ciepło, żeliwne – są bardzo trwałe i solidne, tytanowe, ceramiczne i miedziane – zdecydowanie droższe, a przy tym bardzo ekskluzywne.
Patelnia – jaką powłokę wybrać?
Warto zaznaczyć również, że patelnie pokryte są różnego rodzaju powłokami, które mają zapewnić jak największy komfort przygotowywania potraw. Odpowiednia powłoka skraca czas smażenia, decyduje o łatwości czyszczenia oraz odporności na uszkodzenia. Można wyróżnić kilka rodzajów powłok:
teflonową – jest to obecnie najbardziej popularna powłoka, która sprawia, że patelnie są nieprzywierające. Należy jednak pamiętać o tym, by nie używać przy nich metalowych sztućców, gdyż materiał może szybko się zarysować.
ceramiczną – ten rodzaj jest coraz chętniej wybierany, głównie ze względu na trwałość. Gładka powierzchnia sprawia z kolei, że do smażenia potrzebna będzie naprawdę niewielka ilość tłuszczu.
tytanową – jest ona niezwykle wytrzymała, spokojnie można na niej mieszać składniki metalową łyżką.
marmurową – uważa się, że jest to najbardziej solidna powłoka dostępna na rynku, jej wadą jest niestety duża waga.
Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę, czy patelnie, które bierzemy pod uwagę mają grube, trwałe dno, wygodne, nienagrzewające się uchwyty oraz pokrywkę z możliwością odprowadzania pary.