Tunel foliowy i szklarnia ogrodowa to sposoby na obfitsze plony na naszych grządkach. Tunel foliowy i szklarnia pomagają w intensywniejszym wzroście roślin.
Tunel foliowy i szklarnia ogrodowa to sposoby na obfitsze plony na naszych grządkach. Tunel foliowy i szklarnia pomagają w intensywniejszym wzroście roślin.
Tunele foliowe to jedno z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań na przydomowych grządkach. Tunel foliowy znały nasze babcie i chętnie uprawiały pod nim warzywa i owoce. Nieco nowocześniejszym rozwiązaniem, coraz częściej pojawiającym się obok naszych domów, jest szklarnia ogrodowa, która różni się wykorzystanymi materiałami i konstrukcją. Jedno i drugie rozwiązanie może przynieść dużo korzyści, jeśli chodzi o uprawę warzyw, owoców, a nawet kwiatów.
Dlaczego warto postawić tunel foliowy?
Tunel foliowy to po prostu bardzo fajna sprawa. O zaletach można by pisać i pisać. Wymienimy kilka z nich, aby zobrazować, co mamy na myśli.
Tunel foliowy pozwala na szybszy wzrost roślin. Jest to spowodowane materiałem wykorzystanym do stworzenia tej „budowli”. Folia sprawia, że wewnątrz tunelu jest dużo cieplej niż na zewnątrz, a zatem rośliny mają lepsze warunki do wzrostu. Dzięki temu można wcześniej cieszyć się smakowitościami pochodzącymi z własnych upraw. A skoro wcześniej, to i dłużej, bo przecież owoce i warzywa można dosadzać i dosiewać niemal przez cały sezon.
Okazuje się, że folia umieszczona metalowej lub plastikowej konstrukcji pozwala otrzymywać obfitszy plon. Warunki są tak sprzyjające, że rośliny aż chcą rosnąć!
Tunel foliowy pozwala ochronić rosnące rośliny przed szkodliwym działaniem deszczu, wiatru czy gradu. Jeśli zdarzy się ulewa, wichura czy gradobicie, to, co znajduje się w tunelu pozostanie nienaruszone, a to, co na zwykłej grządce, może zostać zniszczone. Jeśli cenisz swoją pracę i nie chcesz stracić jej efektów tylko przez pogodę, zastanów się nad takim rozwiązaniem.
Tunele foliowe to miejsca, w których rośliny mogą rosnąć zarówno w ziemi (jeśli się je ustawi na odpowiednio przygotowanej ziemi), jak i w doniczkach czy skrzynkach. Wybierając tę drugą opcję, można w dowolnym momencie przenieść tunel w inne miejsce. Tunele są mobilne, łatwo je złożyć i rozłożyć, przez co nadają się do ustawiania w różnych miejscach w razie potrzeby.
Możesz też wybierać spośród różnych rozmiarów, dzięki czemu dopasujesz tunel do swoich potrzeb. Jeśli masz niewielką ilość roślin, które chcesz uprawiać, postaw na mały „budynek”. Jeśli większą, i taka możliwość masz do wyboru.
W tunelu można uprawiać nie tylko owoce i warzywa, ale także kwiaty przeznaczone na balkon lub na sprzedaż.
Czym jest szklarnia ogrodowa?
Nieco innym rodzajem wsparcia dla upraw jest szklarnia ogrodowa. Od tunelu różni się konstrukcją i wykorzystanymi materiałami.
Koszt budowy szklarni ogrodowej jest większy niż tunelu, ponieważ ma ona bardziej stabilna konstrukcję wykonaną najczęściej z metalu. Dzięki temu może posłużyć przez dłuższy czas i nie trzeba jej rozbierać po zakończeniu sezonu na uprawy.
Szklarnia może być pokryta szkłem, poliwęglanem oraz pleksiglasem. Dzięki temu jest w stanie dużo dłużej posłużyć niż folia stosowana w przypadku odpisywanych wyżej tuneli. Decydując się na jeden z tych materiałów, trzeb zdawać sobie sprawę z tego, że szkło może być nieco mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Szklarnia ogrodowa ma tę zaletę, że pozwala przedłużyć okres wegetacji roślin nawet o kilka tygodni, a to oznacza, ze warzywa można zacząć uprawiać miesiąc wcześniej niż w tunelu.
Poza tym szklarnia jest konstrukcją stałą. Oznacza to, że trudniej ją zdemontować niż zwykły tunel. Nie jest to niemożliwe, ale na tyle pracochłonne, że po prostu się nie opłaca. Szklarnie raczej montuje się raz i na stałe. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że nie trzeba co roku na początku sezonu wiosennego myśleć o rozstawianiu szklarni pod uprawy.
Tunel foliowy lub szklarnia ogrodowa to bardzo kusząca propozycja dla wszystkich tych, którzy chcą cieszyć się smakiem własnych warzyw i owoców. Bez względu na to, który rodzaj dodatkowego wsparcia dla upraw wybierzesz, będziesz cieszył się smacznymi i zdrowymi produktami z własnej działki. Nie masz przekonania? Spróbuj, a zobaczysz, czy takie podejście się opłaca na dłużej.