Aranżując wnętrze, warto zwracać uwagę nie tylko na jego wygląd, ale również na funkcjonalność. Istotne jest to, by zastosować w nim rozwiązania wygodne dla użytkowników. Dotyczy to między innymi sposobu, w jaki skomunikowane zostały pomieszczenia, a także zamontowanych w nich opraw świetlnych. Bardzo ważną rolę odgrywa zwłaszcza to ostatnie. Co istotne, rodzaj lampy i emitowanego przez nią światła powinien się różnić w zależności od jego przeznaczenia wnętrza oraz miejsca montażu.
O funkcjonalności wnętrza będziemy mówić w różny sposób, w zależności od tego, jakie jest jego przeznaczenie. Inne mogą być nasze oczekiwania w pomieszczeniu zaaranżowanym na przestrzeń wypoczynkową, a inne w biurze albo gabinecie. Właśnie dlatego oświetlenie, które zapewnia najlepsze warunki użytkownikom, w każdym przypadku będzie nieco inne. Należy je uzależnić zarówno od charakteru wnętrza, jak i indywidualnych warunków, jakie w nim panują.
Funkcjonalne oświetlenie salonu
W pomieszczeniach wielofunkcyjnych – takich jak salon – użytkownicy rzadko ograniczają się tylko do jednej lampy. Znacznie częściej znajdziemy tam wiele opraw, którym przypisujemy różne funkcje. Ogromnego znaczenia nabiera tu umiejętne wydzielenie poszczególnych stref funkcjonalnych, takich jak przestrzeń przeznaczona do spożywania posiłków, przyjmowania gości i wypoczynku. Kiedy to mamy już za sobą. Możemy przystąpić do wybierania opraw oświetleniowych, które najlepiej sprawdzą się w każdym z tych miejsc. Znajdziemy je na stronie polskiego producenta Azzardo.com.pl. Nie można oczywiście zapomnieć również o oświetleniu ogólnym, którego zadaniem jest wypełnienie rozproszonym światłem całego wnętrza.
Planowanie oświetlenia w gabinecie
W pomieszczeniu do pracy warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak miejsce montażu oświetlenia, jego natężenie oraz temperatura barwowa. Poza oprawą, która będzie pełniła funkcję oświetlenia ogólnego, należy pamiętać o oświetleniu blatu biurka. W tej roli może się sprawdzić lampka postawiona na biurku albo zlokalizowana tuż przy nim duża lampa stojąca. Alternatywą będzie też funkcjonalny kinkiet. W każdym przypadku należy pamiętać o tym, że emitowane światło powinno padać bezpośrednio na blat biurka, a lampa musi dawać możliwość regulacji kąta jego padania. Dlatego zastosowanie znajdują tu oprawy, w których źródło zostało umieszczone na ruchomym pałąku albo ramieniu. Tego typu oprawy znajdziemy zarówno wśród kinkietów, jak i podłogowych i biurowych lamp stojących.
Wybierając oświetlenie do pracy, warto zdecydować się na oprawy emitujące światło o barwie białej zimnej, które korzystnie wpływa na naszą koncentrację. Ważna jest również intensywność światła, które powinno być wystarczająco jasne, by nie męczyć wzroku pracowników.
Planujemy światło do sypialni
We wnętrzach przeznaczonych do relaksu, takich jak sypialnia albo spełniających podobną funkcję strefach innych pomieszczeń – na przykład miejsce wypoczynkowe w salonie oraz przestrzeń, w której ustawiono łóżko w pokoju dziecięcym – powinno zagościć światło o barwie ciepłej. Takie oświetlenie – w przeciwieństwie do tego, które montujemy w gabinecie – pomaga się zrelaksować i wyciszyć, a tym samym poprawia jakość naszego snu. Dlatego światło o barwie ciepłej powinno charakteryzować oprawę, która ma pełnić funkcję światła nocnego. Ustawione w pobliżu łóżka lampki nocne lub zamontowane na ścianie kinkiety powinny gwarantować komfortowy wypoczynek.
Oświetlenie w pokoju dziecka
Wnętrzem, które może stanowić spore wyzwanie podczas aranżowania mieszkania, jest pokój dziecięcy. Jego wielofunkcyjność stawia przed projektantem sporo wymagań. Warto wspomnieć, że w tym pomieszczeniu dziecko będzie odpoczywać (konieczne jest więc światło o barwie ciepłej), uczyć się (dlatego przyda się umieszczone w pobliżu biurka światło o barwie zimnej), a także bawić się, zapraszać kolegów i koleżanki, sprzątać i wykonywać wiele innych czynności. Konieczna jest więc dywersyfikacja w doborze oświetlenia.
W aranżowaniu funkcjonalnego wnętrza koniecznie należy wziąć pod uwagę oświetlenie. Od niego będzie w dużym stopniu zależeć komfort wypoczynku użytkowników, jak i ich efektywność podczas pracy oraz nauki.