W łazienkach spędzamy każdego dnia sporo czasu na rozmaitych zabiegach higienicznych lub pielęgnacyjnych. Jest to przestrzeń szczególna, bez której naprawdę trudno funkcjonować. Trzeba zatem zadbać o to, żeby było to pomieszczenie w pełni bezpieczne dla wszystkich użytkowników. Co wpływa na bezpieczeństwo w łazienkach i jak je osiągnąć? Jeżeli szukacie odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do lektury dzisiejszego artykułu.
Łazienka – warunki inne niż w pozostałych wnętrzach
Warunki w łazience zazwyczaj są zupełnie inne niż we wszystkich pozostałych pomieszczeniach w domu. Co jest w nich takiego wyjątkowego? Przede wszystkim łazienka to przestrzeń o znacznie wyższej wilgotności. Często też pojawia się w niej zagrożenie rozchlapania wody na wszystkie przedmioty i sprzęty.
Z tego względu musimy dobrze zaplanować całe wyposażenie, dobierając je tak, żeby woda i wilgotność nie zagrażały prawidłowemu funkcjonowaniu sprzętów. Dotyczy to szczególnie urządzeń elektrycznych.
Elektryczność w łazienkach – podstawowe zagrożenia
Użytkownikom łazienki kojarzą się z komfortem i relaksem. Nieco inaczej na tę przestrzeń patrzą elektrycy, którzy mają świadomość zagrożeń, które w tym stosunkowo niewielkim pomieszczeniu się pojawiają.
Dotyczą one w głównej mierze właśnie instalacji elektrycznej. Jej nieprawidłowe zaprojektowanie i wykonanie w miejscu o wysokiej wilgotności, w którym często dochodzi do rozchlapywania wody, potrafi być niebezpieczne dla zdrowia lub życia domowników i odwiedzających ich gości.
Nieprawidłowo wykonana izolacja lub wybór sprzętów nieprzystosowanych do warunków łazienkowych prowadzą do uszkodzenia urządzeń oraz zwarcia. Jego skutkiem są finalnie zniszczenie sprzętów i instalacji, a niekiedy nawet porażenie elektryczne użytkowników.
Zasady bezpieczeństwa – jak dobierać sprzęty do łazienek?
Aby uniknąć zagrożenia oraz stworzyć bezpieczną i komfortową łazienkę, trzeba wybrać odpowiednie elementy wyposażenia.
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na klasę ochronności. Jest to szereg umownych oznaczeń, pojawiających się na urządzeniach elektrycznych lub elektrotechnicznych, które informują o ochronie przeciwporażeniowej. Występują aż cztery klasy – 0, I, II, III.
W łazienkach powinno się wykorzystywać sprzęty najwyższej klasy dla zachowania bezpieczeństwa i komfortu użytkowania.
Oprócz klasy ochronności wyróżnia się jeszcze jeden istotny parametr. Jest nim współczynnik wodoszczelności, oznaczany literami IP oraz dwiema następującymi po nich cyframi. Pierwsza informuje o tym, na ile dane urządzenie jest zabezpieczone przed dostaniem się do jego wnętrza ciał stałych. Druga to z kolei ochrona przed zalaniem urządzenia elektrycznego wodą. Tego typu oznaczenie znajdziemy na wielu urządzeniach elektrycznych, w tym na przykład oprawach oświetleniowych.
Gniazda i włączniki światła do łazienki – czym powinny się wyróżniać?
Nie zapominajmy także o gniazdach elektrycznych i włącznikach światła, bez których nie sposób funkcjonować w jakimkolwiek pomieszczeniu. Łazienka nie stanowi w tym przypadku wyjątku.
Każde z nich musi być zabezpieczone przed dostaniem się do jego wnętrza wilgoci oraz przed bezpośrednim zalaniem wodą. Stosuje się do tego produkty o podwyższonej szczelności, jak na przykład gniazda hermetyczne dostępne w sklepie Gajwer.pl. Oprócz standardowej ramki wyposaża się je w dodatkową klapkę z uszczelką. Dzięki temu woda nie może się dostać do wnętrza urządzenia.
Strefy bezpieczeństwa w łazienkach
Właściwie dobrany sprzęt jest niezmiernie ważny. Liczy się jednak również odpowiednie zaplanowanie całej instalacji elektrycznej. W przypadku instalacji elektrycznej w łazienkach wyróżnia się aż cztery strefy bezpieczeństwa.
Strefa 0 to przestrzeń wanny lub brodzika. W niej nie umieszcza się gniazd, a wykorzystane oprawy oświetleniowe lub inne urządzenia muszą mieć współczynnik wodoszczelności nie mniejszy niż IP47.
Strefa 1 to przestrzeń rozciągająca się powyżej wanny i brodzika. Mogą pojawiać się w niej sprzęty o współczynniku nie mniejszym niż IP45.
Strefa 2 rozciąga się na odległość 60 centymetrów od przestrzeni kąpielowych. Umieszcza się w niej urządzenia elektryczne o stopniu wodoszczelności na poziomie minimum IP44.
Ostatni pierścień w łazienkach to strefa 3. Również w niej warto używać urządzeń o wodoszczelności na poziomie IP44. W tej przestrzeni można już montować hermetyczne włączniki i gniazda elektryczne.
Bezpieczna łazienka dla wszystkich domowników
Odpowiednie zaplanowanie instalacji elektrycznej oraz właściwe rozstawienie wszystkich sprzętów to sposób na bezpieczeństwo i komfort użytkowników. Wybierajmy świadomie i stawiajmy na urządzenia, które mają odpowiednie parametry. Wówczas łazienka stanie się w pełni praktyczną przestrzenią do codziennego użytku.