Pojawiają się zarówno w starych kamienicach, jak na nowych osiedlach mieszkaniowych. Lubią wilgotne łazienki, pełne jedzenia kuchnie oraz szafy z ubraniami. Uwielbiają ciemność i ciepło, więc uaktywniają się, gdy zgasisz światło i kładziesz się spać. O kim mowa? Tym nieproszonym gościem jest rybik cukrowy. Niewielki i nieprzyjemny insekt, który biega po podłodze z dużą prędkością. Czy jest groźny i jak go złapać?
Rybik cukrowy jest pospolitym owadem biegającym, z którym problemy mają zarówno mieszkańcy starych kamienic, jak i nowych osiedli. Rybiki występują w łazienkach, piwnicach, kuchniach i garderobach. Są to insekty, które podobnie jak pluskwy domowe czy inne owady latające i biegające powodują powstawanie szkód w domu.
Czym są rybiki
Rybik cukrowy to niewielki, bezskrzydłowy owad zaliczany do sześciogonków. Ma podłużny kształt, łuskowatą powierzchnię ciała, długie czułki, krótkie odnóża i srebrzysty kolor, dlatego nazywa się go czasami srebrzykiem. Długość jego ciała wynosi 7-10 mm. Posiada sześć odnóż oraz pięć czółek. Owady te żyją średnio ok. czterech lat, a samica codziennie może składać do 20 jaj i przeżyć nawet rok bez jedzenia.
Najczęściej można je zaobserwować w nocy, przy zapalaniu światła w łazience. Wówczas te niewielkie owady szybko uciekają do swojej kryjówki. Poruszają się bardzo zwinnie ruchem zygzakowatym, dlatego zazwyczaj dość trudno je złapać. Problem nieproszonych gości może rozwiązać kot, jeśli akurat mieszka z nami w domu. Koty lubią polować na rybiki, więc jeżeli nasz pupil jest pracowity, zbędne okazać się mogą różne pułapki.
Dlaczego pojawiają się rybiki
Rybiki pojawiają się w naszych domach dla resztek jedzenia. Insekty nie gardzą cukrem, słodyczami, mąką, ryżem, kaszą, a czasem i zwłokami innych owadów. Żeby uniknąć inwazji, warto dbać o higienę w kuchni, łazience i w całym domu. Produkty spożywcze trzeba przechowywać w szczelnych pojemnikach. Im trudniejszy będzie do nich dostęp, tym większa szansa, że insekty się nimi nie zainteresują.
Idealne warunki do wegetacji rybiki znajdują w pobliżu przeciekających rur czy zaworów. Dostają się do domów przez kratki wentylacyjne, nieszczelne odpływy czy dziurawe ściany. Można się na nie natknąć w kabinie prysznicowej, gdzie jest ciemno, ciepło i wilgotno. Więc jeśli sąsiad ma problem z insektami, to prawdopodobnie wkrótce trafi on do ciebie.
Zapach jedzenia czy wysoka wilgotność zwabiają rybiki do kolejnych mieszkań. Insekty osiedlają się w zakamarkach kuchni, gdzie panuje wilgoć i nie dociera zbyt wiele światła. To także miejsca silnie zawilgocone, gdzie na co dzień pojawia się para wodna i podwyższona temperatura powietrza wynikająca z obróbki termicznej posiłków. Rybiki cukrowe wręcz uwielbiają miejsca, gdzie nie ma prawidłowej cyrkulacji powietrza.
Czemu mam rybiki w pokoju?
Rybiki wybierają sypkie produkty, które znajdują się w kuchniach. Preferują organiczne resztki, jakie pozostają w gospodarstwach domowych, czyli okruszki zawierające skrobię i cukier. Zadowalają się także klejami organicznymi, lubią papier toaletowy. Rybik chętnie mieszka w kuchni, lecz osiedla się również w pokoju, gdzie spożywa książki, nadgryzając je.
Czy rybik cukrowy jest szkodliwy
Czy rybiki chodzą po ludziach? Nie. Rybiki nie są niebezpieczne dla człowieka i dla zwierząt domowych. Czy rybiki gryzą? Insekty nie posiadają aparatu gębowego zdolnego do gryzienia czy kąsania. Nie gryzą więc ludzi i nie przenoszą żadnych chorób. Niestety, ich inwazja skutkuje zniszczeniami w domu. Czy rybiki są groźne? Tak, jeżeli nie będziesz reagować na pojawiające się robaki, wkrótce pojawi się ich coraz więcej. W efekcie książki, dokumenty, kartki papieru, tapety czy skórzane meble mogą być niszczone.
Jak pozbyć się rybików na zawsze?
Jeśli wieczorem lub w nocy korzystasz z toalety i widzisz, że po podłodze pełza rybik, musisz działać bardzo szybko i czym prędzej pomyśleć o ich zwalczaniu. Choć nie jest to takie proste, jest możliwe. Na wstępie zabezpiecz wszystkie szczeliny, np. szpary pod listwami przypodłogowymi, oderwane kawałki tapet, nieszczelne rury i odpływy, dziury w ścianach i podłogach.
Jak znaleźć gniazdo rybików? Owady często zakładają gniazda w wilgotnych i trudno dostępnych zakamarkach, takich jak uszkodzone fugi czy miejsca pod wanną. Zalecane jest częste wietrzenie mieszkania, w szczególności łazienki po kąpieli. Rybiki nie lubią chłodu i przeciągów. Im bardziej suche powietrze i mniej wilgoci na ścianach, tym lepiej.
Jeśli w pomieszczeniu nie ma okna, należy zadbać o sprawną wentylację i pamiętać o regularnym czyszczeniu kratki wentylacyjnej. W przypadku bardzo zawilgoconych łazienek, pleśni i grzybów rozwijających się na tynku warto zamówić profesjonalną usługę osuszania lub ozonowania, aby od razu pozbyć się drobnoustrojów.
Sprawdzone sposoby na rybiki
Czasem wystarczy newralgiczne, zawilgocone miejsca osuszyć ciepłym powietrzem zwykłej suszarki do włosów lub ustawić w łazience pochłaniacz wilgoci. Rybiki możesz pokonać przy pomocy pułapki zapachowej. Jakiego zapachu nie lubią rybiki? Pułapkę zawierająca sok z cytryny, lawendę lub mieszankę ziół i ostrych przypraw umieść w zakamarkach i tam, gdzie widziałeś robaki. Sokiem z cytryny możesz również przetrzeć ceramikę łazienkową, lawendę czy rozmaryn umieścić przy podłodze lub pomiędzy kosmetykami.
Jednym ze skutecznych środków profilaktycznych jest Domestos na rybiki. Jego skuteczność polega na zawartości aktywnego chloru, który eliminuje bakterie, wirusy, grzyby i inne drobnoustroje, pomagając w utrzymaniu czystości i higieny w pomieszczeniach sanitarnych. Domestos nie zabije rybików ale sprawi, że środowisko, gdzie żyją i w którym się rozmnażają będzie dla nich mniej przyjazne.