Masz robaki w domu?! A jednak jest to możliwe nawet w najbardziej sterylnym i zadbanym mieszkaniu. Insekty w kuchni, łazience i pokojach mogą być dużym problemem nie tylko estetycznym, szczególnie gdy owady zaczynają się intensywnie rozmnażać, ale także zdrowotnym. Białe robaki często widywane są w pomieszczeniach, gdzie panuje wilgoć i optymalna dla ich wegetacji temperatura powietrza, a w ogrodzie spotykamy białe robaczki w ziemi. Skąd się biorą i jak z nimi walczyć?
Robaki w domu to zjawisko nieestetyczne oraz niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Część domowych robaków przenosi różnego rodzaju zanieczyszczenia, inne atakują człowieka lub niszczą produkty spożywcze i ubrania. Insekty są bardzo uciążliwe, a niektórych trudno się pozbyć. Lepiej więc zadbać, aby nie miały warunków do wegetacji w naszym domu i się przed nimi skutecznie zabezpieczyć.
Malutkie robaczki w domu
Białe robaki w domu bytują zwykle w miejscach, gdzie mają dostęp do pożywienia. Mogą utrudnić swobodną egzystencją osób przebywających w pomieszczeniu. Nie wystarczy utrzymywanie czystości we wnętrzach, aby pozbyć się problemu. Białe larwy w kuchni mogą oznaczać występowanie mącznika młynarka lub mklika mącznego. Ten pierwszy należy do rodziny chrabąszczy i odżywia się produktami zbożowymi, a drugi to motyl przypominający mole ubraniowe.
Mączniki młynarki to w początkowym stadium rozwoju malutkie białe robaki w domu, które żerują w kuchniach, gdzie znajdują się sypkie artykuły zawierające zboża. Długie przebywanie w mące sprawia, że mają pancerz oblepiony tymi sypkimi produktami. Małe białe robaczki mogą także oznaczać pojawienie się mklika mącznego, czyli gatunku motyli z rodziny omacnicowatych. Wyglądem przypominają mole ubraniowe, najchętniej przebywają w kuchni, gdzie żerują w mąkach, kaszach i makaronach. Lubią też zapach orzechów, czekolady czy owoców.
Małe robaczki w kuchni na suficie mogą dowodzić, że zalęgły się larwy much. To owady, które nie gryzą, ale są niebezpieczne, gdyż przenoszą bakterie żerując na padlinie i w kale. Larwy muchy wyróżniają się stosunkowo krótkim czasem dojrzewania, przez co szybko przekształcają się w dorosłego osobnika. Mały biały robak w łazience sygnalizować może obecność rybika cukrowego – srebrzystego, bezskrzydłego owada osiągającego długość do 20 mm. Rybik cukrowy bytuje w ciepłych miejscach o bardzo dużej wilgotności.
Białe robaczki w ziemi w doniczce
Podczas podlewania roślin doniczkowych można czasem zauważyć małe białe robaczki w ziemi doniczkowej. Są to larwy różnych gatunków owadów, np. ziemiórki – muchówki, która żyje w rozkładających się szczątkach organicznych w glebie i stamtąd przenosi się na rośliny, uszkadzając ich korzenie, szyjkę korzeniową i części nadziemne. Najczęściej można spotkać je na ozdobnych roślinach doniczkowych oraz warzywach uprawianych pod osłonami (np. na ogórkach, pomidorach, papryce).
Biało-kremową barwę mają larwy opuchlaków, które osiągają do 1 cm długości. Beznogie robaki w ziemi doniczkowej zjadają korzenie roślin i wgryzają się w bulwy, co prowadzi często do śmierci rośliny. Zaatakowane egzemplarze więdną i marnieją. Białe robaki na liściach kwiatów doniczkowych zwane mszycami bawełnianymi to szkodniki, których obecność może prowadzić do zahamowania wzrostu rośliny, deformacji liści oraz osłabienia całej rośliny. Mszyce bawełniane wytwarzają lepką substancję zwaną miodem roślinnym, która przyciąga inne szkodniki, np. mrówki.
Skoczogonki w doniczce
Białą, kremową lub szarą barwę mają skoczogonki, niewielkie stawonogi (nie owady), które żywią się organicznymi materiałami rozkładającymi się w glebie, ale niektóre gatunki mogą uszkadzać rośliny. Skoczogonki mają zdolność skakania i wystarczy poruszyć doniczką, aby zaczęły się intensywnie poruszać. W naturze są pożyteczne, ale w doniczce, gdy jest ich dużo, zaczynają żywić się rośliną, zjadając korzenie i podgryzając liście, co w konsekwencji może doprowadzić do jej obumarcia.
W kwiatach domowych możemy spotkać także inne robaki. Np. przędziorki to drobne pajęczaki o barwie pomarańczowej lub żółtopomarańczowej, które oplatają roślinę delikatną pajęczyną, głównie na spodniej części liści. Przędziorki wysysają soki z rośliny, czego efektem jest żółknięcie oraz opadanie liści. Szkodniki lubią suche powietrze oraz niską wilgotność gleby. Aby się ich pozbyć, specjaliści radzą przemycie liści wodą z niewielką ilością płynu do naczyń lub posmarowanie liści i kwiatostanów olejem.
Małe białe robaczki jak kurz
W twoim domu mogą pojawić się małe robaczki, które do złudzenia przypominają kurz. Są to gryzki nazywane również psotnikami lub robaczkami kurzowymi. Naturalnym środowiskiem do życia psotników są miejsca, gdzie wilgotność przekracza 60 proc. Do domu mogą się dostać przez otwarte okna, kanały wentylacyjne oraz nieszczelności w ścianach. Możemy je przynieść w książkach wypożyczonych w bibliotece lub z jedzeniem kupionym w sklepie.
Białe robaki jak się pozbyć
Psotniki najczęściej można spotkać w łazience, kuchni, a także na strychach oraz w szafach z dawno niewyjmowanymi ubraniami. Żywią się materią organiczną, która jest dla nich łatwo dostępna. Są to m.in. resztki jedzenia, pleśń, naskórek, a także włosy i sierść. W pozbyciu się tych szkodników może pomóc regularne i dokładne sprzątanie pomieszczeń, obniżenie wilgotności do poziomu 30-50 proc., udrożnienie wentylacji, rozszczelnienie okien lub wykonanie drenażu wokół budynku.