Choć prace budowlane są najbardziej intensywnym etapem budowy domu, to po osiągnięciu stanu deweloperskiego pozostaje jeszcze szereg formalności, o których trzeba pamiętać przed ostateczną przeprowadzką. Jedną z kluczowych jest odbiór domu. Warto jednak wiedzieć, że pod tym pojęciem mogą kryć się przynajmniej trzy różne procedury, które omówimy i wyjaśnimy w tym artykule.
Czym jest odbiór domu?
Definicja tego pojęcia różni się w zależności od tego, czy inwestor samodzielnie realizował budowę (systemem gospodarczym lub z pomocą generalnego wykonawcy), czy też nabył nieruchomość od dewelopera. W pierwszym przypadku odbiór domu wiąże się z dopełnieniem formalności w Inspektoracie Nadzoru Budowlanego, takich jak zgłoszenie zakończenia budowy lub uzyskanie pozwolenia na użytkowanie obiektu. Natomiast jeśli mówimy o sytuacji, w której kupujemy nieruchomość, to jest to de facto odbiór techniczny domu, podczas którego następuje sporządzenie protokołu odbioru. Przeanalizujmy te sytuacje.
Jakie dokumenty należy przygotować przy odbiorze domu budowanego samodzielnie?
Budowa własnego domu jednorodzinnego, czy to metodą gospodarczą, czy we współpracy z generalnym wykonawcą, najczęściej kończy się zawiadomieniem odpowiedniego urzędu o zakończeniu budowy. W zdecydowanej większości przypadków procedura ta jest wystarczająca. Jakie dokumenty należy złożyć w Inspektoracie Nadzoru Budowlanego? Są to:
- dziennik budowy,
- projekt techniczny,
- oświadczenie kierownika budowy – jego celem jest potwierdzenie zgodności obiektu z projektem i wszelkimi przepisami,
- inwentaryzacja geodezyjna,
- protokoły zgodności wykonanych instalacji, takie jak: protokół odbioru instalacji elektrycznej, próba szczelności instalacji wodnej.
W szczególnych przypadkach konieczne jest dołączenie także innych dokumentów, takich jak oświadczenie o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych czy kopie rysunków projektowych ze zmianami nieistotnymi.
Jeśli w ciągu 14 dni od daty dostarczenia ostatnich brakujących dokumentów urząd nie wyśle żadnego powiadomienia, uznaje się jego milczącą zgodę na użytkowanie budynku.
Pamiętaj, że budowa z generalnym wykonawcą, który pomaga kompletować wszelkie dokumenty, jest opcją dużo wygodniejszą, niż inwestycja w ramach systemu gospodarczego. Dlatego, jeśli interesuje Cię budowa domu w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu lub jakimkolwiek innym miejscu w Polsce, rozważ ofertę firm, które dysponują całym sztabem fachowców i potrafią budować także tanie w eksploatacji domy energooszczędne.
Odbiór techniczny domu od dewelopera – elementy do sprawdzenia i protokół odbioru
Odbiór domu od dewelopera to zupełnie inny proces. Polega on na sprawdzeniu, czy wybudowana nieruchomość spełnia wszystkie warunki określone w umowie deweloperskiej. Etap ten nazywamy odbiorem technicznym domu. Elementów, które trzeba wówczas sprawdzić, jest bardzo wiele. Najważniejsze z nich to:
- powierzchnia użytkowa domu,
- poziomy podłóg i piony ścian,
- stan okien i drzwi,
- zgodność lokalizacji punktów wodnych z projektem,
- działanie wentylacji i ciągów kominowych,
- wygląd elewacji.
W przypadku wykrycia usterek należy uwzględnić je w protokole odbioru, w którym zostaną one szczegółowo wymienione. Generalny wykonawca w ciągu 14 dni od dnia podpisania protokołu powinien dostarczyć nabywcy oświadczenie o uznaniu lub odmowie uznania wad.
W tym miejscu warto odnotować, że obecnie bardzo często korzysta się z pomocy fachowców przy odbiorze domu. To najczęściej osoby z wykształceniem budowlanym, które wiedzą, co dokładnie należy sprawdzić. Nierzadko posiadają specjalistyczny sprzęt, taki jak kamery termowizyjne, które wykrywają mostki termiczne i nieszczelności w instalacji wodnej.
Artykuł partnera.