Zawory dzielą się na wiele różnych rodzajów, a dodatkowo odznaczają się bardzo szerokim zastosowaniem. Duże znaczenie ma oczywiście to, z jakiego konkretnie zaworu skorzysta się w danym momencie. Często spotyka się je w urządzeniach domowych oraz w systemach centralnego ogrzewania i pomieszczeniach gospodarczych, zakładach przemysłowych, instalacjach różnego typu. Bardzo popularnymi odmianami zaworów są wersje kulowe, trójdrożne oraz czerpalne. Wszystkie z nich montuje się w bardzo wielu aplikacjach – tych widocznych na codzień jak i bardziej specjalistycznych. Warto dowiedzieć się w jaki sposób należy je dobierać.
Zawory trójdrożne – czym się charakteryzują?
Jednym z podstawowych typów omawianych zaworów jest zawór trójdrożny. Odpowiada za skuteczne i bezproblemowe rozdzielenie strumienia wody. Ponadto chroni urządzenie przed pojawieniem się korozji i łączy wodę zasilającą użytkowany sprzęt z wodą, która będzie do niego powracała (zawory mieszalnikowe).
Zawory trójdrogowe umożliwiają np. równoczesne podłączenie zmywarki do:
- sieci wodociągowej,
- do ciepłej wody użytkowej (podgrzewanej przez system centralnego ogrzewania).
Ten typ zaworu pozwala na zamknięcie zaledwie jednego z obwodów, a dodatkowo gwarantuje bezproblemowe mieszanie się wody ciepłej z wodą zimną. Nic dziwnego, że cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością.
Zawory kulowe – dlaczego warto je wybierać?
Alternatywą dla wspomnianego zaworu trójdrożnego jest zawór kulowy. Cechuje się stosunkowo prostym mechanizmem i łatwością użytkowania. Podstawowym elementem składowym jest w tym przypadku występująca w nazwie kula. To właśnie ona odpowiada w dużej mierze za bezawaryjne otwieranie i zamykanie całego zaworu. Jak widać działanie opisywanego zaworu nie jest zbyt skomplikowane. Z racji tego popularność wersji kulowej stoi na bardzo zadowalającym poziomie.
Zawory kulowe można podzielić na kilka istotnych podtypów, w tym m.in. zawory czterodrogowe oraz kołnierzowe. Co najważniejsze specjaliści nie powinni mieć większych problemów z ich montażem. Niezaprzeczalnym atutem jest także gromadzenie się ewentualnego osadu wewnątrz zaworu, dzięki czemu inwestorzy zabezpieczają się przed groźnymi nieszczelnościami. Na uwagę zasługuje także wydłużony czas eksploatacji. Jest to najpopularniejszy typ zaworów stosowanych na co dzień jak i w przemyśle.
Zawory czerpalne – czemu należy się w nie wyposażyć?
Ostatnim z przydatnych elementów jest zawór czerpalny. Kluczowym zadaniem jest w tym przypadku czerpanie wody. Jeśli zainteresowani będą chcieli otworzyć lub zamknąć zawór muszą skorzystać z kurka. Co za tym idzie doprowadzanie wody do konkretnych pomieszczeń odbywa się w bardzo prosty sposób i nie trzeba do tego wykorzystywać węża. Starannie opracowana konstrukcja sprawia, że mechanizm z biegiem lat nie będzie się nadmiernie zużywał (bezawaryjność).
Użytkownicy docenią wysoki komfort obsługi zaworów czerpalnych (duże i poręczne pokrętła), lekkość oraz ich łatwą dostępność. Każda z podanych wyżej propozycji ma wiele zalet, więc warto je między sobą porównać i wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie do konkretnych aplikacji w domu, biurowcu, bloku, zakładzie przemysłowym. W przypadku braku doświadczenia opłacalnym krokiem jest bazowanie na poradach pochodzących od ekspertów.