Planujesz założenie własnej działalności gospodarczej? Zastanów się, gdzie chcesz ją prowadzić. Poszukaj informacji, które pozwolą Ci znaleźć najlepsze dla siebie miejsce i koniecznie sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, decydując się na wynajęcie lokalu użytkowego.
Wybierz lokal usługowy i jego lokalizację
Wybór lokalu usługowego powinien zależeć od rodzaju prowadzonej działalności. Zastanów się więc nad potrzebami, które ma spełnić wynajmowane miejsce. Weź pod uwagę liczbę pomieszczeń, ich układ, a także powierzchnię lokalu.
Podczas poszukiwań nieruchomości komercyjnej zwróć uwagę na jej lokalizację i bliskość komunikacji miejskiej oraz dostępność miejsc postojowych. Jeśli zamierzasz przyjmować klientów– koniecznie zadbaj o dobre oznakowanie dojazdu. Może to ułatwić pozyskiwanie kolejnych kontrahentów. Zorientuj się, czy w pobliżu nie znajduje się firma oferująca te same lub podobne usługi, co Twoja – to z kolei może przyczynić się do mniejszego zainteresowania klientów. Jeśli szukasz nieruchomości komercyjnej na Dolnym Śląsku – sprawdź oferowane lokale do wynajęcia we Wrocławiu.
Sprawdź swoje możliwości finansowe
Zanim podejmiesz się próby znalezienia odpowiedniego lokalu usługowego – oszacuj swoje przychody oraz dobrze skalkuluj koszty, które poniesiesz prowadząc działalność. Wynajem nieruchomości komercyjnej wiąże się również z rozliczaniem opłat eksploatacyjnych. Jesteś zobowiązany do ich terminowej zapłaty. Pamiętaj o ustaleniu wysokości kaucji i formy jej zwrotu. Po dokonaniu wstępnej analizy i wykonaniu kosztorysu będzie Ci łatwiej podjąć korzystną biznesowo decyzję.
Umowa najmu – czas nieokreślony czy określony?
Czas na formalności, czyli zawarcie umowy najmu w formie pisemnej. Ważne, abyś uwzględnił długość jej trwania. Możesz ją zawrzeć na czas określony lub nieokreślony z okresem wypowiedzenia.
Warunki wypowiedzenia umowy powinny być jasno sprecyzowane w umowie. Zarówno najemca jak i wynajmujący mają prawo wypowiedzieć umowę z zachowaniem terminu wypowiedzenia określonego umową. W niektórych przypadkach umowa może zostać wypowiedziana przed upływem wskazanego terminu i takie możliwości również warto zawrzeć w zapisach umowy.
Oprócz powyższych wskazówek musisz pamiętać o wszelkich kwestiach prawnych, np. dopilnowaniu, aby wynajmujący ubezpieczył lokal. Istotny jest także zapis o opłacaniu podatku dochodowego przez najemcę, a także umieszczenie w umowie informacji dotyczącej konieczności wpisu o najmie w księdze wieczystej nieruchomości.
Utrzymanie i naprawy lokalu
Niezależnie od umowy najmu, zarówno najemca, jak i wynajmujący lokal mają pewne zobowiązania wynikające z przepisu kodeksu cywilnego. Najemca zobligowany jest do należytego dbania o lokal, tak, aby po wygaśnięciu umowy zdać go w stanie niepogorszonym w stosunku do tego, w jakim lokal mu przekazano. Nie dotyczy to drobnych zniszczeń wynikających z eksploatacji nieruchomości. Wynajmujący zobowiązany jest do utrzymywania lokalu w takim stanie, aby najemca mógł z niego korzystać.
Warto pamiętać, że w sytuacji, gdy w czasie obowiązującej umowy pojawi się konieczność wykonania naprawy (np. instalacji elektrycznej), która obciąża wynajmującego, najemca powinien poinformować go o tym fakcie zamiast podejmować się samodzielnej naprawy.
Należy mieć na uwadze to, że bez pisemnej zgody wynajmującego najemca nie może dokonać żadnej zmiany w lokalu, która byłaby sprzeczna z umową lub zmieniała przeznaczenie nieruchomości. Podjęcie takich działań może skutkować rozwiązaniem umowy w trybie natychmiastowym.