Kominki przeżywają wielki renesans. Montowane są głównie w domach jednorodzinnych, ale też w hotelach i pensjonatach. Kominek w domu to dużo więcej niż ogień buzujący we wbudowanym w ścianę palenisku i dający ciepło w promieniu kilku metrów. Nowoczesny kominek jest urządzeniem, które oprócz walorów widowiskowych daje dużą ilość energii cieplnej. Kominki ogrzewają całe domy i podgrzewają ciepłą wodę użytkową.
Na rynku dostępne są różne kominki. Niektóre pełnią wyłącznie funkcję dekoracyjną, a inne mogą być uzupełnieniem domowego systemu centralnego ogrzewania. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się biokominki, gdzie pali się bioetanolem. Inny pomysł na kominek w salonie to urządzenie elektryczne, które w ogóle nie wymaga paliwa.
Czy warto mieć kominek w salonie?
Zaletą kominka jest możliwość ogrzewania domu w sposób ekologiczny i często bardziej ekonomiczny. Drewno jako paliwo jest tańsze niż gaz czy prąd. Choć inwestycja w kominek może wydawać się wysoka, koszty jego utrzymania są stosunkowo niskie. Największym wydatkiem jest zakup drewna. Dzięki kominkowi można obniżyć rachunki za ogrzewanie.
Kominek może okazać się niezastąpiony w sytuacjach awaryjnych. Współczesne systemy ogrzewania, takie jak piece do centralnego ogrzewania często są uzależnione od zasilania elektrycznego. W przypadku awarii prądu w zimie, gdy temperatury spadają do bardzo niskich wartości, kominek w salonie staje się nie tylko źródłem ciepła, ale i bezpieczeństwa. Może podtrzymać odpowiednią temperaturę w domu, chroniąc mieszkańców przed zimnem.
Od początku 2022 obowiązują w Polsce przepisy unijne, które ograniczają możliwości palenia w kominku. Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego zwaną Ekoprojektem, w sprzedaży mogą znajdować się wyłącznie kominki, które spełniają wysokie normy emisji spalin. W poszczególnych województwach wprowadzono lokalne przepisy, które nakładają obowiązek wymiany w określonym czasie przestarzałych kominków na urządzenia spełniające ekologiczne normy.
Jaki kominek wybrać do salonu?
Klasyczny kominek ma konstrukcję otwartą, gdzie palenisko jest częściowo obudowane. Urządzenia takie są wykorzystywane do ogrzewania kuchni i salonu. Wnętrze otwartego kominka jest wykonane z kamienia, cegły lub innego materiału ceramicznego, który dobrze akumuluje ciepło. Podczas spalania opału materiał się nagrzewa. Po zgaśnięciu ognia kominek przez wiele godzin oddaje zgromadzone w nim ciepło.
Dużo bezpieczniejsze są kominki z w pełni zabudowanym i odizolowanym od reszty domu paleniskiem. Najczęściej osłaniają je drzwiczki wykonane z wytrzymałego i w pełni żaroodpornego szkła. Bardziej okazałe kominki tego typu mogą mieć szklane ścianki. Ogień można obserwować przez odporną na wysokie temperatury szybę, która ma właściwości samoczyszczące.
Kominki zamknięte są wyposażone w specjalny wkład, który zwiększa efektywność procesu spalania. Wkład najczęściej jest wykonywany ze stali lub żeliwa. Współczesne kominki to prawdziwe dzieła sztuki użytkowej. Ich design jest tak różnorodny, że bez trudu znajdziemy model pasujący do każdego wnętrza – od tradycyjnych, klasycznych kominków po nowoczesne, minimalistyczne paleniska.
Bardzo popularnym i nowoczesnym rozwiązaniem jest kominek narożny. Dzięki jego wyjątkowej konstrukcji płomień może być widoczny z dwóch stron. Idealnie sprawdzi się w narożnej zabudowie, która oddziela pomieszczenia w domu. Można również zdecydować się na kominek wolnostojący. To klasyczna wersja, która daje więcej możliwości aranżacji przestrzeni.
Jaki kominek do salonu 50m2?
Kominki montowane są w mniejszych i większych pomieszczeniach. Eksperci przyjmują, że powierzchnia 50 m2 nie jest duża, a więc w takim wypadku wystarczający będzie kominek wolnostojący ulokowany w centralnym punkcie. Warto też rozważyć kominki narożne, jeśli zależy nam na lepszym ogrzaniu konkretnych pomieszczeń.
Jaki kominek dla tej kubatury jest najlepszy? Szacunkowo 1kW ogrzewa 25m3, czyli około 10 mkw. powierzchni przy standardowej wysokości mieszkania. Mały kominek do salonu o mocy 6 kW to popularna koza, gdzie drzwi otwiera się elegancką i estetyczną rączką. Może być podłączony rurą od góry lub od tyłu. Posiada regulowany nawiew powietrza na szybę, a popiół wybiera się od przodu przy pomocy specjalnej wysuwanej szuflady.
Kominki na drewno do salonu
Kominki na drewno to popularny sposób na utrzymanie ciepła i przytulności w domu zimą oraz jesienią. Piece kominkowe nowej generacji stanowią nawiązanie do tradycji, a jednocześnie są doceniane ze względu na wiele pomocnych funkcji, które tworzą nową jakość ogrzewania drewnem.
Do zalet najlepszych urządzeń należy tryb powolnego spalania pozwalający na ekonomiczne spalanie drewna. Powietrze do komory spalania pobierane jest w ramach trójstopniowej regulacji, dzięki której można wydłużyć czas palenia. Komora spalania wyłożona jest wermikulitem, czyli wysokiej jakości lekkim izolatorem skutecznie zatrzymującym ciepło.
Ile kosztuje postawienie kominka w salonie?
Gdy próbujemy oszacować, ile kosztuje wykonanie kominka, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko zakup wkładu kominkowego. Należy również kupić szereg materiałów montażowych i wykończeniowych. W przypadku kominków na drewno koniecznym elementem całego systemu jest szczelne podłączenie wkładu do przewodów kominowych. Jeśli w danym miejscu nie występuje standardowy komin murowany, wówczas należy rozważyć wzniesienie nowego.
Za wkład kominkowy konwekcyjny zapłacimy obecnie od 5-8 tys. zł. Odpowiednio droższe są kominki z płaszczem wodnym, które kupisz już za ok. 6-9 tys. zł, choć na rynku dostępne są nawet za kilkadziesiąt tysięcy złotych.