Biokominek to najlepszy sposób na to, by cieszyć się żywym ogniem dającym realne ciepło nawet w pomieszczeniach nieprzystosowanych do montażu klasycznego kominka. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?
Brak możliwości montażu tradycyjnego kominka? Wybierz biokominek
Tradycyjny kominek to marzenie wielu z nas. Jego montaż w wielu przypadkach nie jest jednak możliwy. Problemem okazują się ponadto wysokie koszty takiej inwestycji. W tej sytuacji nie powinna dziwić rosnąca popularność biokominków, które można używać w dowolnym miejscu, a koszty ich zakupu nie są wygórowane. Ważna jest ponadto duża różnorodność poszczególnych modeli – dzięki niej możesz dopasować urządzenie do praktycznie każdego wnętrza.
Biokominki wolnostojące, narożne i wiszące – różnorodne kominki ekologiczne
Zróżnicowanie poszczególnych dostępnych na rynku biokominków dotyczy nie tylko ich wyglądu, ale też rodzajów konstrukcji. W zależności od charakteru pomieszczenia, waszej wizji oraz budżetu, możecie zdecydować się na:
- biokominki do zabudowy – np. narożne. Doskonale sprawdzają się w dużych, tradycyjnie urządzonych wnętrzach;
- biokominki wiszące – montowane na ścianie. Ze względu na niewielką głębokość i minimalistyczną formę, dają duże możliwości aranżacji przestrzeni;
- biokominki wolnostojące z paleniskiem otwartym z jednej, dwóch lub czterech stron. Biokominek wolnostojący cechuje prostota montażu (a właściwie jego brak), a ze względu na formę najlepiej łączą się z nowoczesnym – np. industrialnym lub loftowym – stylem;
- biokominki stołowe – zminiaturyzowane wersje kominków wolnostojących, przeznaczane do bezpośredniego stawiania na stole lub innych nawierzchniach.
Biokominki wiszące i inne. Na co zwrócić uwagę, by kupić biokominek wysokiej jakości
By biokominek dobrze spełniał swoją funkcję, przy jego wyborze należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:
- konstrukcja: najlepiej sprawdzają się modele z absorbującymi włóknami, które zapobiegają rozlaniu się paliwa w razie przewrócenia lub wstrząsu i tym samym chronią przed pożarem.
- materiały, z którego jest wykonany: powinny być trwałe i odporne na działanie wysokich temperatur;
- design i rozmiar dopasowane do charakteru i wielkości danego wnętrza.
Biokominek a dwutlenek węgla. Jak bezpiecznie używać używać biokominka
Biokominek zasadniczo jest bezpiecznym źródłem ciepła, ale jego eksploatacja może wiązać się z pewnymi zagrożeniami. Warto jednak pamiętać, że te pojawiają się tylko jeśli użytkownik nie zadba o zachowanie odpowiednich warunków eksploatacji. Najpoważniejszym problemem okazuje się z pewnością dwutlenek węgla, który jest uwalniany w procesie spalania etanolu. By uniknąć jego dużego stężenia w pomieszczeniu, należy wietrzyć pokój i zatroszczyć się o odpowiednią wentylację. Biokominek wydziela również parę wodną, która może stanowić problem w zawilgoconych wnętrzach.