Kominki w domach były już dawno temu. Swego czasu charakteryzowały je duże rozmiary i charakterystyczny styl budowania, ponieważ stawiano je na planie półkola i centralnym punktem był okap. W zdecydowanej mierze stawiano je przy ścianach szczytowych, ponieważ to znacznie upraszczało wyprowadzenie komina z budynku. Do budowania koników stosowano ciosy kamienne, tymczasem przestrzeń paleniska była wyłożona cegłą. Z biegiem czasu, budowano coraz mniejsze kominku, co było następstwem zwiększenia ich efektywności, nachylenia ścian bocznych pod kątem 45°, jak również zmniejszenie głębokości wjazdu do kanału dymowego.
Kominek w domu – co trzeba wiedzieć?
Zanim zdecydujemy się na kominek w domu, trzeba wiedzieć kilka istotnych rzeczy. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że kominek może znajdować się wyłącznie w domach oraz mieszkaniach, gdzie sufit oraz fundamenty są na tyle silne, że będą wstanie stabilnie podtrzymać betonową budowę naszego kominka. Nie można zapominać o tym, że obciążenie może wynosić od 500 kg do chociażby jednej tony! Każdy kominek musi być zaopatrzony we wkład kominkowy, a jeżeli decydujemy się na zakup wkładu kominkowego o ogromnej szybie, czy też chcemy mieć kanciasty kominek, to trzeba wówczas wziąć pod uwagę średnicę takiego wkładu.
Kominek otwarty – Gdzie się najlepiej sprawdzi?
Jeżeli decydujemy się na kominek otwarty, to w jego przypadku najważniejsze jest odpowiednio zbudowane paleniska. Trzeba wiedzieć, że jego zbudowanie nie jest wcale rzeczą prostą. Obecnie zdunów, którzy znają się właśnie na takich pracach, jest naprawdę niewielu. Natomiast kominek taki powinien być zbudowany bezbłędnie, ponieważ każdy, nawet najmniejszy błąd, może spowodować że dym będzie leciał do wnętrza naszego domu, a kominek w ogóle nie będzie ogrzewał. Jeżeli chodzi o kominek otwarty, to tutaj ciepło wychodzi z przegródki wypalania. Jednakże wyłącznie 10-20% energii, która pochodzi z wypalania drzewa w kominku otwartym, daje ciepło do wnętrza.
Kominki z płaszczem wodnym – czym są?
Jak można wywnioskować z nazwy tych właśnie kominków, w ich przypadku ogrzewaniu podlega woda, w związku z czym, jedyne co musimy zrobić, to podłączyć nasz kominek do centralnego ogrzewania. Ciepło, które w ten sposób otrzymamy, możemy wykorzystać w różny sposób. Możemy, na przykład ogrzewać nasz dom, jak również ogrzewać ciepłą wodę, która ma służyć do kąpania. Kominek ten ma wiele zalet, a jedną z największych jest niezwykła łatwość rozprowadzenia po całym domu otrzymanego ciepła.
Źródło: https://www.dommag.pl/dom/jak-wybrac-najlepszy-kominek-do-domu