W twojej szafie znajdują się setki bardzo wyjątkowych rzeczy, ale nie możesz znaleźć tych, które akurat teraz są potrzebne? Chaos jest na tyle duży, że czujesz, że życie cię przerosło i nie wiesz od czego zacząć porządki w szafie. Nie histeryzuj! Wiele osób tak ma. Niewątpliwie starannie poselekcjonowane ubrania pozwalają szybciej skompletować strój, który chcemy założyć. Jak utrzymać porządek w szafie bez konieczności codziennego sprzątania?
Nie można wykluczyć, że przyczyną wiecznego chaosu w twoich ubraniach jest brak odpowiednio wyposażonej szafy. Dlatego już na etapie projektowania garderoby warto zdecydować się na kupno praktycznej szafy modułowej, gdzie znajdzie się miejsce zarówno na klasyczne otwarte półki, wygodne szuflady, funkcjonalne drążki na buty, jak i biżuterię i inne dodatki. Równie istotne są wieszaki, dzięki którym ubrania nie będą się gnieść.
Od czego zacząć porządki w szafie?
Jeśli mimo kosztownego zakupu nowoczesnej szafy twoja garderoba w sypialni przypomina widok po bombardowaniu, rozpocznij pokojową rewolucję! Na wstępie otwórz szafę szybkim gestem, przyjrzyj się tamtejszemu bałaganowi, po czym jednym ruchem ręki wyciągnij z każdej półki wszystkie zalegające tam ubrania. Na podłodze utworzy się sterta, którą musisz odpowiednio uporządkować.
Po pierwsze, posegreguj całą odzież na trzy części: 1/ niezbędne i używane na co dzień, 2/ sezonowe, 3/ nieużywane i niepotrzebne. Tych ostatnich pozbądź się, bo po co mają zbierać kurz? Jeżeli nie potrafisz się zdecydować, gdyż uważasz, że to czy tamto może się jeszcze przydać, zadaj sobie pytanie: kiedy ostatni raz miałaś na sobie dane ubranie? Jeśli nie pamiętasz lub było to parę lat temu, to znak, że w przyszłości raczej nic się nie zmieni. Teraz już wiesz, co nie powinno dłużej zajmować miejsca w szafie.
Co wyrzucić z szafy na ubrania?
Odzież w najlepszym stanie możesz oddać do second handu, kontenera PCK lub fundacji zajmującej się wsparciem dla bezdomnych. Robiąc porządek w szafie, najbardziej zużyte przedmioty odwozimy do PSZOK bądź ostatecznie segregujemy do pojemnika na odpady zmieszane.
Wyjęte z szafy ubrania należy podzielić na grupy. Najlepiej posortować je, by osobno znalazły się spodnie, koszulki z krótkim rękawkiem, koszulki na ramiączkach, bluzy, swetry, spódnice oraz odzież sportowa. Każdą z tych grup możemy dodatkowo posortować np. według materiału – osobno welur, bawełna, itp.
Przyszedł czas na wyznaczenie półek na poszczególne rodzaje odzieży. Tę część rzeczy, które nie wymagają rozwieszenia, poskładaj w równe kostki, starając się dopasować ich szerokość do miejsca dostępnego w szufladzie czy na półce. Ubrania do rozwieszenia podziel w pierwszej kolejności według rodzaju i długości. Miejsce pod krótszymi spódnicami lub bluzkami wykorzystaj do ułożenia pudełka lub pojemnika, gdzie przechowasz drobniejsze przedmioty, np. paski, apaszki, krawaty czy muchy.
Pomysły jak zorganizować garderobę
Codzienny wybór odpowiedniej stylizacji pomoże ci segregacja garderoby wedle koloru. Dzięki ułożeniu od najjaśniejszych na czarnych kończąc będziesz wiedzieć, gdzie szukać potrzebnej w danej chwili koszuli czy bluzki. Segregując odzież, podziel rzeczy na sezonowe i używane dość często. Ubrania, z których korzystasz najrzadziej, powinny zostać umieszczone w szafie jak najwyżej i najgłębiej.
Drobne przedmioty mają to do siebie, że mieszają się, gubią i odnajdują w najmniej przewidywanych miejscach. Dlatego warto wydzielić im przestrzeń przy pomocy sprytnych i praktycznych organizerów do szaf i szuflad. W sklepach meblowych dostępne są wkłady do szuflad, miękkie pudełka i torby oraz wiszące półki, które idealnie sprawdzają się w każdym systemie przechowywania.
Regał do garderoby
Idealne są pojemne regały, które nadają się do korytarza, sypialni, przedpokoju, pokoju dziecięcego czy młodzieżowego oraz do garderoby zaprojektowanej w oddzielnym pomieszczeniu. Wysokie szafki zajmują stosunkowo mało miejsca i zmieszczą sporo rzeczy. Zamknięte meble chronią buty, a także ubrania przed kurzem. Półki można umieścić na różnych wysokościach, dopasowując je do swoich potrzeb.
Jeśli w szafie znajduje się mnóstwo przedmiotów w rodzaju pościeli, koców i ręczników, możesz rozważyć przechowywanie ich w workach próżniowych. Pozwoli to zaoszczędzić dużo przestrzeni, ułatwi dostęp do częściej używanych rzeczy oraz uchroni rzadziej używane rzeczy przed kurzem.
Organizacja szafy inspiracje
Ubrania na półkach można złożyć w tradycyjny sposób lub je zrolować. Jest to znany sposób zmniejszenia objętości ubrań, lecz sprawdza się tylko do układania ubrań z niemnących tkanin. W podobny sposób w głębokiej szafie można ułożyć grube swetry czy spodnie. Aby zwiększyć funkcjonalność szafy, warto zawiesić na drzwiach dodatkowe haczyki, zawieszki czy drążki, na których można powiesić ubrania lub dodatki. To dobre rozwiązanie do przewieszenia zapasowych ręczników, szalików, pasków, biżuterii i torebek. Na bardziej solidnych drzwiach można zamontować pojemnik na żelazko czy przegródki na buty.
Eleganckie garnitury i suknie wieczorowe przez większość czasu wiszą w szafie. Kiedy je stamtąd wyjmujemy, nie zawsze wyglądają tak dobrze, jak tego oczekujemy. Czasami plamy, kurz i zagniecenia pojawiają się na nich znikąd. A jeśli w mieszkaniu znajdują się zwierzęta, reprezentacyjne stroje narażone są na ślady sierści i zadrapania. Dlatego najlepsze ubrania warto zabezpieczyć przy pomocy pokrowców zakładanych na wieszaki.