Według różnych źródeł historycznych, już starożytni byli przekonani o wpływie kolorów na zdrowie. W medycynie chińskiej i hinduskiej stosowano koloroterapię jako metodę przywrócenia harmonii oraz równowagi ciała i umysłu. Kolory mogą działać uspokajająco, ale też powodować rozdrażnienie i wprowadzać niepokój. Warto o tym pamiętać, planując malowanie mieszkania. Czasami może się okazać, że dłuższe przebywanie w pokoju ze ścianami w ulubionej barwie wprawia w przygnębienie czy potęguje smutek. Po co to komu?
Zdaniem naukowców badających wpływ kolorów na człowieka, kolorystyka wnętrz oraz innych elementów aranżacji pomieszczeń ma realny wpływ na psychikę człowieka. Barwa to swego rodzaju wrażenie optyczne związane z odbieraniem przez nasz wzrok promieniowania z tzw. widzialnego zakresu światła. Mózg potrafi rozróżniać kolory i decydować, jaki mają wpływ na nasze postrzeganie świata. Niektóre barwy mogą kojarzyć się z przyjemnością, a inne nas denerwują.
Oddziaływanie kolorów na człowieka
Współczesne badania dowodzą, że miejsce, gdzie żyjemy ma wpływ na to, jakie kolory kojarzymy z pozytywnymi emocjami. Im dłuższa fala świetlna, czyli im cieplejszy kolor, tym większy jest efekt pobudzający na organizm. Kolor nie tylko wpływa na nas emocjonalnie, ale także fizjologicznie.
Różne barwy są zakorzenione w naszych osobistych doświadczeniach, w dzieciństwie i w symbolice. Oddziaływanie kolorów na człowieka ma wiele wspólnego z naszymi osobistymi preferencjami, a nawet z różnicami kulturowymi. Np. Egipcjanie rzadko kojarzą kolor żółty z radością, a Finowie są zadowoleni, widząc tę barwę. Kolory worków na śmieci zostały tak dobrane, aby segregacja odpadów budziła pozytywne skojarzenia.
Jak dobrać kolor ścian
Oddziaływanie kolorów na psychikę ma duże znaczenie także w przypadku aranżacji przestrzeni mieszkaniowych. Źle dobrany kolor farby może sprawić, że w danym otoczeniu będziemy czuć się nieprzyjemnie. Warto zatem jeszcze na etapie projektowym zastanowić się nad wpływem kolorów na samopoczucie. Taka wiedza pozwoli nam dokonać odpowiedniego wyboru i sprawi, że nasz dom stanie się miejscem przyjaznym i komfortowym.
Warto wybierać kolory, które się uzupełniają i tworzą spójny wygląd. Kolor można również wykorzystać do stworzenia kontrastu i zainteresowania pomieszczeniem. Można to zrobić, używając różnych odcieni i tonów tego samego koloru.
Jak kolory wpływają na samopoczucie
Według psychologów badających wpływ kolorów na samopoczucie, oddziaływanie barw jest uniwersalne i nie zależy od tego skąd dany człowiek pochodzi lub w jakim społeczeństwie dorastał. Kolory są w dużej mierze postrzegane przez naszą podświadomość, dlatego ich interpretacja dzieje się automatycznie. Możemy więc wyróżnić zestaw podstawowych kolorów, które mają określone znaczenie.
Psychologia koloru dzieli barwy na chłodne i ciepłe. Odcienie dobierane są w taki sposób, aby wywołać określoną reakcję emocjonalną. Samopoczucie poprawią nam czerwony, pomarańczowy i żółty, które zwykle wywołują ciepło, energię i podniecenie. Zielony, fioletowy i błękitny powodują poczucie spokoju relaksu i wyciszenia, a biel, czerń i szarość zapewniają poczucie równowagi i harmonii. To pozytywne kolory.
Kolory a samopoczucie
Kolor czerwony jest kojarzony jako odważny i stymulujący energię. Podnosi poziom adrenaliny, wzmaga ruchliwość gałek ocznych, aktywizuje mózg i podnosi ciśnienie. Wprawia w dobry nastrój, zachęca do pozytywnego myślenia, zwiększa libido, pobudza do działania. Ale może też wywoływać agresję i złość. Dobrze sprawdza się w pomieszczeniach, gdzie prowadzimy większą aktywność.
Mocne odcienie czerwieni mogą wzbudzić uczucie miłości, pasji i zmysłowości. To ciepły, zazwyczaj pozytywny, inspirujący kolor, który dodaje pewności siebie. Przyśpiesza oddech i bicie serca. Już niewielka dawka czerwieni ma duże znaczenie. Znawcy twierdzą, że wystarczy jedna ściana na czerwono lub kilka elementów dekoracji, aby wnętrze ożyło.
Kolor żółty wpływ na człowieka
Żółty jest odzwierciedleniem pozytywności i radości, zachęca do optymizmu. Wszyscy czujemy się dobrze w jego otoczeniu. Dodaje pewności siebie i zwiększa zdolności organizacyjne. To kolor szczęścia i nadziei. Ma tendencję do wydobywania inteligencji i mądrości. Niektóre badania dowiodły, że głębokie żółte odcienie wywołują płacz u dzieci.
Wpływa na procesy myślowe, poprawiając zapamiętywanie. Dlatego dobrze stosować tę barwę w pomieszczaniach przeznaczonych do nauki. Można jej też używać, aby dodać przestrzeni jasności i lekkości. Zdaniem innych ekspertów, żółty wprawdzie sprzyja rozwojowi kreatywności, ale szybko męczy oczy. Reprezentuje zarówno dobro, jak i zło, optymizm i zazdrość, zrozumienie oraz zdradę.
Wpływ kolorów na psychikę
Kolor czarny kojarzy się z elegancją, sukcesem i luksusem. Zastosowany w dużej skali może generować uczucie przygnębienia, dlatego powinien być stosowany wybiórczo przy aranżowaniu pomieszczeń. Niebieski kojarzy się z koncentracją i rozwagą, ma relaksujący wpływ na psychikę, koi nerwy, obniża poziom stresu i poprawia zdolności poznawcze. Błękitne odcienie są spokojne i mogą pomóc w bezsenności, ale zbyt duża ekspozycja na ciemne tony może wywołać uczucie smutku i samotności. Kolor niebieski obniża ciśnienie krwi, uśmierza ból, ma działanie przeciwzapalnie i przeciwbakteryjne.
Barwa fioletowa zbudza procesy kreatywności i sprzyja działaniom związanym z twórczym myśleniem. Jaśniejsze odcienie, np. lawenda czy purpura, napawają optymizmem i nadzieją, a ciemne budzą poczucie siły, luksusu i wyrafinowania.