Po szczególnie dotkliwej burzy czy wietrznym dniu uporządkowanie ogrodu może wydawać się trudne do wykonania. Zgromadziliśmy więc zbiór przydatnych wskazówek, jak poradzić sobie ze zniszczeniami spowodowanymi przez pogodę – poznajcie narzędzia ogrodowe, które pozwolą sprawnie przeprowadzić prace porządkowe.
Zabezpiecz rośliny przed nawałnicą
Potencjalne szkody wyrządzane przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne powinny skłonić ogrodnika do ochrony przed wiatrem i deszczem roślin w ogrodzie. Przed spodziewaną wichurą i ulewą należy usunąć uszkodzone, stanowiące zagrożenie pędy i gałęzie. Do gałęzi suchych należy użyć sekator kowadełkowy, natomiast do świeżych – nożycowy. Każdy z tych sekatorów występuje w wariancie teleskopowym. Sekator teleskopowy IDEAL marki Cellfast umożliwia wydłużenie rączek o kilkadziesiąt centymetrów, dzięki czemu pozwala sięgnąć do trudno dostępnych gałęzi. Sekatory Cellfast wyposażone są w lekkie rączki oraz w przekładnię, która zwiększa siłę cięcia. Ponadto ostrze sekatora posiada nieprzywierającą powłokę. Ciekawym modelem jest również sekator na wysięgniku IDEAL, wyposażony dodatkowo w piłę i obrotową głowicę usprawniającą manewry.
Ponadto trzeba zadbać o drenaż gleby, aby zapobiec nagromadzeniu się wody. Konieczne może być zasłonięcie najbardziej delikatnych roślin za pomocą plandeki. W przypadku braku wiatrochronu, można ochronić ogród przed wiatrem przymocowując grubą folię do ogrodzenia. Należy jednak pamiętać o przekłuciu jej w kilku miejscach – pomoże to zapobiec jej zerwaniu przez wiatr.
Odsłonięte korzenie
Podczas usuwania szkód po nawałnicy należy w pierwszej kolejności szukać odsłoniętych korzeni roślin. Deszcz, w zależności od rodzaju gleby, może powodować jej szybką erozję, a to skutkuje odsłonięciem korzeni i zawiązków roślin. Można spróbować delikatnie umieścić roślinę ponownie w ziemi. Przy mniejszych zniszczeniach wystarczy po prostu z powrotem przykryć ziemią obnażone korzenie. Przydatna do tego celu okaże się łopatka BASIC marki Cellfast, wykonana z wytrzymałego tworzywa z dodatkiem włókna szklanego. Ergonomicznie wyprofilowana rączka zapewnia łatwość i wygodę pracy.
Usunięcie połamanych gałęzi
Należy usunąć połamane gałęzie i odnóża roślin. W przeciwnym razie roślina będzie marnować energię, aby zregenerować nieodwracalnie uszkodzoną część. Idealne do tego celu są ostre nożyce ogrodowe teleskopowe IDEAL. Antypoślizgowa powierzchnia rączek zapewnia, że nożyce nie wyślizgną się i nie zranią rośliny. Z kolei rośliny nienadające się do odratowania, należy usunąć. Może w tym pomóc szpadel np. szpadel krótki IDEAL PRO.
Do zagrabienia liści i drobnych gałęzi, które opadły na skutek wiatru, najlepsze będą małe lub duże grabie do liści ERGO z asortymentu firmy Cellfast. Odpowiednie wyprofilowanie głowicy ogranicza zapychanie się zębów, umożliwiając niezakłóconą pracę. Mogą one być zastosowane nawet do dużych powierzchni. Grabie pozwalają na wymianę głowicy przy pomocy uniwersalnego, mocnego adaptera. Zebrane liście najlepiej składować w koszu ogrodowym, który wykonany jest z odpornego na rozrywanie materiału. Bardzo wygodne uchwyty pozwolą na jego praktyczne przenoszenie i opróżnianie. Gałęzie, które zostały połamane, można pociąć za pomocą brzeszczotów do drewna i wykorzystać.
Pielęgnacja ogrodu po deszczu i wietrze
Po naprawie szkód wyrządzonych przez niekorzystne warunki atmosferyczne roślin nie można nawozić zbyt szybko. Należy im dać chociaż 2 tygodnie na samodzielną rewitalizację. Sztuczne przyspieszenie rozwoju rośliny nie jest korzystne w sytuacji, gdy jej dobrostan został nadwyrężony. Okres po burzy jest dobrym czasem na usuwanie chwastów. Wiele miejsc, które wcześniej umykały oczom ogrodnika, jest teraz odsłoniętych. Bardzo wilgotna ziemia ułatwia wyrywanie chwastów. Do tego celu można zastosować wyrywacz do chwastów IDEAL o głęboko sięgających pazurach. Długość trzonka wyrywacza można regulować, a dzięki podstawce pod stopę wbicie narzędzia w ziemię nie sprawi żadnych trudności.
Problem z nadmiarem wody
Stojąca woda i nadmierna wilgoć jest powszechną przyczyną wdawania się pleśni, a także gnicia korzeni. Wilgoć jest też idealnym środowiskiem dla ślimaków. Dlatego konieczne jest odprowadzenie wody, która dostała się do donic ogrodowych.
Niezbędne napowietrzanie gleby
Po wystąpieniu gwałtownych zjawisk pogodowych możliwe jest gromadzenie i skawalanie się gleby w grządkach. Po deszczu należy unikać chodzenia po grządkach, gdyż bardzo łatwo wtedy o formowanie się gleby w twarde grudy. Jest to niekorzystne, ponieważ do prawidłowego rozwoju roślinności konieczne jest odpowiednie napowietrzenie gleby. Aby je umożliwić należy rozbić powstałe grudki za pomocą specjalnego narzędzia. Do napowietrzania (aeracji) i spulchniania gleby idealnie sprawdza się kultywator ERGO. Posiada on ergonomiczną rączkę, a także bezpieczne dla roślin zęby ze stali nierdzewnej.
Niekorzystne zjawiska pogodowe nie muszą oznaczać katastrofy dla ogrodu. Czasami zdarzenie takie jest okazją do oczyszczenia oraz przeprowadzenia generalnych porządków w ogrodzie – te z marką Cellfast pójdą zdecydowanie szybciej!