Kuchnia to miejsce w domu, gdzie przygotowuje się posiłki oraz ważna przestrzeń, w której spędzamy sporo czasu. Warto więc zadbać o jej urządzenie i wyposażenie w taki sposób, aby korzystanie z niej było przyjemnością dla całej rodziny. Planując wystrój kuchni, powinniśmy zatroszczyć się nie tylko o sam jej wygląd, ale także o funkcjonalność jako pomieszczenia przeznaczonego do gotowania, przechowywania produktów i akcesoriów oraz spożywania posiłków. Jak w prosty sposób urządzić funkcjonalną kuchnię – o tym powiemy poniżej!
Zasada trójkąta roboczego w funkcjonalnej kuchni
Kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. To wydzielona przestrzeń, w której planujemy, przygotowujemy, a często także podajemy posiłki, przechowujemy produkty spożywcze, garnki, sprzęt i akcesoria kuchenne, a nierzadko także przyjmujemy gości. Kluczem do przyjemnego korzystania z jej funkcjonalności jest stworzenie zabudowy kuchennej na bazie tzw. trójkąta roboczego. Co to takiego?
Trójkąt roboczy określa właściwe, zgodne z zasadami współczesnej ergonomii rozmieszczenie sprzętów i mebli kuchennych. Powinny być one umieszczone w kuchni w taki sposób, aby korzystanie z trzech podstawowych stref (zapasów, gotowania i zmywania) było maksymalnie proste, intuicyjne i wygodne. Wedle tej zasady, każda strefa powinna znajdować się na wierzchołku wyobrażonego trójkąta. Można to osiągnąć w zabudowach kuchennych o różnych kształtach – od standardowej L, poprzez kuchnię U, na zabudowie z wyspą kończąc.
O zachowanie zasady trójkąta roboczego należy zadbać w szczególności projektując zabudowę kuchenną we własnym zakresie i kompletując ją na bazie gotowych mebli ze sklepu. Osoby, które zdecydują się na meble kuchenne na wymiar, nie muszą się o nic martwić – ich zabudowa zostanie bowiem zaprojektowana z uwzględnieniem tej kluczowej dla kuchennej funkcjonalności zasady.
Czy mała kuchnia może być w pełni funkcjonalna?
Zdecydowanie najwięcej problemów w zakresie urządzania kuchni stwarzają małe, pozornie nieustawne pomieszczenia – np. niewielkie kuchnie w blokach z wielkiej płyty oraz aneksy kuchenne we współczesnym budownictwie. Takie pomieszczenia są, co prawda, dużo bardziej wymagające pod względem aranżacji, jednak ich funkcjonalne urządzenie nie stanowi dziś żadnego problemu!
Przykładowa realizacja ze strony: https://pracowniakogut.pl/meble-kuchenne-warszawa
Najlepszym wyborem do „trudnych” kuchni są oczywiście meble na wymiar, czyli zabudowy kuchenne projektowane i produkowane na indywidualne zamówienie klienta, w oparciu o wymiary i specyfikę konkretnego pomieszczenia. Możliwość ich zaprojektowania od podstaw pozwala zmieścić w pomieszczeniu wszystko, co niezbędne do jego komfortowego użytkowania, uzyskać maksymalną możliwą przestrzeń do przechowywania, a także w pełni wykorzystać całą dostępną powierzchnię zarówno w pionie, jak i w poziomie pomieszczenia.
W przeciwieństwie do gotowych mebli, które mają z góry ustaloną, zazwyczaj niższą niż standardowa wysokość polskich mieszkań wysokość, zabudowy kuchenne na zamówienie mogą zostać bowiem wykonane do samego sufitu. Dzięki temu klient zyskuje nie tylko spójny, harmonijny wygląd całej zabudowy meblowej, lecz także dużo więcej miejsca do przechowywania, które w każdej małej kuchni jest na wagę złota.
O czym warto pamiętać urządzając funkcjonalną kuchnię?
Planując funkcjonalną kuchnię, warto pamiętać o dwóch podstawowych kwestiach. Pierwszą z nich jest ilość blatu roboczego. To bardzo ważne miejsce w zabudowie, na którym będziemy nie tylko przygotowywali posiłki, ale także przechowywali akcesoria, sprzęty AGD, a także organizowali zapasy. Warto więc zawsze dążyć do tego, aby powierzchnia blatu była jak największa. Jego ilość można zwiększyć np. decydując się na popularną w ostatnich latach wyspę kuchenną, którą można zamówić na wymiar wraz z całą zabudową lub postawić na kuchnię w kształcie litery G, z przedłużonym blatem z jednej strony.
Urządzając kuchnię, warto także zatroszczyć się o wydzielenie odpowiedniej ilości miejsca na drobne przedmioty. Świetnym sposobem na wygodne przechowywanie sztućców, akcesoriów do gotowania oraz zastawy stołowej jest ich umieszczenie w szufladach, z których znacznie łatwiej się korzysta niż ze standardowych półek. Do przechowywania zapasów żywności doskonale sprawdzą się natomiast wysokie szafki cargo, dzięki którym nie tylko zyskamy w kuchni więcej przestrzeni do przechowywania, ale także funkcjonalnie zagospodarujemy te miejsca, w których nie zmieściłaby się standardowych wymiarów szafka.
Materiał promocyjny.