Studnia bez dna? Wbrew prostym skojarzeniom, to bardzo pożyteczne urządzenie, doskonały sposób na oszczędzanie wody. Zadaniem studni chłonnej jest gromadzenie wody deszczowej, a także pochodzącej z przydomowej oczyszczalni ścieków. W ten sposób uzyskujesz pewność, że nadmiar deszczówki nie zmarnuje się. W czasach kiedy ceny dostawy wody galopują jak szalone, tłumaczymy, jak zbudować studnię chłonną, jak działa oraz jak starać się o dotację do instalacji. Jaka jest dopłata do zbiornika na deszczówkę? Solidna porcja przydatnej wiedzy – nie dziękujcie.
Studnia chłonna to zbiornik pozbawiony dna, do którego spływa woda deszczowa lub z przydomowej oczyszczalni ścieków. Najczęściej kształtem przypomina ustawiony pionowo walec wykonany z betonu lub tworzyw sztucznych, takich jak polietylen. Studnia chłonna z rury karbowanej lub nawet studia chłonna z beczki plastikowej sprawdzą się na działkach, gdzie nie można odprowadzić deszczówki do zbiornika wodnego lub rowu melioracyjnego. Urządzenie może też służyć jako przelew awaryjny dla istniejących zbiorników na wodę opadową lub studnia chłonna do oczyszczalni.
System zagospodarowania wody deszczowej
Zbiornik na deszczówkę obok drenażu, zbiornika retencyjnego czy studni chłonnej może być częścią systemu zagospodarowania wody deszczowej na posesji. Kluczowe znaczenie przy planowaniu systemu odprowadzania deszczówki mają badania geotechniczne gruntu, dzięki którym możliwe jest ustalenie rodzaju gleby, stopnia jej przepuszczalności oraz poziomu wód gruntowych na działce.
Studnia deszczowa sprawdzi się tam, gdzie pod słabo przepuszczalną powierzchnią znajduje się warstwa drenażu złożona z grubego piasku lub warstwy żwiru. Dół chłonny musi mieć dwie warstwy filtracyjne – górną i dolną. Górna, wykonana z plastiku, powinna mieć wysokość co najmniej pół metra. Dolną warstwę filtracyjną najlepiej wykonać z drobnego żwiru. Pojemność studni wraz ze złożem powinna być tak dobrana, aby umożliwić wchłanianie przewidywanej ilości wody. W przeciwnym wypadku dojdzie do przepełnienia zbiornika i zatrzymania wody w kanalizacji.
Studzienka na deszczówkę
Studnie chłonne nie powinny być montowane w gruntach słabo przepuszczalnych, gdyż nie będą spełniały swojej funkcji odprowadzania wody. Czy możliwa jest studnia chłonna na glinie? Niestety, glina nie nadaje się do bezpośredniego montażu studni. W takim przypadku należy wymienić grunt na dobrze przepuszczalny, np. układając warstwę żwiru. Dzięki warstwie drenażowej nadmiar wody z walca przenika w głąb gruntu równomiernie, co pozwala uniknąć tworzenia się kałuż.
Obowiązujące przepisy wymagają, aby studzienka chłonna na deszczówkę znajdowała się w gruncie na głębokości około 3 m. Niemożliwe jest więc zbudowanie jej w miejscach występowania wysokiego poziomu wody gruntowej. W takim przypadku studnia nie spełniałaby swojej funkcji, gdyż wypełniałaby ją woda gruntowa. Aby zapobiec sytuacji, że studnia chłonna nie wchłania wody, zaleca się, żeby ostatni krąg był oddalony o około 1,5 m od zwierciadła wody gruntowej.
Studnia chłonna – pozwolenie
Rodzaj formalności związany z budową studni chłonnej zależy głównie od jej głębokości.
Zgłoszenie robót budowlanych jest wymagane wtedy, gdy studnia jest głębsza niż 3 m. W dokumentacji wymagane jest określenie parametrów studni oraz jej usytuowanie w stosunku do linii granicznych działki. Trzeba też dołączyć załącznik w postaci mapy do celów projektowych z naniesioną studnią. Pozwolenie na budowę studni jest niezbędne w przypadku występowania skomplikowanych warunków gruntowo-wodnych, np. wtedy, gdy instalacja wpływa znacząco na stan wód podziemnych.
Budując studnię, należy pamiętać o spełnieniu warunków dotyczących jej usytuowania. Zgodnie z przepisami, powinna ona znajdować się w odległości co najmniej 3-5 m od granicy działki i 30 m od sieci wodociągowej. Aby zwiększyć stopień przesączalności wody ze studni do gruntu, istnieje możliwość nawiercenia otworów w najniższym kręgu. Wskazane jest również wykonanie drenażu opaskowego lub powierzchniowego na obszarze, z którego ma zostać odprowadzona woda.
Dofinansowanie do wody deszczowej
Osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, na której znajduje się dom jednorodzinny mogą ubiegać się o dofinansowanie do wody deszczowej z tytułu rządowego programu Moja Woda, realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Dofinansowanie nie obejmuje osób, które zatrzymaną wodę deszczową chcą wykorzystać do prowadzenia działalności gospodarczej lub rolniczej.
Pieniądze można spożytkować na zakup, montaż, budowę lub uruchomienie instalacji służącej do zatrzymania i zagospodarowania wody deszczowej lub roztopowej. Dotacji podlegają takie urządzenia, jak przewody odprowadzające wody opadowe zebrane z rynien, wpustów do zbiornika (nadziemnego, podziemnego, otwartego lub zamkniętego, szczelnego lub infiltracyjnego), systemów rozsączających, zbiorników retencyjnych oraz instalacje do nawadniania.
Dopłata do zbiornika na deszczówkę
W ramach programu możliwa jest m.in. dopłata do zbiornika na deszczówkę, przy czym dofinansowanie wynosi do 80 proc. kosztów poniesionych przez inwestora po 1 czerwca 2020.Wnioski należy składać w odpowiednim dla miejsca inwestycji Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Warunkiem otrzymania bezzwrotnego dofinansowania jest sprawne działanie instalacji przez trzy lata od daty podpisania protokołu odbioru końcowego przez beneficjenta i wykonawcę przedsięwzięcia.