Powszechnie wiadomo, że woda pitna jest drogim towarem. Szacuje się, że około połowa zapotrzebowania przeciętnego gospodarstwa domowego na wodę może zostać pokryta przez deszczówkę. Odzyskując wodę opadową, możemy zaoszczędzić dużo pieniędzy, nie mówiąc o większej niezależności od sieci wodociągowej oraz racjonalnym podejściu do zagospodarowania zasobów wodnych. Jakie mamy systemy zbierania wody deszczowej i do czego możemy ją wykorzystać? To inwestycje, które zwracają się bardzo szybko!
Nasza cywilizacja zużywa ogromne ilości wody. Tymczasem na skutek ocieplania się klimatu jej naturalne zasoby stale się kurczą. Pora więc pomyśleć o odzysku wody opadowej na naszych posesjach. Podejmując działania w tym kierunku, wpływamy nie tylko na bilans wody, ale po prostu oszczędzamy spore kwoty w portfelu.
System zagospodarowania wody deszczowej
Zagospodarowanie deszczówki jest bardzo opłacalne dla człowieka i środowiska. Woda jest przecież cennym zasobem, bez którego nie byłoby życia na ziemi, dlatego trzeba go chronić i umiejętnie wykorzystywać. Zmagazynowane opady można wykorzystać nie tylko w gospodarstwie domowym, ale też w jego najbliższym otoczeniu. Szacuje się, że przeciętne gospodarstwo domowe zużywa dziennie około 200-300 litrów wody, a zasoby pochodzące z opadów są w stanie pokryć połowę tego zapotrzebowania.
Coraz więcej osób decyduje się na odprowadzenie wody deszczowej do celów bytowo-gospodarczych. Deszczówka charakteryzuje się dużą miękkością i kwasowością. Może być stosowana nie tylko do podlewania ogrodu, spłukiwania toalet czy mycia samochodu, ale do prania oraz zmywarek do naczyń. Specjalistyczne systemy pozwalają, by zbiornik na deszczówkę zapewniał duże ilości wód opadowych najwyższej jakości.
System odprowadzania wody deszczowej
Zgodnie z ustawą Prawo wodne, na właścicielach posesji ciąży obowiązek odprowadzenia wody deszczowej do kanalizacji deszczowej lub specjalnych zbiorników bądź do rowu melioracyjnego. Woda deszczowa nie może zalewać sąsiednich posesji czy wylewać się na ulicę. Nieusunięta jest przyczyną podmywania fundamentów domu. Jeśli zapomnimy o tym obowiązku, możemy być obciążeni kosztami remontu u sąsiada.
Odprowadzanie deszczówki możliwe jest na wiele sposobów, m.in. poprzez podłączenie do kanalizacji deszczowej (instalacja z budynku celem zbierania wody opadowej oraz roztopowej do oczyszczalni ścieków lub specjalnych zbiorników na deszczówkę). Ciekawym rozwiązaniem jest budowa na działce zbiornika retencyjnego w formie dekoracyjnego oczka wodnego czy niewielkiego stawu, do którego zbierana jest deszczówka.
Systemy zbierania wody deszczowej
Właściciele niektórych posesji decydują się na odprowadzanie wody deszczowej do gruntu. Deszczówkę należy rozprowadzić po jak największym terenie, by nie gromadziła się w jednym miejscu, powodując straty. System odprowadzania wody deszczowej polega na instalacji na działce podziurkowanych rur lub zbiorników perforowanych, które gromadzą deszczówkę, a następnie stopniowo wypuszczają ją do gruntu.
Jednym ze sposobów odprowadzania wody deszczowej jest gromadzenie jej w specjalnych zbiornikach lub nawet w zwykłej beczce czy innym dużym pojemniku. Na wielu posesjach system zbierania wody deszczowej zbudowany jest z kratek w podjazdach, tarasach i przy chodnikach. Pod nimi znajduje się sieć przewodów, które odprowadzają deszczówkę do gruntu, zbiorników lub kanalizacji.
System odzyskiwania deszczówki
Korzystanie z wody deszczowej jest bezpłatne, ale aby uzyskać do niej dostęp, trzeba ponieść koszt inwestycji w system odzyskiwania wody deszczowej. Ile to kosztuje? Cena jest uzależniona przede wszystkim od tego, jak bardzo system ma być rozbudowany. Jeżeli deszczówkę chcesz wykorzystywać tylko do podlewania roślin w ogrodzie czy mycia rąk, koszt nie będzie duży, bo ograniczy się do zakupu pojemnika i systemów doprowadzających wodę do niego.
Kompaktowe zbiorniki o pojemności 200 litrów to koszt ok. 150-200 zł. Do tego trzeba doliczyć wydatki na systemy doprowadzające. Jeżeli jednak z deszczówki będziesz korzystać na większą skalę, potrzebny jest duży zbiornik (nawet 2 tys. litrów) oraz systemy doprowadzające, za co trzeba zapłacić kilka tysięcy złotych. Koszt jest jednak stosunkowo niewielki, gdy weźmie się pod uwagę korzyści, jakie to rozwiązanie przynosi. Inwestycja zwróci się tym szybciej, im więcej wody na co dzień zużywasz.
Instalacje do zbierania deszczówki
Odprowadzenie wody deszczowej do zbiornika wymaga odpowiedniej instalacji, od której zależy czystość tej wody. Ważną sprawą jest materiał, z którego wykonany jest zbiornik. Bardzo często są one produkowane z czystego granulatu polietylenu (PE). Taki zbiornik na deszczówkę jest łatwy w montażu i nie wymaga stosowania do ich instalacji specjalnych dźwigów. Nie jest również potrzebne montowanie dodatkowych powłok ochronnych.
Warto pomyśleć o zakupie odpowiedniego filtra, gdyż woda spływająca z rury spustowej nie jest idealnie czysta. Na rynku dostępnych jest wiele filtrów, które dzielą się na zewnętrzne i wewnętrzne. Są również filtry zbierające zanieczyszczenia do specjalnego kosza oraz przepływowe, które odprowadzają zanieczyszczenia do sieci kanalizacyjnej.
Studnia chłonna
Do magazynowania, a następnie rozsączania zgromadzonej wody w gruncie służy studnia chłonna, która wykonana jest najczęściej w kształcie dzwonu bez dna, z otworami w dolnej części. Instalacja tego typu jest wykorzystywana przy odprowadzaniu wody deszczowej z dachu oraz wód pościekowych z przydomowych biologicznych oczyszczalni, gdzie woda jest filtrowana przez warstwy żwiru.