Jeśli tylko pogoda zezwala, lubimy spędzać wolny czas na świeżym powietrzu. Wielu mieszkańców bloków i kamienic cieszy się wakacjami na balkonie, który staje się wtedy namiastką wczasów. To jedno z ważnych pomieszczeń mieszkania można tak zaaranżować, aby było funkcjonalne, a jednocześnie wyróżniało się estetyką. Jeśli zrobisz to umiejętnie, nie będziesz musiał nawet zgłaszać inwestycji w spółdzielni mieszkaniowej czy wspólnocie.
Balkon to dobre miejsce w mieszkaniu, które może być świetną przestrzenią do relaksu. Jedyne co ogranicza nas w jej aranżacji to nasza wyobraźnia. Z pozoru niewielka i nieustawna powierzchnia, ale z odpowiednim wyposażeniem stanowi rewelacyjną bazę wypoczynkową.
Czy balkon to kondygnacja?
Zgodnie z ustawą o własności lokali, części wspólne nieruchomości to elementy budynku, które nie służą wyłącznie do użytku jednego właściciela, lecz są przeznaczone do wspólnego korzystania przez wszystkich mieszkańców. Do części wspólnych mogą należeć klatki schodowe, windy, dachy, fundamenty, a także elementy balkonów jako części konstrukcyjne budynku.
W wielu przypadkach balkony są traktowane jako pomieszczenia pomocnicze, a więc uznawana jest ich przynależność do konkretnego lokalu mieszkalnego. Oznacza to, że właściciel mieszkania ma prawo do korzystania z balkonu, a przy tym ma obowiązek dbania o jego stan techniczny – z wyłączeniem elementów konstrukcyjnych. Jeśli chcesz odświeżyć balkon lub zrobić remont, sprawdź regulamin bloku.
Wspólnoty mieszkaniowe mają swoje przepisy dotyczące malowania balkonu. Większość spółdzielni pozwala na samodzielne odmalowanie poręczy i ścian balkonu. Jeśli chcesz uniknąć problemów, wybierz farbę o takim samym lub zbliżonym kolorze do tego, który jest na elewacji. Jeżeli kupisz inną farbę, zarządca budynku może kazać odmalować balkon na pierwotny kolor.
Jak przytulnie urządzić balkon?
Znamy kilka trików, aby optycznie powiększyć przestrzeń na balkonie i stworzyć idealne miejsce do odpoczynku i relaksu na świeżym powietrzu. Czasami wystarczą proste i kreatywne pomysły, aby balkon otrzymał drugie życie. Przede wszystkim zdecyduj, w jakim stylu urządzić tę przestrzeń i jakie meble, dekoracje czy kwiaty się tam zmieszczą. Najlepiej postawić na meble i dodatki z elementów odpornych na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Jeżeli posadzka jest sfatygowana, nie musisz jej wymieniać. Czasami wystarczą sztuczna trawa, deski z kompozytu lub specjalne podesty, które można samodzielnie przyciąć. Na ścianach możesz powiesić półki na zioła. Odpowiednio dobrana roślinność pomoże zakryć drobne mankamenty. Niedoskonałości można też zamaskować sztucznym żywopłotem z bluszczu lub pergolą z zasadzonymi w doniczce naturalnymi pnączami.
Balkon mogą uatrakcyjnić donice z barwnymi pelargoniami lub petuniami. Najlepiej powiesić je po zewnętrznej stronie balustrady bądź na ścianie, aby nie zabierały cennego miejsca. Innym rozwiązaniem jest postawienie grządek na nóżkach, w których można posadzić zioła, niewielkie krzewy owocowe i kwiaty.
Jak zagospodarować przestrzeń balkonu?
W otoczeniu sąsiadów spoglądających ciekawskim wzrokiem na nasz balkon nie zawsze można komfortowo wypocząć. Na szczęście, istnieje kilka prostych metod na stworzenie prywatnej przestrzeni. Osobom odpoczywającym na balkonie polecamy zainstalowanie zasłon. Ta niewielka inwestycja zupełnie zmienia charakter mieszkania. Zapewnia prywatność, chroni przed słońcem, opadami i owadami. Dzięki niej w sposób bardziej komfortowy cieszymy się relaksem.
Zasłony na balkon powinny być wodoodporne, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że burza czy obfity deszcz nie uszkodzą tkaniny. Dobrze, jeżeli materiał jest odporny na pleśń i plamoodporny. Ważne, aby zasłony były łatwe w utrzymaniu czystości oraz zapewniały prywatność szczególnie w gęsto zabudowanych obszarach. Nieprzemakalne zasłony na taras i balkon to idealny wybór dla osób, które chcą w pełni korzystać z odpoczynku na świeżym powietrzu bez względu na wiatr czy upał.
W przypadku balkonu, który znajduje się od strony południowej, warto pomyśleć o parasolu montowanym do balustrady albo markizie przykręcanej do bryły budynku, by zaoszczędzić więcej miejsca na podłodze, gdzie stanie wyposażenie balkonowe do wypoczynku. Alternatywą jest żagiel przeciwsłoneczny z wytrzymałej tkaniny poliestrowej – z liną napinającą i sprężynami, które mocuje się do haczyków w ścianie.
Meble balkonowe możemy kompletować zestawami lub pojedynczo. Możemy zdecydować się na zakup kompletu lub kupować poszczególne elementy, takie jak krzesła, stoliki czy pufy.
Na balkonie możesz nawet zainstalować… basen. W przepisach nie znajdziesz zakazu postawienia basenu na balkonie. Musisz jednak sprawdzić, czy regulamin osiedla tego nie zabrania. Jeżeli nie ma takiej informacji, nic nie stoi na przeszkodzie. Musisz jednak zadbać o bezpieczeństwo. Upewnij się, że woda z basenu nie zaleje sąsiada. Uważaj, żeby basen nie był za ciężki. Jeśli będzie duży, może stanowić zagrożenie dla konstrukcji balkonu.
Jak zaaranżować wąski balkon?
Aranżacja wąskiego balkonu nie jest prosta, ale wybierając odpowiednie meble, nawet na niewielkiej powierzchni możesz stworzyć sobie wymarzone miejsce do relaksu. Na długi, wąski balkon sprawdzić się mogą takie meble, jak ławka (niewielka ławeczka z pojemnikiem może służyć jako siedzisko oraz miejsce, gdzie schowasz koc), stolik (do wyboru są składane stoliki oraz modele, które można na stałe przymocować do ściany i składać, gdy nie są używane) czy podwieszany fotel. Do rozważenia są również meble z palet.