Balkon to często jedyne miejsce, gdzie możemy odpocząć po trudnym dniu czy odprężyć się w weekend przy ulubionej kawie i dobrej książce. Jak każda powierzchnia w domu, w miarę upływu czasu musi być odświeżony lub wyremontowany. Naprawa balkonu nie musi jednak od razu oznaczać ogromnych kosztów. Czasami wystarczy zmiana wystroju, by poczuć się na nim przyjemnie i komfortowo, a do tego potrzeba tylko kilku ciekawych dodatków.
Zgodnie z przepisami i orzecznictwem sądowym, za remont i bieżącą konserwację części budynku, które są elementem konstrukcji balkonu trwale połączonym z budynkiem, odpowiada wspólnota mieszkaniowa, a właściciel mieszkania ponosi wydatki związane z utrzymaniem balkonu w należytym stanie. Gdy zatem trzeba pomalować barierkę na balkonie lub wyremontować podłogę, powinien to zrobić właściciel mieszkania.
Balkon w bloku
Ale przecież nie o przymus tu chodzi, bo balkon jest ważnym atrybutem mieszkania i zazwyczaj sami chcemy, aby był piękny, funkcjonalny i przykuwał uwagę przechodniów. Ciekawe zagospodarowanie tej powierzchni nie wymaga wysokich nakładów finansowych, ale dobrej organizacji i sprytu. Jeśli ustawisz na balkonie odpowiednie meble ogrodowe, oświetlenie, rośliny i dodatki, stworzysz miejsce, gdzie będziesz chętnie spędzać czas wolny.
Balkon w bloku ma zwykle niewielką powierzchnią użytkową, ale nawet te o szerokości 120 cm da się dobrze zagospodarować. Mały balkon urządzisz za pomocą mebli ogrodowych czy tarasowych. Wybierz takie, które można złożyć w razie potrzeby i nie zajmują wiele miejsca. Jeśli brakuje ci miejsca na postawienie mebli, przytwierdź do ściany lub balustrady składany blat. Mały stołek w narożniku balkonu pozwoli maksymalnie wykorzystać przestrzeń.
Jeśli planujemy pić kawę na świeżym powietrzu, konieczny jest stolik kawowy. Jeżeli interesuje nas bardziej relaks, to lepszym wyborem będzie fotel wiszący lub leżak. Najlepiej aby aranżacja małego balkonu w bloku była spójna z elewacją budynku oraz stylem aranżacji salonu. Balkon traktujemy przecież jako przedłużenie pokoju.
Jak urządzić balkon
Aby odgrodzić się od sąsiadów i osłonić przed promieniami słońca, możemy wykorzystać markizę lub maty bambusowe. Ochronę przed słońcem zapewni także parasol ogrodowy lub parawan. Wybór optymalnego sposobu zacienienia balkonu zależy od tego, jak długo w ciągu dnia jest nasłoneczniony. Przy południowej ekspozycji sprawdzą się stałe osłony z rattanu lub drewna.
Mały balkon mogą zdobić wiszące donice ogrodowe lub skrzynki zamocowane na zewnątrz. Dobrym rozwiązaniem są wąskie, podłużne doniczki, które ustaw wzdłuż ścian czy balustrady. Jeśli na balkonie jest parapet okienny, to możemy na nim ustawić doniczki z ziołami lub ulubionymi kwiatami.
Najpopularniejszymi kwiatami na balkon są pelargonie. To rośliny odporne na suszę i podmuchy wiatru, a przy tym bardzo łatwe w uprawie. Jeśli myślisz o zaaranżowaniu ściany z kwiatów, wybierz rośliny na balkon o zwisających pędach do sadzenia pojedynczo w doniczkach wiszących lub w skrzynkach balkonowych. Mogą to być m.in. kolorowe surfinie, lobelie, petunie czy fuksje.
Nie sadź pnączy i gatunków kwiatów o wiotkich łodygach, jeśli balkon jest wietrzny. Od południowej strony na balkonie sprawdzą się petunie, pelargonie, nagietki i lobelie. Północna strona to dobre miejsce na bratki, werbeny i niecierpki. Aby balkon był atrakcyjny przez cały czas, zasadź takie kwiaty, którym po kwitnieniu pozostaną efektowne liście.
Mały balkon trzeba odpowiednio oświetlić. Jeśli chcesz stworzyć przyjemną atmosferę, aby spędzać ciepłe wieczory w gronie rodzinnym na klimatycznie oświetlonym balkonie, możesz zdecydować się na sznur z lampkami lub postawić na małe kinkiety zewnętrzne lub małe lampki stojące. Dobrym rozwiązaniem są dekoracyjne świece oraz lampy solarne. Czarne meble komponują się z szarą posadzką, dzięki czemu aranżacja balkonu zyskuje nowoczesny charakter.
Dodatki na balkon
Urządzając balkon w bloku, trzeba pamiętać o zagospodarowaniu podłogi. Jeśli znudziły cię płytki gresowe lub podłoga balkonu wymaga remontu, możesz zasłonić ją sztuczną trawą czy dywanem sznurkowym, dzięki którym będziesz mieć przytulny mały balkon. Nadają się one do użytkowania na zewnątrz, są odporne na warunki atmosferyczne i bardzo dekoracyjne.
Aby stworzyć przyjemny, przytulny klimat na balkonie, przydadzą się miękkie koce i poduszki dekoracyjne. Dobrym rozwiązaniem są podwieszane makramy i skrzynie na balustradę. Aranżacje balkonu w nowoczesnym stylu możesz ozdobić zieloną ścianą. Wertykalna konstrukcja z roślin wygląda efektownie i nie zajmuje wiele miejsca, dzięki czemu wygospodarujesz przestrzeń na fotel lub leżak.
Na uwagę zasługują klimatyczne dodatki – palmy, ozdobne trawy, świetlna girlanda oraz wygodne poduchy. Urządzając balkon w stylu boho możesz wykorzystać też plecione dywany oraz lampiony.
Remont balkonu
Aby oszacować koszt remontu balkonu, musisz dokładnie przeanalizować, jakie zmiany są potrzebne. Plan remontu balkonu w bloku powinniśmy też skonsultować ze wspólnotą mieszkaniową, aby upewnić się, że planowane prace są przez nią akceptowane – piszmy o tym na wstępie tego artykułu.
Balkon narażony jest na działanie czynników atmosferycznych, więc jeśli chcesz, aby wyglądał dobrze przez długi czas, postaw na solidne rozwiązania przystosowane do używania na zewnątrz. Dotyczy to zarówno balustrady, jak podłogi. Najpopularniejszym sposobem na ładną i trwałą podłogę na balkonie są płytki. Natomiast do balustrady metalowej musimy zastosować farbę, która zabezpieczy ją przed korozją.