Domy energooszczędne stają się coraz bardziej popularne w budownictwie jednorodzinnym. Są one dobrą inwestycją na lata, nie tylko dla środowiska ale także dla naszego portfela. Dzięki dynamicznie rozwijającemu się rynkowi materiałowemu mamy dowolność kształtowania takich obiektów, co oprócz uzyskania wysokiego standardu energetycznego pozwoli także na funkcjonalne, wygodne i estetyczne wykończenie budynku.
Standard energetyczny
Czym tak właściwie jest standard energetyczny? Standard energetyczny określa zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną w ciągu roku, np. dom w standardzie NF40 jest domem energooszczędnym o zapotrzebowaniu na energię nie większym niż 40 kWh/(m2·rok). A co to oznacza? W budownictwie tradycyjnym zapotrzebowanie na energię wynosi mniej więcej 120 kWh/(m2·rok). Czyli 3 razy więcej. W praktyce oznacza to tyle, że rachunki osób mieszkających w budynkach energooszczędnych będą znacznie mniejsze.
Jak uzyskać energooszczędność?
W celu uzyskania tak wysokiego standardu trzeba to zaplanować już na etapie projektowania budynku. Sama bryła budynku powinna mieć jak najprostszy kształt, pozwoli to na zminimalizowanie ryzyka powstania mostków termicznych (miejsc szczególnie narażonych na utratę ciepła z wewnątrz budynku). Ważne jest także umiejscowienie okien, bram garażowych i drzwi, które mają słabszą izolacyjność cieplną, przez co także przyczyniają się do start ciepła z budynku. Najlepiej projektować je od stron bardziej nasłonecznionych (południe, zachód), dzięki temu wykorzystamy naturalne ogrzanie i nasłonecznienie budynku. Jednak kluczowe jest zaprojektowanie odpowiednich przegród budowlanych (ściany, dach, podłoga na gruncie). Ważne jest zastosowanie wysokiej jakości materiałów o bardzo dobrych parametrach izolacyjnych. Dzięki temu ciepło, którym ogrzewamy nasz dom faktycznie w tym domu pozostanie. Gdy dom będzie już odpowiednia zaprojektowany trzeba także zwrócić uwagę na jego wykonanie. Nawet najlepszy projekt jest narażony na liczne błędy wykonawcze, należy zatem na bieżąco monitorować zgodność wykonywanych prac z projektem oraz ze sztuką budowlaną.
Wyposażenie domu energooszczędnego
W budownictwie tradycyjnym znaczną część ciepła tracimy poprzez wentylację mechaniczną i „wietrzenie” domu. Aby tego uniknąć w budownictwie energooszczędnym stosuje się wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Najczęściej są to systemy rekuperacji. Jak to działa? Chodzi o to, że powietrze z wewnątrz, podczas usuwania z budynku, wstępnie ogrzewa powietrze z zewnątrz. Dzięki temu mamy dostęp do świeżego powietrza i jednocześnie nie wyziębiamy domu gdy na zewnątrz jest chłodno. Często spotykane w budownictwie energooszczędnym są także ogrzewania podłogowe – zapewniają równomierne ogrzanie całej powierzchni oraz bardzo wysoki komfort termiczny użytkowników. Innym sposobem na zwiększenie standardu budynku jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie paneli słonecznych na dachu budynku, lub wykorzystanie ciepła wód gruntowych poprzez montaż pompy ciepła.
Dofinansowanie
Inwestor który osiągnie określony standard energetyczny (NF40 lub NF15) może ubiegać się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie dla budynku jednorodzinnego przy standardzie NF40 może wynosić nawet 30 000 zł, a przy standardzie NF15 – 50 000 zł.