Rozwiązania technologiczne nieustannie się zmieniają i wraz z postępem rozwija się również nowoczesne budownictwo. Inwestorzy, którzy planują budowę domu szukają rozwiązań, które przede wszystkim znacznie obniżą koszty eksploatacyjne. Jednym z przykładów jest budowa domów pasywnych. Czy warto wybudować taki dom?
Dom pasywny – czym się charakteryzuje?
Pod tym pojęciem kryje się budynek, który dzięki zastosowaniu odpowiednich metod budownictwa wyróżnia się niewielkim zapotrzebowaniem energetycznym, co w konsekwencji przekłada się na niskie koszty utrzymania. Domy energooszczędne budowane są przede wszystkim w taki sposób, aby móc uzyskać jak najwięcej energii, która pochodzi ze źródeł naturalnych – poprzez prawidłowe rozmieszczenie okien względem światła słonecznego. Aby móc mówić o domu pasywnym, trzeba osiągnąć jak najmniejszy współczynnik przenikania ciepła. Dobrej jakości produkty użyte podczas budowy przełożą się na właściwe zatrzymanie ciepła wewnątrz budynku – tu ważnym elementem są okna. Przykładem takim są solidne okna z Gdańska, które wyróżniają się nie tylko bardzo wysoką trwałością, ale również odpowiednim współczynnikiem właściwym w budownictwie pasywnym.
O czym należy pamiętać budując dom pasywny?
Najważniejszym aspektem jest właściwe rozmieszczenie okien względem światła słonecznego. Z tego powodu pomieszczenia takie jak salon, jadalnia czy kuchnia muszą być zaprojektowane od strony południowej. W ten sposób pokoje będą ogrzewane poprzez działanie naturalnego światła słonecznego. Po stronie północnej bardzo często w ogóle rezygnuje się z montażu okien – szczególnie jeśli znajdują się tam pomieszczenia gospodarcze czy np. garaż. Przez ich zbędną liczbę możemy narazić się na niepotrzebne straty energii. Okna w domu pasywnym powinny być jak największe ze względu na większą możliwość docierania promieni słonecznych. Duża powierzchnia okien zwiększa szybkość utraty ciepła pomieszczeń, dlatego aby temu zapobiec, należy pamiętać o montażu żaluzji, rolet czy ekranów, które pozwolą na prawidłowe zatrzymanie temperatury. Co ważne! Aby okna spełniały wymogi dla domu pasywnego muszą wyróżniać się odpowiednim współczynnikiem przenikania ciepła – właśnie dlatego trójmiejska stolarka okienna to gwarancja wysokiej jakości w niskiej cenie.
Ogrzewanie w domu pasywnym
Bardzo istotną kwestią jest również samo ogrzewanie domu. Z uwagi na zastosowanie odpowiedniej metody izolacyjnej, tradycyjne ogrzewanie nie jest w tym przypadku dobrym rozwiązaniem. Dzięki prawidłowej termoizolacji udaje się zmniejszyć zapotrzebowanie na energię. Idealnym rozwiązaniem jest więc zainstalowanie wentylacji wraz z montażem nagrzewnicy, która znajduje się w nawiewie i reguluje wybraną przez nas temperaturę. Jeśli jednak chcemy dodatkowo wspomóc ogrzewanie domu, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy nasłonecznienie jest mało korzystne, możemy zamontować ogrzewanie podłogowe. To świetne rozwiązanie, które sprawdzi się właśnie podczas chłodniejszych dni. Jak wiadomo nasz klimat jest dosyć chłodny, a liczba słonecznych dni stosunkowo niewielka, tak więc warto pomyśleć o dodatkowym montażu takiego ogrzewania.