Panele laminowane i podłogi drewniane to najczęściej wybierane materiały podłogowe. Dyskusji na temat zalet i wad poszczególnych materiałów można znaleźć w Internecie wiele. Zwolennicy drewna starają się przekonać miłośników paneli do swoich racji i na odwrót. Dlaczego jedni kochają panele podłogowe, a inni zarzekają się, że nigdy nie będą stąpać po nich w swoich wnętrzach? Co wybrać – panel laminowany czy podłogę drewnianą?
Panele podłogowe – nowa jakość podłóg
Panele podłogowe, czy to w postaci paneli laminowanych, czy winylowych, to produkty nowej generacji. Obecnie sprzedawane modele to nie te same produkty oferowane 20 lat temu. Jakość wykonania, odwzorowanie rysunku drewna na ich powierzchni oraz parametry użytkowe sprawiają, że coraz większa grupa osób przekonuje się do nich.
Omawianie zalet paneli podłogowych dobrze rozpocząć od kilku słów o ich wyglądzie, czyli rysunku drewna na zewnętrznej powierzchni panelu. Warto uświadomić sobie, że producenci paneli podłogowych osiągnęli tak duże podobieństwo do drewna, że dopiero bezpośredni kontakt pozwoli nam przekonać się, iż mamy do czynienia z panelem, a nie z drewnem. Na panel nanosi się wyżłobienia imitujące usłojenie oraz czterostronną fazę wokół pojedynczego panelu. Wszystko po to, aby jeszcze bardziej upodobnić panele do oryginalnych desek lub klepek parkietowych. To właśnie to niesamowite podobieństwo do oryginału, a jednocześnie stosunek ceny do jakości i funkcjonalności odpowiadają za ogromną popularność paneli podłogowych.
Panele laminowane są pierwszym wyborem, jeśli szukamy materiału na podłogę do całego wnętrza, w tym do łazienki i kuchni. Panele są wodoodporne i nie straszne im rozbryzgi wody i wilgoć. Nie zmieniają swojego kształtu, nie puchną, co ma znaczenie również w trakcie konserwacji podłogi. Nie musimy zwracać bacznej uwagi na stopień wilgotności mopa czy myjki użytej do pielęgnacji. Panele są odporne na mikrozarysowania, dlatego właściciele zwierząt domowych oraz posiadacze dzieci będą zachwyceni ich parametrami. Dodatkowo panel jako materiał świetnie przewodzący ciepło i nie zmieniający swojego kształtu pod jego wpływem idealnie sprawdza się w przypadku ogrzewania podłogowego .
Podłoga drewniana – rozwiązanie na lata
Drewno, czy to w postaci tradycyjnego parkietu, desek podłogowych, czy nowoczesnej podłogi warstwowej, to rozwiązane dla osób szukających ponadczasowego piękna i ekskluzywności. Drewno to materiał, który pięknie się starzeje. Możliwość odnowienia poprzez cyklinowanie (nawet wielokrotne) sprawia, że jest to materiał, który we wnętrzu zagości na długie lata. Surowe drewno można zabezpieczyć na wiele sposób, od tradycyjnego lakierowania, poprzez olejowanie, czy nakładanie specjalistycznych olejowosków. Drewno można również zabarwić uzyskując nietypowy wygląd. Różne gatunki to również inne usłojenie i finalne wybarwienie. Możliwości aranżacyjnych jest bez liku, dlatego drewno to rozwiązanie do różnych wnętrz i stylów.
Minusem drewna na podłodze jest jego wrażliwość na wilgoć oraz mikrouszkodzenia zewnętrznej powierzchni. Nawet najtwardsze gatunki nie są w 100% odporne na uszkodzenia. Z drugiej strony prawidłowo ułożony parkiet lub deska drewniana i odpowiednia konserwacja powierzchni pozwolą cieszyć się podłogą przez wiele lat. Przykłady możemy znaleźć w dworkach, pałacach i zamkach, w których podłogi drewniane poddaje się renowacji i z powodzeniem służą następne lata intensywnie eksploatowane.
Mając na uwadze podstawowe zalety i wady każdego materiału z pewnością każdy znajdzie podłogę dla siebie. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw, ponieważ podłoga to taki element wnętrza, który trudno zmienić. Dobrze jest wybrać taki materiał podłogowy, który sprawdzi się w różnych aranżacjach oraz stylach.
Więcej na temat paneli podłogowych oraz podłóg drewnianych można przeczytać tutaj.