Wybierając fototapetę, często zastanawiamy się nad stylem wnętrza oraz tym, czy upatrzona przez nas tapeta będzie pasować. Przygotowaliśmy krótki przewodnik, obejmujący popularne style wnętrzarskie oraz fototapety, które z pewnością odnajdą się w tych stylach.
Art Deco: styl luksusu i rozkoszy
Elegancki i efektowny francuski styl art deco uwielbia połysk, szlachetne drewno, marmur i złoto. Tęsknota do elementów ze szkła, dramatycznych technik projektowania i luksusu jest widoczna gołym okiem. Wśród materiałów do dekoracji mieszkań w tym stylu często stosuje się gres porcelanowy z efektem marmuru, szkło, metal w barwach złota i srebra, aksamit. Art Deco zawsze wygląda koktajlowo i szykownie. W takim wnętrzu znajdziemy niskie sofy, złote gzymsy, kuchnie z wyspą, duże łóżka z akcentowanymi zagłówkami.
Styl art deco charakteryzuje się czarno-białymi, brązowo-beżowo-złotymi, czarno-brązowo-beżowymi i podobnymi paletami barw. Wyglądają one luksusowo i drogo, dominują w nich ciemne odcienie i połysk.
Fototapety w stylu Art Deco
Klasyka: wartości rodzinne i tradycyjny komfort
Najpopularniejsze style wnętrz w linii klasycznej to klasycyzm, rokoko, barok. W takim wnętrzu odnajdziemy złocenia, sztukaterie gipsowe, dekoracyjne lustra, naturalny marmur, drewniany parkiet, rzeźby i kandelabry, ozdobne elementy architektoniczne o tematyce klasycznej (moduły i medaliony, rozety, gzymsy i cokoły, fryzy).
Szczególnie interesująca jest kolorystyka klasycyzmu. Z reguły do wykończenia podłóg stosuje się tutaj naturalne drewno, które wymaga ciepłej palety barw w aranżacji. W wystroju ścian można znaleźć odcienie brzoskwini, beżu, jasnożółtego i białego kolorów. Palety barw często zawierają kilka podobnych odcieni. Klasycyzm we wnętrzu wygląda szczególnie pięknie, gdy zawiera wiele białych akcentów w postaci sztukaterii, ram, okien i listew przypodłogowych. Ogólnie paletę klasyczną można określić jako jasną i pastelową z dodatkiem ciemnego drewna. Klasycyzm uwielbia złote akcenty i dodatki, platynę, srebro i postarzane złoto.
Fototapety w klasycznym stylu
Neoklasycyzm: nutka wyrafinowanej Francji
Neoklasycyzm jest teraz bardzo popularny, ponieważ jest uniwersalnym stylem dla aranżacji wnętrza dowolnego mieszkania. Jasne kolory, klasyczne europejskie meble, naturalne odcienie sprawiają, że wnętrze jest jednocześnie przytulne i nowoczesne.
Klasyczna paleta barw zawsze jest jasna i inspirująca. W oryginale tło, czyli ściany i sufit, jest jasne: białe, jasnoszare, jasnoniebieskie. Meble drewniane często są wykonane w tym samym odcieniu, a jako akcent wybierane są meble tapicerowane (sofa, fotel, krzesła tapicerowane, zagłówek, pufa). Tak więc podstawą wnętrza mogą być: czekoladowy lub szary parkiet, białe, szare lub pastelowe ściany oraz jeden akcent dekoracyjny.
Fototapety w stylu neoklasycznym
Prowansja: urok wiejskiego domu
Beżowe lub białe ściany, drewniane podłogi, sztukaterie odziedziczone po neoklasycystycznym stylu oraz śródziemnomorskie ozdoby sprawiają, że styl ten jest wyjątkowy.
W prowansalskim stylu popularne są beżowo-niebieskie, szaro-niebieskie i biało-niebieskie palety. Beżowy, szary bądź biały staje się głównym kolorem i jest stosowany w około 80-90% wnętrz w tym stylu. A niebieski może znaleźć się zarówno w wystroju, jak i na podstawowych meblach: szafkach kuchennych, szafach, zagłówku łóżka.
Fototapety w stylu prowansalskim
Loft: aranżacja w stylu dużego miasta
Styl loftu pierwotnie powstał w Chicago i Nowym Jorku, kiedy stare budynki fabryczne zaczęli się przekształcać w lokale mieszkalne. Apartamenty te miały podwójne sufity, ceglane ściany i duże przeszklone okna. W efekcie nowi właściciele często tworzyli dodatkowe „piętra” – antresole, ceglane ściany pozostawiano w pierwotnej wersji, a okna wymieniano na nowe, ale w tym samym stylu, aby nie zaburzać spójności wyglądu.
W stylu loftowym najczęściej używa się materiałów takich jak cegła, drewno i żelazo. Czasami w oryginale, ale częściej w imitacjach (panele, płyta inżynierska, a nawet plastik). Doskonale imitują różne materiały współczesne winylowe fototapety: z ich pomocą można stworzyć powierzchnię, przypominającą cegłę, drewno, beton i wiele innych materiałów. Te materiały również dyktują kolorystykę: cegła jest ziemistoczerwona, drewno orzechowo-brązowe, a metal dodaje czarnych elementów. W takim wnętrzu akcenty czerwone lub pomarańczowe wyglądają naturalnie.
Fototapety w stylu loft
Minimalizm: lakonizm i prostota w nowoczesnym wnętrzu
Styl minimalizmu ma orientalne pochodzenie. Do tej pory można go nazwać podstawowym stylem w projektowaniu japońskiego, chińskiego, koreańskiego mieszkania. Co prawda, międzynarodowy minimalizm ma znacznie bardziej europejski wygląd. Popularne są tutaj bezszwowe wykończenia, fasady bez uchwytów, wbudowane systemy oświetlenia i proste linie. Wśród ciekawostek tego stylu warto zwrócić uwagę na kuchnie z funkcjonalnymi wyspami, niewidoczne szafy, zabudowane sprzęty najróżniejszych typów.
Niepowtarzalny minimalistyczny styl jest ciekawy ze względu na brak drobnych akcentów w kolorystyce. Najczęściej wnętrze podzielone jest na duże kolorowe bloki: biała ściana, szara ściana, duża czarna sofa, duża biało-czarna kuchnia. Minimalizm z reguły tworzy relaksującą atmosferę. Spokojna paleta barw i proste kształty pozwalają odprężyć oczy i uspokoić myśli.
Fototapety w stylu minimalizm
Skandynawski: z miłości do naturalnego drewna
W stylu skandynawskim popularne są gresy porcelanowe, imitujące biały i beżowy marmur, a także gres drewnopodobny. Ściany są tu zazwyczaj białe, pomalowane lub otynkowane, w modzie są ściany akcentujące i panele, imitujące białą cegłę. W postaci akcentu może występować fototapeta. Białe ściany dookoła stworzą doskonałe tło dla jaskrawych barw fototapety. Przesuwane szklane drzwi, kredensy i przeszklone szafki znajdują się niemal w każdym pomieszczeniu. Klasyczne dla stylu skandynawskiego rozwiązania to białe meble kuchenne bez widocznych uchwytów, zabudowane szafy, kuchnia, połączona z salonem i jasnobrązowe drewniane podłogi.
Styl skandynawski słynie z zamiłowania do białego koloru. Popularne są także bardzo zauważalne akcenty na jasnym tle. Akcenty mogą być jaskrawe (szmaragdowy, morski, granatowy) lub pastelowe (różowy, żółty sorbet, blady chabrowy itp.). Paleta kolorów tutaj w 90% to jasne tony: popielaty, szaro-biały, śnieżnobiały, rzadziej – kremowy.
Fototapety w skandynawskim stylu
Nowoczesny: funkcjonalność i wygoda przede wszystkim
Popularne nowoczesne style wnętrz w latach 2021-2022 to nie tylko skandynawski i minimalizm. Bezpośrednio nowoczesny styl, nazywany także modernem, jest prostszy i bardziej ekonomiczny i nadaje się nie tylko do segmentu luksusowego.
Biel, szarość i czerń są popularne w nowoczesnej aranżacji wnętrz. Elementy drewniane stosuje się z reguły w naturalnych kolorach, ale najczęściej – w szarych odcieniach. Styl nowoczesny uwielbia połysk: czarny, biały, szary, beżowy. Czasami w takim wnętrzu pojawiają się jaskrawe akcenty, ale teraz zwykle nawet akcenty pozostają monochromatyczne: szaro-białe lub szaro-biało-czarne.
Fototapety w stylu modern
Azjatycki: minimalizm orientalny
W ostatnich latach azjatycki styl orientalny we wnętrzu zyskuje na popularności. Minimalistyczne linie, zabudowane meble, przesuwne drzwi, naturalne drewno na podłogach, a czasem również na ścianach wygląda bardzo nowocześnie. Wbudowane oświetlenie i czarne akcenty nadają temu lakonizmowi lekko futurystyczny wygląd. Taki wystrój wygląda bardzo dobrze w połączeniu z otwartą przestrzenią, z panoramicznymi oknami i wysokimi sufitami.
Styl azjatycki w aranżacji wnętrz jest bardzo interesujący ze względu na paletę kolorów z kilkoma ciemnymi akcentami. Zasadniczo styl azjatycki wykorzystuje naturalne kolory: odcienie drewna, kamieni, liści.
Fototapety w azjatyckim stylu
Na zakończenie
Świat projektowania wnętrz nie ogranicza się do 5, 10 czy nawet 15 stylów. Wybraliśmy i przedstawiliśmy jedynie niewielką część modnych i wartych uwagi nurtów, aczkolwiek poznawanie (i stosowanie we własnym wnętrzu) innych stylów może być również ciekawą przygodą. Spełniać Twoje najśmielsze projekty pomoże sklep uwalls.pl – znajdziesz w nim fototapety w dowolnym stylu. Wśród milionów dostępnych wzorów na pewno znajdziesz to, czego szukasz dla swojego wnętrza.