Efektywność energetyczna określa stopień przygotowania budynku do utrzymania komfortu użytkowania zgodnie z jego przeznaczeniem przy możliwie jak najniższym zużyciu energii przez ten budynek. Na ocenę tego parametru w dużej mierze wpływają takie aspekty, jak izolacyjność termiczna budynku oraz skuteczność stosowanych w nim rozwiązań.
Temat efektywności energetycznej stał się w ostatnich latach szczególnie popularny ze względu na wprowadzenie rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nowe regulacje wymusiły stopniowe zwiększanie wymagań dotyczących budynków. Wyznaczono czas na wprowadzenie bardziej nowoczesnych rozwiązań do końca roku 2021. Pozwoliło to na stopniowe dostosowywanie się do nowych przepisów prawnych.
Obecnie większość domów jednorodzinnych zlokalizowanych w Polsce to budynki o dużej energochłonności. Dzieje się tak ze względu na to, że były one budowane w latach 70. i 80. z użyciem starej technologii. Efektem tego są duże straty ciepła spowodowane niewystarczającym ociepleniem lub zupełnym jego brakiem. Stąd właśnie pojawiła się nowelizacja przepisów i wprowadzenie pojęcia efektywności energetycznej.
Co zrobić, aby zapewnić komfort cieplny budynku?
Przede wszystkim dom musi być wyposażony w odpowiedni system grzewczy, który będzie dostosowany do potrzeb jego użytkowników. Istotna jest też sprawna wentylacja. Aby uzyskać pożądany efekt, budynek musi zostać w prawidłowy sposób odizolowany od warunków termicznych panujących na zewnątrz. Skuteczna izolacja zapewni najlepsze warunki termiczne zarówno zimą, jak i latem. Odpowiednio wykonana izolacja pozwoli uniknąć płacenia wysokich rachunków za ogrzewanie budynku zimą i chłodzenie go latem. Podstawą osiągnięcia takich warunków jest wykorzystanie do budowy domu odpowiednich materiałów, które powinny się cechować odpowiednią paroprzepuszczalnością („oddychalnością”) oraz możliwością regulacji wilgotności.
Coraz popularniejsze rozwiązanie – domy szkieletowe
W ostatnich latach coraz bardziej popularne stają się domy budowane w technologii szkieletowej. W domach szkieletowych wykorzystuje się najczęściej komponenty drewniane, rzadziej stalowe, dzięki którym powstają ściany, dach oraz strop. W Polsce technologia szkieletowa jest przez wiele osób błędnie kojarzona z małymi domkami letniskowymi. Jednak dzięki swym zaletom budowa tego typu domów to aktualnie jedna z najlepiej rozwijających się gałęzi budownictwa. Wzrost popularności wiąże się z energooszczędnością domów szkieletowych. Ich ściany nie przepuszczają ciepła, co powoduje dużą oszczędność kosztów ogrzewania. Po włączeniu ogrzewania dom bardzo szybko się nagrzewa i utrzymuje osiągniętą temperaturę. Domy szkieletowe są energooszczędne, trwałe i praktyczne w użytkowaniu. Trzeba jednak pamiętać o ich właściwej izolacji termicznej.
Dobór odpowiednich produktów izolacyjnych
Kluczowym czynnikiem jest wybór wełny, która charakteryzować się będzie niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła. Przykładowo, wełna URSA GLASSWOOL dzięki swojej unikalnej strukturze posiada właściwości wygłuszające oraz termoizolacyjne. Jej podstawowe funkcje to zapewnienie izolacji termicznej, akustycznej i dodatkowo też ochrony przeciwogniowej. Natomiast wełna URSA PUREONE to produkty z serii premium, które służą do wykonywania izolacji cieplnej nowoczesnej generacji. Zapewnia ona wysoki komfort użytkowania i montażu. Co ważne, jej zapach jest naturalny, ponieważ nie zawiera formaldehydu. Ponadto, warto zainwestować w matę izolacyjną z mineralnej wełny. URSA FRAMEWOOL to produkt sprzedawany w wygodnych rolkach. Jest naturalny i co najważniejsze niepalny. Czyni go to bardzo bezpiecznym materiałem izolacyjnym. Jest to produkt przeznaczony zwłaszcza do budownictwa metalowego i drewnianego szkieletowego. Mata izolacyjna URSA FRAMEWOOL stosowana jest do ścian wewnętrznych, dachów skośnych, poddaszy i stropów. Jej cechą wyróżniającą na tle innych produktów jest posiadanie wyjątkowo sprężystych włókien. Dzięki temu materiał skutecznie się klinuje.
Produkty URSA wzajemnie się uzupełniają i są ze sobą kompatybilne. To najwyższej jakości materiały izolacyjne. Produkty URSA GLASSWOOL, URSA PUREONE, URSA AIR i URSA XPS tworzą idealną gamę rozwiązań dla budownictwa. Zapewniają izolację termiczną, akustyczną, ochronę przeciwpożarową i jednocześnie podnoszą efektywność energetyczną budynków.