Zazwyczaj instalacja fotowoltaiczna montowana jest na dachach budynków, jednak to nie jedyny sposób montażu paneli fotowoltaicznych. Coraz większą popularnością cieszą się instalacje naziemne, czyli instalacja fotowoltaiczna na gruncie za pomocą wolnostojącej konstrukcji.
Zalety fotowoltaiki są realne i niepodważalne. A jakie są zalety instalacji fotowoltaicznych na gruncie? O tym poniżej:
Fotowoltaika na gruncie – zalety
Większa efektywność energetyczna
Panele fotowoltaiczne, które montowane są na ziemi, są łatwiejsze do umieszczenia w odpowiedniej orientacji i kącie nachylenia, co z kolei przyczynia się do większej wydajności wytwarzania energii elektrycznej. W naszym obszarze geograficznym panele fotowoltaiczne powinny być zwrócone w kierunku południowym i być zamontowane pod kątem ok.35 stopni. Nie zawsze jednak konstrukcja dachu czy też otoczenie pozwala na montaż paneli fotowoltaicznych w takim układzie, dlatego alternatywą może okazać się konstrukcja naziemna.
Łatwiejszy montaż instalacji fotowoltaicznej
Montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie jest często dużo łatwiejszy niż w przypadku instalacji dachowej, nawet biorąc pod uwagę konieczność wykonania solidnej konstrukcji naziemnej. Instalacje dachowe często wiążą się z koniecznością wynajmu zwyżki oraz niebezpiecznej pracy na wysokościach, a także ingerencji w poszycie dachu.
Fot. Instalacja fotowoltaiczna na gruncie / Źródło: Kelly I, Pexels
Skalowalność
Instalacje fotowoltaiczne naziemne (montowane na gruncie) można znacznie łatwiej rozbudowywać poprzez dodawanie kolejnych paneli fotowoltaicznych i zwiększanie mocy wytwarzanej energii, co w przypadku instalacji na dachu jest bardzo często niemożliwe lub utrudnione powierzchnią, lub konstrukcją dachu.
Łatwiejszy dostęp do konserwacji
Instalacje fotowoltaiczne na gruncie zapewniają łatwiejszy dostęp, co znacznie ułatwia nie tylko samo montaż paneli fotowoltaicznych, ale także wykonywanie rutynowych prac serwisowych i konserwacyjnych, takich jak naprawy, czyszczenie, a nawet odśnieżanie w przypadku dużych opadów śniegu, co ma wpływ na wydajność instalacji. Sprawdź jak zachowuje się fotowoltaika zimą – czy odśnieżanie paneli fotowoltaicznych jest konieczne oraz jak czyścić panele fotowoltaiczne?
Fot. Instalacja fotowoltaiczna naziemna zimą / Źródło: Pixabay, Pexels
Lepsza wentylacja paneli fotowoltaicznych
Instalacje fotowoltaiczne na gruncie charakteryzują się lepszą wentylacją paneli fotowoltaicznych, dzięki wolnej przestrzeni pomiędzy gruntem a panelami. Wpływa to na lepszą wydajność instalacji.
Umożliwiają wyposażenie w solar tracking system (system nadążny)
Instalacje fotowoltaiczne naziemne mogą zostać wyposażone w tzw. solar tracking system (w przeciwieństwie do konstrukcji dachowych) – system, który podąża za słońcem, które naturalnie zmienia swoją pozycję w ciągu dnia. Wykorzystując ten system, panele fotowoltaiczne zmieniają swoje położenie, podążając za słońcem, przez co wykorzystują swój maksymalny potencjał. System ten jest warty uwagi w naszym obszarze geograficznym, w szczególności zimą.
Podsumowanie
Jeżeli nie masz możliwości instalacji fotowoltaicznej na dachu, nie warto z niej rezygnować. Instalacje na gruncie to świetna alternatywa dla instalacji dachowych, posiadająca wiele zalet.
Artykuł dostarczony przez partnera strony. Zdjęcie tytułowe źródło: Gustavo Fring, Pexels.