Prawdopodobnie każdy z nas marzy o własnym ogrodzie. O relaksie, imprezach towarzyskich czy plonach z warzywniaka na swoim spłachetku gruntu. Realizacja takich marzeń nie musi być kosztowna. Tani ogródek może być efektowny, a nawet designerski. Poniżej radzimy, jak zagospodarować działkę, aby dostarczała nam więcej przyjemności niż wydatków. Toaleta na działce bez szamba? Prosty prysznic na działce? Oto nasze tanie pomysły na ogród!
Załóżmy, że kupiłeś lub odziedziczyłeś kawałek ziemi zaniedbanej, porośniętej chwastami, a marzy ci się posiadłość w kwiatach, z altanką, toaletą, prysznicem, warzywniakiem i klimatycznym oświetleniem. Nie martw się, jeżeli nie jesteś milionerem. To wszystko możesz mieć tanim kosztem, ale warunek jest jeden: czeka cię ciężka praca. Marzenia się spełniają! Mamy fajne pomysły do ogrodu i niewykluczone, że coś przypadnie ci do gustu.
Jak zagospodarować działkę?
Zagospodarowanie działki rozpocznij od dokładnej analizy terenu. Oblicz, jakie są wymiary działki oraz wielkość przestrzeni do dyspozycji, a także gdzie przebiegają instalacje, aby ich nie uszkodzić podczas prac ziemnych. Następnie zaplanuj ogród i umiejscowienie roślin. Jeśli masz już pomysł na ogródek, powinieneś sobie odpowiedzieć na pytanie, czy interesują cię warzywa w rabatach, czy rośliny w doniczkach lub skalniaku.
Warto podzielić ogród na strefy, by wytyczyć ścieżki pomiędzy poszczególnymi lokalizacjami. Jeśli myślisz o altance lub choćby skrytce do przechowywania narzędzi ogrodowych, zastanów się czy stać cię na samodzielne postawienie budowli, którą można złożyć np. z gotowych elementów, czy wolałbyś skorzystać z gotowego obiektu.
Pomysł na tani ogród
Zadaszona przestrzeń jest świetnym miejscem na schronienie się przed deszczem, wspólne biesiadowanie w gronie bliskich oraz relaks w najbardziej słoneczne, letnie dni. Najtańsze są otwarte altany drewniane z płaskim dachem. Oparte na palach i oszklone jedno- lub dwustronnie budowle, przypominają minimalistyczne budowle, z których słynie Skandynawia.
Pomysł na tanie ogrodzenie
Najprostszym sposobem na tanie i ładne ogrodzenie jest wykorzystanie natury. Granice działki można obsadzić gęstymi roślinami oraz wykorzystać te, które już rosną. Ogrodzenia tego typu z czasem robią się wyższe i gęstnieją. Zapewniają prywatność, wyciszenie i do tego zwykle nie są zbytnio wymagające, jeśli chodzi o pielęgnację. Cena naturalnych ogrodzeń jest tym niższa, im młodsze rośliny się sadzi.
Ogrodzenie na działce możesz też zrobić z siatki ocynkowanej. Jej żywotność wynosi około 50 lat. Siatki różnią się kolorystyką, wysokością, wielkością oczek i grubością drutu, z którego są plecione. Siatkę kupuje się w rolkach, płacąc za metr bieżący, przy czym cena jest tym niższa, im cieńszy jest drut, z którego dana siatka jest wykonana. Wystarczy, że zasłonisz ją szybko rosnącymi pnączami lub krzewami i uchronisz się przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Możesz też zrobić żywopłot na bazie wikliny. Niedrogie są płoty drewniane i z paneli wykonanych z metalu.
Toaleta na działce bez szamba
Na działce, która nie jest podłączona do sieci kanalizacyjnej, możesz postawić toaletę bez szamba. Najprostszym rozwiązaniem jest chemiczna toaleta turystyczna składająca się z dwóch pojemników. W jednym znajduje się woda do spłukiwania, a drugi przeznaczony jest na nieczystości. Do obu wlewa się specjalne środki chemiczne przeznaczone do tego typu urządzeń. Do dolnego aplikuje się środek, który rozkłada fekalia i neutralizuje ich nieprzyjemny zapach, natomiast do górnego płyn pomagający utrzymać toaletę w czystości.
Możesz zdecydować się również na drewnianą sławojkę wyposażoną w specjalne skrzynie na nieczystości np. z urządzeniem, które zasypuje ustęp proszkiem torfowym oraz ubikację z dwoma betonowymi komorami, które zużytkowuje się na przemian. W handlu dostępne są toalety przenośne, które można ustawić w dowolnym miejscu oraz na każdym podłożu, a w razie potrzeby przestawić. Wykonane są zazwyczaj z plastiku łatwego do utrzymania w czystości i dezynfekcji.
Prosty prysznic na działce
Prowizoryczny prysznic możemy zbudować samodzielnie, wykorzystując starą beczkę lub zbiornik po gazie jako pojemnika na wodę, do którego montujemy słuchawkę prysznicową i ustawiamy na konstrukcji ze stalowych kątowników. W sklepach stacjonarnych i internetowych dostępne są proste składane prysznice ogrodowe. To nie są drogie rozwiązania.
Idealne urządzenie tego typu powinno być lekkie, proste w użyciu, mobilne, żeby szybko i wygodnie dało się je przenieść w dowolne miejsce w ogrodzie. Musi być łatwe do złożenia i rozłożenia, nie może zajmować dużo miejsca przy przechowywaniu, w także powinnno oferować dodatkowe funkcje poza natryskiem, np. zraszanie roślin.
Widzieliśmy prysznic ogrodowy składający się ze stojaka i szpili oraz odpinanej słuchawki i lancy spryskującej w jednym. Jego wysokość jest regulowana w zakresie od 1,50 do 2,20 m. Przepływ wody można kontrolować za pomocą funkcji on/off. Strumień jest szeroki dzięki ruchomej głowicy spryskującej pod kątem 180 st. Lancę można też powiesić na ścianie z pomocą specjalnego uchwytu.
Pomysły do ogrodu
Jeżeli chcesz, aby aranżacja działki rekreacyjnej składała się z oczka wodnego, najtaniej będzie wykopać zbiornik, a następnie uszczelnić go folią. Taras nie musi być murowany. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem są konstrukcje z luźno rozstawionych płyt kamiennych połączonych drewnianym podestem lub ze starych palet. Jako zadaszenie tarasu proponujemy nieprzemakalną plandekę albo rusztowanie przeznaczone dla pnących się roślin. Zanim zabierzesz się do wykonania instalacji elektrycznej i ustawienia designerskich i kosztownych lamp, zastanów się, czy nie lepsze byłoby oświetlenie solarne.