Sen jest najlepszym i niezbędnym sposobem na regenerację organizmu, bez której nie możemy prawidłowo funkcjonować. Z własnego doświadczenia możemy wiele powiedzieć na temat czynników, zakłócających jakość snu, warto zatem zwrócić uwagę na opinię naukowców, którzy dowiedli znacznego skrócenia fazy snu głębokiego w następstwie dyskomfortu termicznego podczas snu. Przekonaj się, co może wpływać na obniżenie komfortu termicznego podczas snu i jak z nim walczyć w pięciu prostych trikach.
1. Naturalne tkaniny – jaką piżamę wybrać dla komfortu termicznego
Materiał, z którego wykonana jest nasza piżama, znacznie wpływa na zachowanie komfortu termicznego. Za efekt chłodzący latem i mogą odpowiadać cienkie materiały o naturalnej strukturze. Zimą warto wybrać odzież z materiałów, utrzymujących ciepło. W miesiącach chłodniejszych warto wybierać piżamę o długich rękawach i nogawkach. Latem warto mieć na sobie jak najmniej, zimą natomiast przyjemnie otulać się miękkimi, miłymi w dotyku tkaninami.
2. Wietrzenie i temperatura powietrze w sypialni – znaczenie
Faza snu głębokiego, podczas której się regenerujemy, trwa krócej przy dyskomforcie termicznym, odpowiedzialnym w znacznej mierze za przebudzenia i zdolność do przespania konkretnej długości czasu. Poza czynnikami fizycznymi, takimi jak wyposażenie sypialni Senna Materace ważne jest regularne wietrzenie pomieszczenia przed snem. Optymalna temperatura w sypialni powinna wynosić w granicach 18 do 21 stopni Poniżej tej temperatury organizm będzie skupiał się na konieczności rozgrzania, skracając fazę rem. W temperaturze zbyt wysokiej również gorzej jest spać, wybudzając się w poszukiwaniu ochłodzenia. Zastosuj ogrzewanie i nawilżanie powietrza zimą oraz wentylację i suszące się pranie dla obniżenia i nawilżenia powietrza w sypialni nocą. Otwórz okna na noc latem, wtedy schłodzisz wnętrze. W ciągu dnia zastosuj na oknach termoochronę.
3. Kołdra, poduszka i pościel, a komfort termiczny podczas snu
Wysokiej jakości kołdra i poduszka to podstawy zdrowego, komfortowego snu. Wybierz materiały wpływające na termoregulację ciała. Świetnie sprawdza się kołdra 4 pory roku, dzięki której zapewnisz sobie optymalne warunki snu w każdym momencie roku. Wybierając pościel, latem warto zrezygnować z bawełny o grubym splocie na rzecz cienkich, naturalnych tkanin lub satyny bawełnianej, pozwalającej wytworzyć efekt chłodu. Zimą warto wybierać pościel flanelową, utrzymującą efekt przyjemnego otulenia i utrzymującą ciepło. Ważne, by przy wyborze tkanin do sypialni kierować się jakością.
4. Materac, który wpływa na komfort termiczny
Doskonałym sposobem na dba zachowanie komfortu termicznego podczas snu jest wybór odpowiedniego materaca. Nowoczesne produkty, jak materace 140×200 z najnowszej kolekcji marki Hilding Anders, a mianowicie serii Fit.4.Sleep Cool Breeze posiadają warstwę pianki, zapewniającej efekt ochłodzenie, zawierającej włókna karbonowe oraz po drugiej stronie warstwę pianki, utrzymującej ciepło. Oznacza to, że jeden produkt sprawdzi się idealnie zarówno latem, jak i zimą. Wystarczy go odwrócić. W produktach najwyższej jakości, dostępnych zarówno w wersji piankowej, sprężynowej jak i nawierzchniowej zastosowano wysokiej klasy pokrowiec, który nie tylko nie ogranicza, ale wręcz wzmaga efekt działania pianek. Materace z serii termo dostępne są zarówno w rozmiarach na łóżko pojedyncze jak i podwójne. Wybierz odpowiedni dla siebie.
5. Jak zachowywać się przed snem dla poprawy komfortu termicznego snu
Istotny wpływ na termoregulację podczas snu ma zachowanie przed pójściem spać. Latem, podczas upałów warto zrobić sobie chłodną kąpiel lub prysznic i wyeliminować aktywność fizyczna bezpośrednio przed snem. Bieganie i gimnastykę lepiej odłożyć na poranek. Zadbaj o dostateczny poziom nawodnienia i miej przy łóżku szklankę z niegazowaną wodą. Przed snem unikaj ciężkostrawnych, pikantnych i zawierających rozgrzewające przyprawy potraw latem. Zimą natomiast warto trochę się rozgrzać, wypijając ciepłe kakao, kąpiąc się w bardzo ciepłej wodzie oraz zakładając ciepłe skarpetki. W najchłodniejsze miesiące gimnastyka przed snem sprawdzi się doskonale. Stwórz sobie dobre warunki dla aktywności fizycznej przed snem. Nie warto męczyć się zanadto, to też może wpłynąć na obniżenie jakości i komfortu termicznego snu. Ten z kolei, ulegający pogorszeniu znacznie wpływa na zdolność wysypiania się i związaną z nią niższa produktywność w ciągu dnia. Przekonaj się osobiście, jak komfort termiczny podczas snu wpływa na Twoją codzienność i w jak znacznym stopniu przyczynia się do poprawy zdrowia i samopoczucia.
Artykuł sponsorowany.