Strych to przydatna przestrzeń w domu, gdzie schowasz przedmioty, które nie są potrzebne na co dzień, a szkoda je wyrzucić. Inna sprawa, gdy w grę wchodzi gruntowny remont strychu, nowoczesna adaptacja strychu lub aranżacja poddasza do celów mieszkalnych. W ten sposób możesz powiększyć powierzchnię użytkową mieszkania lub domu, gdy rodzina się ma się powiększyć lub dzieci potrzebują osobnych pokoi. Sprawdź, jaki ukryty potencjał ma twoje poddasze!
Poddasze jako powierzchnię użytkową można wykorzystać na dziesiątki sposobów. Dzięki temu twój dom przestanie być za mały i otrzyma inny wymiar funkcjonalny. Jeśli masz pewność, że chcesz dokonać przebudowy, zastanów się, co chciałbyś zmienić. Od zakresu robót zależy m.in. obowiązek uzyskania urzędowej zgody na przebudowę oraz ewentualne zatrudnienie architekta.
Jak wykorzystać poddasze?
Przed przystąpieniem do planowania inwestycji konieczne jest dokonanie oceny stanu i parametrów konstrukcyjnych domu, aby dowiedzieć się, czy przekształcenie strychu w powierzchnię mieszkalną jest możliwe. Najlepiej skorzystać z usług architekta, który podsunie ci potencjalne możliwości adaptacyjne oraz skontaktuje cię ze specjalistami, którzy ocenią stan domu.
Aby zagospodarować poddasze, wysokość pomieszczenia powinna wynosić co najmniej 2,5 m (liczy się najwyższy punkt poddasza). Dobrze, by ścianka kolankowa była nie niższa niż 80 cm, gdyż przy takich wysokościach łatwiej funkcjonalnie wykorzystać miejsce pod skosami. Zwykle na poddaszu aranżuje się przestrzeń prywatną dla domowników, która oddzielona jest od przestrzeni wspólnej na parterze. Można więc tam urządzić praktycznie każde pomieszczenie, np. łazienkę kuchnię, pokoje dziecięce, sypialnię, salę zabaw dla dzieci, garderobę, pralnię, pracownię, a nawet siłownię.
Schody prowadzące na poddasze mieszkalne mogą być wykonane na wymiar lub możemy kupić je gotowe. Aranżacja poddasza w oparciu o schody na zamówienie jest droższa, ale pozwala na indywidualne dopasowanie konstrukcji do miejsca montażu. Ciekawą opcją są schody spiralne na poddasze, które doskonale pasują do niewielkich mieszkań dwupiętrowych oraz domów i apartamentów urządzonych w nowoczesnym stylu. Spiralne mogą być także schody na antresolę.
Najczęściej spotykanym sposobem zagospodarowania poddasza jest sypialnia. Adaptacja takiego pomieszczenia nie jest trudna nawet wtedy, gdy jest ono dość niskie. Jak wykorzystać niskie poddasze? Tego rodzaju wnętrze wymaga użycia kompaktowych mebli i odpowiedniej wielkości akcesoriów. Pod skosami można bez problemów umieścić łóżko oraz niższe szafki czy komody – wybór zależy od ciebie. Wysoką ścianę można wykorzystać do ustawienia szaf lub powieszenia telewizora.
Jak mogę wykorzystać przestrzeń poddasza?
Na poddaszu można urządzić garderobę, z czego korzysta wiele osób, które zdecydowały powiększyć powierzchnię użytkową swojego domu. Zabudowane pod skosem półki, półeczki, wieszaki czy uchwyty ułatwią utrzymanie porządku. Znajdziesz tam miejsce do przechowywania ubrań, butów i dodatków. Bez problemu możesz zamówić szafy wnękowe z drzwiami przesuwnymi do montażu pod skosami. Garderoba na strychu pozwala na większą swobodę niż szafa w sypialni czy w holu, gdyż z dala od ludzkich spojrzeń nie zawsze musi być idealny porządek.
Innym ciekawym pomysłem na praktyczne wykorzystanie poddasza jest adaptacja pokoju dla dziecka. Jeśli planujesz wykonanie sypialni czy pokoju dziecięcego na poddaszu, warto zadbać, aby w tej przestrzeni znalazła się łazienka, która może mieć formę dużego salonu kąpielowego. Przestrzeń pod skosem nadaje się do ustawienia wanny czy niskich mebli.
Architekci rekomendują wykorzystanie poddasza na pracownię lub biuro. Ważne, by w pomieszczeniu było okno, bo bez dostępu światła dziennego i możliwości wietrzenia nie da się dobrze pracować. Decydując się na takie rozwiązanie, można zainstalować okna dachowe, by maksymalnie wykorzystać potencjał naturalnego światła, regulując jego ilość za pomocą rolet.
W biurze na poddaszu można spokojnie i w skupieniu poświęcić się pracy. Na poddaszu możesz również urządzić własną pracownię, która poświęcona jest na realizację hobby. Będzie tam możliwość przechowywania materiałów, narzędzi, urządzeń czy kolekcji. Jeśli poddasze dobrze wyciszysz wełną mineralną, będziesz mógł zaadaptować je na salę gier zręcznościowych lub do odsłuchiwania płyt przy pomocy sprzętu audiowizualnego.
Co można zrobić na poddaszu nieużytkowym?
Poddasze nieużytkowe najczęściej pełni rolę strychu, na którym przechowywane są rozmaite przedmioty. Przepisy zabraniają przechowywania na strychu materiałów łatwopalnych (resztek farb, klejów czy rozpuszczalników) oraz wybuchowych (np. fajerwerków, butli z gazem czy podpałek do grilla).
Na poddaszu można urządzić suszarnię lub spiżarnię. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest pralnia. W pomieszczeniu znajdzie się miejsce na pralkę czy pralko-suszarkę, szafki na detergenty, pojemniki na ubrania, deskę do prasowania i żelazko. Pralnia może ułatwić pranie i suszenie odzieży, a pralka nie musi zajmować miejsca w łazience.
Podobnie jak w przypadku łazienki, projekt poddasza ze skosami musi uwzględniać doprowadzenie instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Trzeba również pamiętać, aby pralnia na poddaszu miała dobrą wentylację, np. okno.
Zgodnie z przepisami, przy adaptacji poddasza nieużytkowego na cele mieszkalne należy zgłosić sprawę w Urzędzie Gminy celem uzyskania warunków zabudowy. Poddasze użytkowe wlicza się w powierzchnię użytkową domu i podnosi kwotę płaconych podatków, a poddasze nieużytkowe (wysokość do 1,9 m) nie podlega opodatkowaniu.
Artykuł zewnętrzny.