Dach trzeba szczelnie ocieplać – nie tylko, gdy poddasze ma być użytkowe. Przez dach nieocieplony może uciekać dużo ciepła, co będzie powodowało wyziębienie domu i duże straty finansowe. Ocieplanie poddasza to istotny element budowy. Czym tego dokonać: pianką poliuretanową czy wełną mineralną?
Pianka poliuretanowa – co to takiego?
Ocieplanie poddasza pianką pur jest częstym rozwiązaniem, gdyż jest ona bardzo dobrym materiałem izolacyjnym. Wykonuje się za pośrednictwem reakcji chemicznej, w której bierze udział między innymi izocyjanian i poliol. Te dwa składniki wpływają na gwałtowną objętość pianki, dzięki czemu szczelnie wypełnia ona przestrzeń.
Wyróżnia się dwa rodzaje pianki poliuretanowej:
- Pianka miękka – ocieplanie poddasza i ścian wykonuje się najczęściej pianką pur miękką. Zwana jest także pianką otwarto-komórkową, gdyż dobrze przepuszcza powietrze.
- Pianka twarda – wykorzystywana częściej do ocieplania fundamentów czy piwnic. Nazywa się ją także pianką zamknięto-komórkową, bo wykazuje właściwości termo oraz hydroizolacyjne.
Ocieplanie poddasza pianką pur jest dobrym rozwiązaniem, gdyż:
- pianka pur minimalizuje straty ciepła, gdyż jest materiałem nieprzewiewnym;
- piankę bardzo szybko można zamontować na poddaszu dachowym, gdyż w łatwy i prosty sposób rozszerza ona swoją objętość i równie szybko zastyga;
- ocieplanie poddasza za pomocą pianki pur można wykonać także zimą, gdyż na ten rodzaj ocieplania nie wpływają negatywnie niskie temperatury;
- pianka pur jest lekka, elastyczna, dzięki czemu łatwo się ją zakłada, a całość nie obciąża konstrukcji dachowej.
Wełna mineralna – właściwości
Wyprodukowana jest z włókien mineralnych i wypala się ją w piecu o bardzo wysokiej temperaturze. Włókna szklane mogą być nieprzyjemne przy zakładaniu, gdyż – jeśli skóra nie zostanie prawidłowo osłonięta – to wełna mineralna może powodować jej podrażnienie. Osoba, która zajmuje się ocieplaniem poddasza, powinna wełną mineralną zakładać także w masce, aby nie dostała się ona do ust i nosa. To jeden z najważniejszych mankamentów tego materiału.
Do zalet ocieplania poddasza wełną mineralną zalicza się jej stosunkowo niską cenę. Wełna dobrze będzie przylegała do dachu, o ile zostanie odpowiednio zamontowana. Ponadto wełna mineralna wygłusza pomieszczenie, a nie tylko je izoluje.
Pianka poliuretanowa czy wełna mineralna do ocieplania poddasza?
Trudno powiedzieć, która opcja jest lepsza, bo jedna i druga spełnia swoje funkcje. Ocieplanie poddasza pianką pur jest na pewno droższe i ta kwestia może przeważać nad wyborem wełny mineralnej. Trzeba też podkreślić, że pianka pur jest jednak nowszym sposobem, a wiele osób, które ociepla poddasze, uważa, że trzeba korzystać z nowych i potencjalnie lepszych metod. Na pewno sama instalacja pianki pur jest zdecydowanie prostsza od wełny mineralnej, która jest drażniąca dla skóry i dróg oddechowych.
Argumenty, które przemawiają za jedną lub za drugą opcją, wynikają przede wszystkim z zasobności portfela i budżetu, jaki chcemy i możemy przeznaczyć na ocieplanie poddasza.