Łazienka jest tym miejscem, które często użytkujemy w toku codziennych czynności higienicznych. Aby była przestrzenią niezawilgoconą, wolną od groźnych dla zdrowia pleśni i grzybów, musi posiadać sprawnie działającą wentylację, co ma znaczenie nie tylko dla tego pomieszczenia, ale całego mieszkania czy domu. W niektórych łazienkach idealna jest wentylacja grawitacyjna, jednak czasem trzeba zamontować inny system wentylacyjny. Na co zezwalają przepisy?
Wentylacja łazienkowa pozwala na usuwanie nadmiaru wilgoci oraz zanieczyszczonego powietrza zarówno z łazienki, jak i z pozostałych pomieszczeń. Jeśli system jest wykonany nieprawidłowo lub działa niewłaściwie, para wodna będzie się skraplać i wnikać w ściany. Nadmiar wilgoci w łazience może prowadzić do powstawania grzybów i pleśni, które porastają ściany, sufity oraz fugi między płytkami. Są one nie tylko nieestetyczne, ale przede wszystkim niebezpieczne dla zdrowia. Zjawisko to może być przyczyną poważnych schorzeń układu oddechowego oraz alergii, szczególnie u najmłodszych domowników.
Wentylacja w łazienkach przepisy
Prawidłowa wentylacja w łazience jest bardzo ważna, gdyż szacuje się, że podczas jednej kąpieli w wannie wydziela się około 1000 g pary wodnej, a w przypadku prysznica 1500 g. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż wentylacji grawitacyjnej, ale nie zawsze zezwalają na to przepisy. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, ten rodzaj wentylacji w łazience może być zastosowany, jeśli kubatura pomieszczenia przekracza 6,5 m3. Gdy powierzchnia jest mniejsza, to bezwzględnie należy zamontować wentylację mechaniczną.
Przepisy prawa budowlanego dopuszczają wentylację grawitacyjną w łazienkach z piecykiem gazowym. Specjaliści odradzają jednak to rozwiązanie ze względu na zagrożenie dla użytkowników łazienki. Inwestor powinien zwrócić szczególną uwagę na ilość powietrza potrzebnego do spalania gazu, co jest bardzo ważne, gdyż przy niewystarczającej ilości powietrza z piecyka wydziela się szkodliwy dla życia i zdrowia czad.
Jeżeli wentylacja grawitacyjna czynna jest w łazience o kubaturze poniżej 8 m3, nie może być w niej zainstalowane żadne urządzenie pobierające tlen do spalania. W takiej sytuacji dopuszczalne są tylko urządzenia z zamkniętą komorą spalania. Niezależnie jednak od kubatury pomieszczenia powinien się w nim znajdować kanał wentylacyjny usuwający 50 m3 powietrza w ciągu godziny.
Zgodnie z prawem budowlanym, w przypadku wentylacji do łazienki bez komina dostępne są trzy rozwiązania:
- Jeśli w budynku istniał komin wentylacyjny, należy z pomocą kominiarza odnaleźć go i udrożnić,
- Można wykonać instalację w zewnętrznej ścianie kanału wentylacyjnego oraz nawiewniki w pokojach,
- Odbudowa kanału z rury PCV z wyprowadzeniem na zewnątrz budynku.
Wentylacja do łazienki
Wentylacja grawitacyjna łazienki jest powszechnie stosowanym systemem wymiany powietrza, szczególnie w budynkach starego budownictwa z czasów PRL. Polega na naturalnej wymianie ciepła dzięki różnicy ciśnień i temperatur. Zużyte powietrze powinno być usuwane przez kanały wentylacje, a świeże wpadać przez kanały mikrowentylacyjne. W przypadku takiej wentylacji należy pamiętać o corocznym przeglądzie.
Kratka wentylacyjna w suficie
W tym systemie wymiany powietrza niezbędne jest zamontowanie kratki wentylacyjnej, która powinna znajdować się jak najbliżej sufitu – górna jej krawędź nie może być niżej niż 15 cm od sufitu. Kratka powinna znajdować się jak najdalej od drzwi (najlepiej na przeciwległej ścianie). Dzięki zamontowaniu nasad kominowych można podwyższyć podciśnienie w kanałach wentylacyjnych. Rozwiązanie to wykorzystuje siłę wiatru do poprawy ciągu kominowego.
Kratka wentylacyjna do łazienki nie powinna być wyposażona w gęstą siatkę chroniącą przed insektami czy inne elementy mogące utrudniać wypływ powietrza do kanału. Napływ świeżego powietrza do łazienki odbywa się w sposób pośredni, czyli przez inne, przyległe do niej pomieszczenia. Pozwala to unikną sytuacji, gdzie do łazienki napływa chłodne powietrze wprost z zewnątrz, powodując dyskomfort u zażywających kąpieli domowników.
Taki kierunek przepływu należy zachować nawet wtedy, gdy w łazience znajduje się okno. Dlatego drzwi do łazienki nie mogą być szczelne. Aby powietrze przepływało swobodnie, konieczne jest wykonanie w drzwiach odpowiednich otworów lub kratki o łącznej powierzchni 200 cm2. Otwory muszą się znajdować w dolnej części drzwi. Można także podciąć całe skrzydło drzwi o około 2,5 cm.
Kratka w drzwiach łazienkowych
Aby poprawić wentylację grawitacyjną w łazience, zaleca się stosowanie nawiewników umożliwiających regulację zmiany powietrza lub rozbudowę systemu wentylacyjnego o wentylatory wyciągowe niewielkiej mocy, które montowane są we wlocie lub w kanale wentylacyjnym. Aby wspomóc wentylację grawitacyjną w łazience, warto wybrać wentylatory osiowe, które zwiększają ciąg kominowy. Jeśli nie ma w ogóle ciągu, szczególnie w pomieszczeniach o dużej wilgotności, zaleca się wentylatory promieniowe.
Kratka wentylacyjna do łazienki może być również montowana w dolnych partiach drzwi łazienkowych. Kupując w sklepach budowlanych gotowy do montażu element, można mieć pewność dotrzymania wszystkich wytycznych wynikających z Prawa budowlanego. Jest to szczególnie ważne w przypadku znajdujących się w łazienkach gazowych urządzeń grzewczych, które podlegają regularnym kontrolom.
Wybierając odpowiednia kratkę, zapewniamy mieszkaniu prawidłową cyrkulacje powietrza, ale możemy też poprawić estetykę łazienki. Dobrze zakamuflowane kratki będą praktycznie niezauważone. W handlu dostępne są kratki w wielu wariantach, które różnią się stylistyką wykonania, materiałem oraz kształtem. Niezależnie od jej estetyki wadą kratki wentylacyjnej jest utrudnione czyszczenie.