Wraz z upływem lat organizm każdego człowieka staje się bardziej podatny na urazy i choroby. Upadki stanowią spory odsetek powikłań zdrowotnych u seniorów, dlatego niezwykle istotne znaczenie odgrywa odpowiednie dostosowanie pomieszczeń sanitarnych do ich potrzeb. O czym należy pamiętać przy projektowaniu takiej łazienki? Które elementy wyposażenia są w tym aspekcie najbardziej przydatne?
Przygotowanie bezpiecznej dla seniora łazienki
Większość sklepów ortopedycznych i rehabilitacyjnych oferuje produkty, które są przeznaczone do użytku przez seniorów. Zalicza się do nich między innymi uchwyty, poręcze i półki, dzięki którym osoba starsza może bezpieczniej korzystać z łazienki. Dobrym pomysłem są dywaniki łazienkowe antypoślizgowe, czyli maty zapewniające stabilne podłoże nawet po wyjściu z wanny lub prysznica. Dodatkowo bardzo często przydatne okazuje się również zamontowanie rozkładanego taboretu. Pozwala on w razie potrzeby na wysuszenie ciała po kąpieli oraz natychmiastowe przyjęcie pozycji siedzącej w razie pojawienia się zawrotów głowy. Warto rozważyć również zakup takich akcesoriów jak:
- rozkładane lustro do golenia dla mężczyzn,
- drabinka do wanny,
- kabina prysznicowa bez brodzika.
Każdy z elementów wyposażenia łazienki powinien być umiejscowiony na wysokości do jednego metra od podłoża. Ułatwi to korzystanie z toalety lub umywalki w przypadku konieczności poruszania się w przyszłości na wózku inwalidzkim.
Jak zagospodarować przestrzeń w łazience seniora?
Podstawową zasadą bezpiecznej łazienki jest umiejętne rozlokowanie w pomieszczeniu akcesoriów, które podczas codziennych czynności higienicznych są niezbędne. Seniorzy często do poruszania się wykorzystują sprzęty ortopedyczne, takie jak balkoniki, kule łokciowe i wózki inwalidzkie. Większość łazienek, zwłaszcza tych w mieszkaniach w starym budownictwie, jest stosunkowo niewielka pod względem powierzchni. Dodatkowe przedmioty nie tylko ograniczają komfort użytkowania, ale też stanowią niebezpieczeństwo dla osób w podeszłym wieku. Z tego powodu w pomieszczeniu należy wygospodarować miejsce, w którym na czas kąpieli lub toalety zostaną pozostawione chodziki, lub drewniane laski. Z kolei płyny do kąpieli, gąbki i tubki z pastą do zębów powinny znajdować się na wysokości ramion, tak aby dostęp do nich był ułatwiony. Schylanie się i sięganie po przedmioty codziennego użytku to częsta przyczyna utraty równowagi i urazów wśród osób starszych.
Materiał ma znaczenie
Duża część elementów wyposażenia standardowej łazienki wykonana jest z materiałów ceramicznych i szkła. W przypadku pomieszczeń dostosowanych do seniorów zdecydowanie bezpieczniejsze jest użycie tworzyw sztucznych, które charakteryzują się:
- mniejszym ciężarem
- wytrzymałością
- lepszym przywieraniem do powierzchni płaskich
Podkładki i nakładki wykonane z powyższych elementów powinny znajdować się na powierzchni każdego przedmiotu w łazience, dzięki czemu istnieje możliwość zminimalizowania ryzyka upadku i urazu. Przedmiot strącony z umywalki lub wanny jest bowiem często szybko podnoszony, w efekcie czego może dojść u seniora do zaburzenia równowagi. Te proste z pozoru zasady urządzania łazienki mogą zapobiec wielu nieprzyjemnym zdarzeniom oraz sytuacjom, przez co osoba starsza będzie mogła jeszcze wiele lat cieszyć się dobrą kondycją fizyczną i intelektualną.