Nic nie wskazuje na to, że ceny w składach węgla zaczną drastycznie spadać, a problemem staje się także dostępność opału. Nieustannie wzrastające koszty ogrzewania sprawiają, że coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych czy wielorodzinnych decyduje się zastąpić tradycyjny piec nowoczesną, wydajną pompą ciepła. Dlaczego warto przynajmniej rozważyć takie rozwiązanie?
Wady i zalety korzystania z pieca na węgiel
W domach, które od lat ogrzewane są węglem, wymiana instalacji na zupełnie inną technologię wiążę się z kosztami, dlatego wiele osób mimo wszystko pozostaje przy starym piecu. Pozorna oszczędność przekłada się jednak na stale rosnące wydatki związane z eksploatacją systemu. Trzeba bowiem mieć czym ogrzać dom, czyli przed sezonem grzewczym zaopatrzyć się w zapas węgla – obecnie to koszt rzędu nawet 4000 złotych za tonę. Do tego konieczne są regularne przeglądy kominiarskie, czyszczenie komina, a także najistotniejszy minus – potrzeba ręcznej obsługi. Aby kaloryfery w pomieszczeniach były stale ciepłe, co kilka godzin należy wrzucać węgiel do pieca, usuwać popiół i kontrolować sprawność działania instalacji.
Jak piec opalany węglem wpływa na środowisko?
Jeżeli nie przekonuje Cię argument kosztownej eksploatacji i konieczności osobistej obsługi pieca, być może przemówi do Ciebie jakość powietrza, którym oddychasz. Spalanie węgla w piecu wiąże się z emisją dwutlenku węgla, tlenku węgla, tlenków azotu oraz pyłów tworzących toksyczny smog. Oprócz tego istnieje ryzyko zatrucia czadem w mieszkaniu – bezzapachowy związek chemiczny możliwy jest do wykrycia wyłącznie przez specjalne czujniki. Instalacja oparta na piecu opalanym węglem pozbawiona jest awaryjnego źródła ciepła, dlatego w przypadku awarii grzejniki w całym domu będą zimne.
Wymiana pieca na pompę ciepła
W przypadku budowy nowych domów w Skierniewicach i innych miastach decyzja jest prosta – instalacja pompy ciepła to koszt porównywalny do pieca opalanego węglem, a korzyści o wiele większe. Jeśli jednak zastanawiasz się nad wymianą starej instalacji na nową, bardziej ekologiczną, weź pod uwagę wszystkie zalety tego rozwiązania. Zamiast na zakup kilku ton węgla, który w zależności od zapotrzebowania może wystarczyć na tylko jeden sezon grzewczy, ten sam budżet możesz przeznaczyć na montaż pompy ciepła. Urządzenia chińskiej marki SPRSUN charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną, cichą pracą, możliwością inteligentnej kontroli (obsługa przez aplikację w smartfonie), zerową emisyjnością oraz niskimi kosztami eksploatacji. Nie występuje tu proces spalania, a ciepło pobierane jest np. z gruntu lub powietrza, by następnie rozprowadzić je po instalacji centralnego ogrzewania.
Ogrzewanie domu pompą ciepła to idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie wygodę, swobodę, bezpieczeństwo, kontrolę nad wydatkami, a także troskę o czyste powietrze i środowisko naturalne. Wszystkie wątpliwości rozwiejesz u lokalnego instalatora pomp ciepła, który przedstawi Ci szczegółową wycenę całej inwestycji.