Kuchenki gazowe przez długi czas – ze względu na ekonomię ich używania – były najbardziej pożądanym tego typu sprzętem w polskich domach. Dziś płyty gazowe to wiele nowoczesnych rozwiązań, także takich, które pozytywnie wpływają na design takiego sprzętu.
Używanie gazu i kuchenek gazowych do przygotowania potraw ma według powszechnych opinii wieje zalet. Po pierwsze uważa się, że kuchnia gazowa, w której podczas gotowania używa się ognia, sprawia, że przygotowywane potrawy są smaczniejsze. Taki sposób obróbki termicznej – według koneserów – powoduje, że smak i aromat dań jest pełniejszy niż w przypadku przygotowywania jedzenia na płycie elektrycznej czy indukcyjnej. Instalacja gazowa i stały dopływ gazu pozytywnie wpływa też na ekonomię korzystania z kuchenek gazowych. Jak jest dziś? Czy przy aranżacji kuchni nadal płyty gazowe są w ścisłym topie? I czy nadal jest to rozwiązanie opłacalne? O tym w dalszej części artykułu.
Kuchenka gazowa – bezpieczeństwo
Jednym z argumentów, jakie są wysuwane w dobie nowoczesnych rozwiązań, takich jak płyty indukcyjne czy elektryczne, jest poziom bezpieczeństwa używania kuchenki gazowej. Jednak dziś urządzenia gazowe tego typu to szereg rozwiązań służących poprawie bezpieczeństwa. Nowoczesne patenty nie dopuszczą do wycieku gazu i odetną jego dopływ w razie konieczności. Płyta zasilana gazem to często sondy kontrolujące spalanie gazu. Oczywiście decydując się na płytę gazową, musimy mieć sprawnie działającą wentylację. Warto też zadbać o cyrkulację powietrza i zaopatrzyć pomieszczenie w okap kuchenny. Bez wątpienia można jednak stwierdzić, że kuchnie gazowe to bezpieczeństwo użytkowania.
Kuchenka gazowa – względy estetyczne
Kuchenki elektryczne i indukcyjne, zwłaszcza te ceramiczne, i bez rusztów, kojarzone są jako rozwiązania eleganckie i minimalistyczne. Dziś możemy też kupić kuchenkę gazową typu: gaz pod szkłem. Kuchnia z taką płytą gazową, gdzie nie ma rusztów, a wszystko jest schowane pod płytą ceramiczną to przemyślany design godny nowoczesnych wnętrz. Poza tym w tego typu płytach podczas gotowania i spalania gazu w odpowiedniej temperaturze nie dochodzi do osadzania się tłustej sadzy na meblach, garnkach czy ścianach. Zostają więc zachowane także względy estetyczne nie tylko kuchni gazowej, ale i jej otoczenia. Nawet jeśli zdecydujemy się na płytę gazową z rusztami, to elementy te są dziś nowocześnie zaprojektowane i zachwycają swoją lekkością. Większość kuchenek dostępnych w takiej wersji to równie eleganckie płyty ceramiczne. Urządzenia gazowe do gotowania typu gaz pod szkłem czy gaz na szkle to także dotykowe panele, które nie tylko wpływają pozytywnie na wygląd płyty, ale ułatwiają gotowanie przez łatwe sterowanie wielkością płomienia czy czasem gotowania lub też poziomem mocy. Poza tym płyty gazowe występują w różnych wielkościach, dzięki czemu łatwo jest je dopasować do rozmiaru naszej kuchni.
Kuchnia gazowa – czy to się opłaca
Koronnym argumentem zwolenników kuchenek gazowych było to, że to rozwiązanie ekonomiczne. Czy w dobie podwyżek cen gazu nadal jest to opcja oszczędna? Tak, i to od momentu samego zakupu. Płyta gazowa jest tańsza niż płyty elektryczne czy indukcyjne. Poza tym do płyty typu gaz pod szkłem, która przypomina wyglądem tę indukcyjną, nie jest konieczny zakup specjalnych garnków. Urządzenie gazowe tego rodzaju to także o 50 procent mniejsze spalanie gazu już w tradycyjnych kuchniach tego typu.
Produkty firmy Solgaz dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym i dopracowanym projektom sprawiają, że płyty gazowe nadal są funkcjonalnym i sprawdzającym się elementem wyposażenia kuchni.