Liczba zwolenników inteligentnego oświetlania wzrasta nieustannie z roku na rok. Spowodowane jest to głównie wygodą, którą zapewnia nam tego typu rozwiązanie. Chcąc wyposażyć się w taki typ oświetlenia domowego, wcale nie jest konieczne robienie generalnych remontów, mających na celu wprowadzenie systemów smart zarządzających całym domem. Z myślą o ludziach żyjących w mniej nowoczesnych domach, opatentowano moduły umieszczane wewnątrz standardowych urządzeń oświetleniowych.
Do grona inteligentnego oświetlenia należeć mogą różnego rodzaju lampy, żyrandole, paski led, oprawy, kinkiety, a w szczególności zwykłe żarówki. To właśnie tymi ostatnimi zajmiemy się poniżej. Czym charakteryzują się tego typu urządzenia i dlaczego warto mieć je w swoim domu?
Inteligentna żarówka – podstawowe informacje
Urządzenie to jest uznawane za najbardziej klasyczne i najstarsze źródło światła. Można powiedzieć, że w XIX wieku wszystko zaczęło się właśnie od niego. Z biegiem lat zaczęto wynajdywać coraz to nowsze rodzaje żarówek, co miało na celu zwiększenie emisji światła przy jak najniższym zużyciu energii elektrycznej.
Droga była bardzo długa. Żarówki wolframowe, rtęciowe, halogeny, świetlówki, aż w końcu ludzkość doszła do technologii LED. To właśnie ona od jakiegoś czasu stała się najczęściej wybieraną spośród wszystkich rodzajów oświetlenia. Wpływ na to ma przede wszystkim jej energooszczędność oraz bardzo długa żywotność.
Dlaczego LED dobrze współpracuje z systemem SMART?
Jak wiadomo, cała technologia LED oparta jest na wytwarzaniu światła przy użyciu diody emisyjnej. Ten komponent, choć jest małych rozmiarów, potrafi bardzo wiele. Sposób działania jest prosty. Dioda dzieli się na dwie warstwy, po których przechodzą elektrony. W jednej z nich jest ich nadmiar, a w drugiej – za mało. Elektrony chcąc znaleźć sobie miejsce przechodzą z jednej powierzchni na drugą. Te, którym nie uda się znaleźć miejsca tworzą duży “natłok” i oddają swoją energię w postaci promieniowania świetlnego.
Należy podkreślić, że każda inteligentna żarówka smart jest ledowa. Jest to najwygodniejszy sposób, a to ze względu na bardzo długą żywotność urządzeń tej technologii. Ponadto, diody umożliwiają wiele ciekawych funkcji, które byłyby niedostępne dla wykorzystania przez system smart w przypadku innych typów oświetlenia.
Inteligentna żarówka Smart – funkcje
Podstawową funkcją, którą potrafią urządzenia smart jest załączanie i wyłączanie oświetlenia przy użyciu telefonu. Moduły Wi-fi umieszczone w sprzętach oświetleniowych łączą się najpierw z telefonem, a następnie z routerem, przez co mogą być one sterowane niezależnie od miejsca, w którym aktualnie przebywamy.
Inteligentne żarówki smart możemy także grupować. Dzięki tej opcji do uruchomienia całego zespołu wystarczy zaledwie jedno kliknięcie. W zależności od tego, jaki typ żarówki posiadamy, istnieje opcja zmiany barwy, jasności i koloru oświetlenia. Każdy z nas może przykładowo ustawić w aplikacji swój biorytm, na podstawie którego oświetlenie samo będzie się ustawiało każdego dnia.