Prawidłowe wykończenie tarasu, wpływające na odpowiednią estetykę oraz poziom bezpieczeństwa, jest możliwe wówczas, gdy wykorzystamy odpowiednie wkręty do deski tarasowej. Poprawią one stabilność konstrukcji, jeśli została wykonana prawidłowo, a także zapewnią odporność na oddziaływanie różnych czynników, w tym pogodowych. Sprawdź, co należy wziąć pod uwagę przy zakupie wkrętów tarasowych.
Jakie wkręty do deski tarasowej są najlepsze?
W hurtowniach, takich jak Inoxa, dostępne są różne rodzaje wkrętów tarasowych. Przy ich zakupie zakupie pod uwagę należy wziąć poziom zabezpieczenia antykorozyjnego.
Kategoria korozyjności środowiska
Taras jest narażony na oddziaływanie wody, dlatego należy stosować wkręty tarasowe nierdzewne. Przy ich zakupie dobrze jest zwrócić uwagę na kategorię korozyjności środowiska według normy PN-EN ISO 12500 – zawiera się ona w skali od C1 (najniższa) do C5 (najwyższa). Przykładowo, dla C1, C2 najlepiej wybrać wkręty ze stali nierdzewnej A1, A2 bądź A3, w przypadku C3 lepiej sprawdzą się wkręty ze stali A4, natomiast w środowisku o korozyjności C4 – ze stali A5.
Materiał wykonania
Najlepszą opcją są wkręty tarasowe wykonane ze stali nierdzewnej. Zapewniają one ochronę nie tylko przed korozją, ale również lekkimi kwasami i zasadami.
Do wyboru mamy akcesoria ze stali nierdzewnej:
- C1, stal nierdzewna martenzytyczna o podwyższonej wytrzymałości mechanicznej,
- nierdzewnej A2 – sprawdzą się w przypadku tarasów, które mają dużą powierzchnię bądź są położone blisko jezior,
- nierdzewnej A4 – są polecane do stosowania na terenach o dużym zasoleniu (wybrzeże morskie), jak również na konstrukcjach umieszczonych obok basenów.
Wkręty nierdzewne do desek tarasowych można zastosować do każdego rodzaju drewna (modrzew, świerk, dąb, sosna, gatunki egzotyczne). Łatwo je dopasować do aranżacji, gdyż mają uniwersalną, srebrną kolorystykę. Gwarantują długotrwałą, bezproblemową eksploatację – szacowana żywotność akcesoriów ze stali A2 to około 25, a A4 – 50 lat.
Dobór wkrętów do deski tarasowej – o czym jeszcze należy pamiętać?
Stosując wkręty tarasowe musimy wiedzieć, że powinny one mieć odpowiednią długość. Innym ważnym aspektem jest rodzaj łba, który zapewni odpowiednie osadzenie wkrętu w materiale, a także estetyczny wygląd.
Długość wkrętów
Gdy zastanawiamy się, jakiej długości wkręty do deski tarasowej zastosować, pod uwagę należy wziąć grubość mocowanego materiału oraz minimalną zalecaną głębokość przy wkręcaniu danego wkrętu (zazwyczaj wynosi ona 4 x średnica d). Przyjmuje się natomiast, że rekomendowaną głębokością zagłębienia jest 8 x d oraz że nie należy przekraczać głębokości 12 x d. Przy standardowej grubości deski tarasowej 2,7 cm dobrym wyborem będzie na przykład wkręt w rozmiarze 5,0×70 mm (8×5 mm + 27 mm = 67 mm), choć przy elementach konstrukcyjnych można zastosować nieco dłuższe akcesoria. Dzięki temu w trakcie eksploatacji nie będzie dochodziło do przesuwów.
Ważne jest to, aby wkręty nie wystawały poza lico deski – powinny one tworzyć z nią równą powierzchnię. Nie mogą być również głęboko wwiercone w materiał, gdyż osłabia to strukturę drewna.
Rodzaj łba, gniazda oraz końcówki
Ze względu na to, że tarasy są zwykle wykonane z twardego drewna, wkręty mają najczęściej łeb o mniejszej średnicy niż standardowe wkręty do drewna. Dzięki temu wyglądają one bardziej estetycznie, gdyż łeb jest mniej widoczny od standardowego.
Na taras najlepiej wybrać akcesoriawkręty z:
- łbem stożkowym – po wkręceniu tworzą lico z deskami, dlatego nie ma ryzyka zahaczenia o nie butem czy stopą i po powierzchni można chodzić boso,
- gniazdem torx – dzięki niemu wkręt dobrze trzyma się bitu we wkrętarce, co ułatwia montaż i zapobiega stratom materiału.
Duże znaczenie ma również końcówka samowiercąca lub koniec tnący CUT. Dzięki nimej mocowanie będzie prostsze, szczególnie w przypadku twardego drewna, a materiał nie będzie się rozwarstwiał czy pękał.
Elastyczność
Niektóre tarasy, w tym wysokie, o dużej powierzchni bądź wykonane z drewna egzotycznego, są narażone na ruchy konstrukcyjne i wynikające z nich naprężenia. Dlatego w ich przypadku należy stosować elastyczne wkręty tarasowe – najlepszy wybór to stal nierdzewna.
Wybierając wkręty tarasowe, musimy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Chodzi o poziom zabezpieczenia antykorozyjnego, materiał wykonania, rodzaj końcówki czy elastyczność. Dzięki ich uwzględnieniu będziemy mieli pewność, że konstrukcja będzie stabilna, odporna na zróżnicowane warunki otoczenia oraz bezpieczna w użytkowaniu.