Gdy w okolicy nie ma sieci kanalizacyjnej, a Ty chcesz mimo wszystko zamieszkać w głuszy, nie rezygnuj z marzeń, tylko zainwestuj w przydomową oczyszczalnię ścieków. To dobry sposób na rozwiązanie kwestii odprowadzania nieczystości. I wcale nie jest tak trudno ją założyć. Wystarczy pamiętać o kilku prostych do zapamiętania zasadach. Warto też znaleźć odpowiedniego wykonawcę lub samemu dowiedzieć się więcej na ten temat. W tym artykule otrzymasz namiastkę potrzebnych informacji, które będą jednak stanowić doskonały wstęp do tego zagadnienia.
Konstrukcja i lokalizacja przydomowej oczyszczalni ścieków
Czy przydomowa oczyszczalnia ścieków jest łatwa do zainstalowania? Bez wątpienia! Ponadto jest łatwa w transporcie i nie wymaga skomplikowanych procesów konserwacyjnych. Kolejną jej zaletą jest niski koszt eksploatacji. Zestaw przydomowej oczyszczalni ścieków składa się z m.in. osadnika gnilnego, studzienki rozdzielczej, rur rozprowadzających oraz rozsączających rur drenażowych. Cały schemat instalacji zawiera około dziesięciu elementów, których połączenie nie wymaga zaawansowanej wiedzy inżynieryjnej. Choć oczywiście warto powierzyć proces montażu profesjonalistom w tej dziedzinie.
Mogą oni podpowiedzieć, gdzie najlepiej zlokalizować przydomową oczyszczalnię ścieków. Ze względu na rodzaj zawartości zbiornika należy zachować kilka środków ostrożności. Przydomowa oczyszczalnia ścieków powinna być umieszczona przynajmniej 30 metrów od ujęcia wody pitnej, 1,5 metra od rurociągów gazowych i wodociągowych oraz minimum 2 metry od granicy z sąsiadującą posesją lub drogą. Warto pamiętać także o zachowaniu odległości pięciu metrów od ściany budynku z drzwiami i oknami oraz trzech metrów od najbliższego drzewa.
Sprawdź więcej o przydomowej oczyszczalni ścieków na: https://conplast.com.pl/przydomowe-oczyszczalnie-sciekow/
Przydomowa oczyszczalnia ścieków – jak o nią dbać?
Podczas użytkowania tego rodzaju zbiorników trzeba również mieć na uwadze reguły związane z eksploatacją. Istotny dla późniejszego stanu jest rozruch przydomowej oczyszczalni ścieków. Na samym początku należy maksymalnie skoncentrować ilość bakterii, które wraz z immobilizowanymi enzymami stanowią tzw. preparaty startowe. Takie środki znacznie przyspieszają fazę biologicznego rozkładu nieczystości składających się z różnych złożonych substancji organicznych. Warto zatem starannie wyselekcjonować biopreparaty, aby cały proces przebiegł prawidłowo.
Tak przygotowana przydomowa oczyszczalnia ścieków jest gotowa do użycia. A jak ją eksploatować? To również nie jest skomplikowane, ponieważ często cały proces polega tylko na sprawdzeniu wielkości osadu na dnie zbiornika oraz wyjęciu i przepłukaniu filtra. Należy te czynności powtarzać co sześć miesięcy. Jeśli pozostałości zajmują około 25% pojemnika, wówczas rekomendowanym działaniem jest wezwanie wozu asenizacyjnego. Ekipa fachowców usunie zbędny osad i napełni zbiornik wodą. Taka konieczność zachodzi mniej więcej co dwa lub trzy lata.
Zachęcamy do poznania oferty podpoznańskiej firmy Conplast, która zajmuje się instalacją przydomowych oczyszczalni ścieków oraz produkcją innych zbiorników z polietylenu (np. pojemników na deszczówkę).