Zastosowanie żelazka parowego to jeden z najszybszych i najskuteczniejszych sposobów na wygładzanie ubrań. Dzięki wykorzystanej w jego budowie technologii urządzenie doskonale zmiękcza włókna tkanin, gwarantując doskonały efekt. Dopracowana w każdym szczególe konstrukcja żelazka nie pomoże, jednak jeśli będziesz używać go niewłaściwie albo niezgodnie z przeznaczeniem. W tym tekście podpowiadamy, jak prasować żelazkiem parowym, aby robić to sprawnie i efektywnie.
Z tekstu dowiesz się:
- jak korzystać z żelazka parowego,
- w jaki sposób zadbać o żelazko parowe.
Chociaż w zasadzie wszyscy – przynajmniej teoretycznie – wiemy, jak się prasuje, okazuje się, że nawet tak prostą na pozór czynność można wykonać lepiej lub gorzej. Jak właściwie użytkować żelazko parowe? Jak utrzymać je w czystości? Czytaj dalej!
Jak prasować żelazkiem parowym właściwie?
Żelazka parowe są niezwykle łatwe w obsłudze. Podobnie jednak jak w przypadku innych urządzeń, można używać ich z większą lub mniejszą skutecznością. Jeśli zależy Ci na wyjątkowo spektakularnym efekcie, rozpoczynając prasowanie, postępuj zgodnie z przygotowaną przez nas instrukcją:
- Jeszcze zanim zaczniesz prasować, dokładnie sprawdź metkę na ubraniu: to pomoże Ci ustalić, w jaki sposób ustawić właściwą temperaturę. Zaczekaj też, aż żelazko wystarczająco się nagrzeje.
- W trakcie oczekiwania na to, aż urządzenie osiągnie właściwą temperaturę, rozłóż ubranie na twardej powierzchni, np. na desce do prasowania czy na stole.
- Jeśli Twoje żelazko parowe nie ma funkcji automatycznego zraszania, zroś ubranie, wciskając odpowiedni przycisk. Pokrapiając pognieciony materiał wodą, rozluźniasz zagniecenia i usprawniasz cały proces.
- Zacznij prasowanie, upewniając się, że nie trzymasz żelazka zbyt długo w jednym miejscu. Prasuj fragment ubrania na tyle długo, aby by gładki, ale wciąż pozostał wilgotny. Jeśli prasujesz grubszy materiał, nie dociskaj żelazka zbyt mocno.
- Po zakończeniu prasowania odłącz żelazko od kontaktu i ostrożnie wylej wodę, gdy wciąż jest gorąca. Po ostudzeniu stopy owiń luźno żelazko kablem i przechowuj w suchym miejscu.
Dobre żelazko parowe – jak o nie zadbać?
Chociaż kwestia utrzymywania żelazka w czystości wydaje się równie łatwa, co sam proces prasowania, może się okazać, że podczas użytkowania urządzenia zapominamy o kilku ważnych kwestiach. Jakie to kwestie? Sprawdź:
- Do napełniania zbiornika żelazka staraj się używać wody destylowanej. Zwykła woda z kranu może zawierać zbyt dużo kamienia, który może gromadzić się w pojemniku na wodę, a także zatykać otwory parowe na metalowej stopie żelazka.
- Pamiętaj o regularnym odkamienianiu żelazka, ponieważ odkładający się kamień może być przyczyną bardzo wielu uszkodzeń urządzenia. Możesz to zrobić, np. wlewając do zbiornika mieszankę octu i wody, włączając żelazko i pozwalając mu parować przez kilka minut. Pamiętaj też, że na etapie wybierania najlepszego żelazka parowego warto rozważyć zakup urządzenia z systemem zapobiegającym osadzaniu się kamienia.
Zakup żelazka parowego może być strzałem w dziesiątkę, należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach jego użytkowania. Jeśli wciąż poszukujesz dobrego żelazka parowego, zajrzyj na stronę marki Zelmer, zapoznaj się z konkretnymi modelami żelazek i wybierz takie, które będzie idealnie odpowiadać Twoim potrzebom.