Oświetlenie odgrywa kluczową rolę w aranżacji każdego pomieszczenia – zwłaszcza łazienki. W tym miejscu wykonuje się codzienną pielęgnację, tworzy perfekcyjne makijaże, fryzury etc. Dlatego warto zadbać o odpowiednią ilość światła, aby zapewnić sobie dostateczną widoczność podczas zabiegów upiększających. Nie ulega wątpliwości, że dobre oświetlenie to takie, które pełni funkcję nie tylko użytkową, lecz również dekoracyjną. Wysokiej jakości lampy z pewnością nadadzą pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru. O czym pamiętać przy wyborze oświetlenia łazienkowego?
Oświetlenie do łazienki – co jest ważne?
Przed wyborem odpowiednich lamp łazienkowych należy wziąć pod uwagę wiele istotnych czynników. Nie ulega wątpliwości, że rozmieszczenie oświetlenia warto uwzględnić już na wczesnym etapie projektowania wnętrza. Korzystanie z łazienki stanie się bardziej komfortowe, jeśli oprócz walorów estetycznych, przy zakupie zwróci się uwagę przede wszystkim na kwestie praktyczne.
Lampy łazienkowe powinny równomiernie rozświetlać całe wnętrze, co oznacza, że muszą być zamontowane w centralnej części pomieszczenia. Znakomitym pomysłem będzie również umieszczenie dodatkowych punktów świetlnych, aby światło docierało nawet w najciemniejsze zakamarki.
Łazienka to miejsce, w którym nie brakuje pary wodnej. Oświetlenie tego wnętrza musi spełniać swoje zadanie w należyty sposób, zatem lampy powinny być odporne na działanie wilgoci. Stopień ochrony IP takich modeli zazwyczaj wynosi 44 i więcej. Należy wspomnieć, że klasa szczelności IP to nic innego jak poziom ochrony oprawy przed wnikaniem doń cząstek stałych oraz niekorzystnym działaniem pary i wody.
Bardzo ważnym aspektem w oświetleniu łazienkowym jest rozmieszczenie lamp. Ilość źródeł światła jest w dużym stopniu zależna od metrażu pomieszczenia. W przypadku bardzo małych łazienek z pewnością wystarczy jedna lampa sufitowa. Jednakże trzeba pamiętać, aby umiejscowić ją w centralnej części, co gwarantuje dostateczne rozświetlenie wszystkich sfer użytkowych.
Lampy łazienkowe – co dodatkowo oświetlić?
Przed zakupem lamp do łazienki, należy zastanowić się, jakie czynności będą wykonywane w tym pomieszczeniu. Oprócz codziennych kąpieli, zabiegów pielęgnacyjnych i relaksacyjnych, to miejsce służy również do stylizowania włosów, robienia makijaży i przeglądania się w lustrze. W związku z tym trzeba zadbać o odpowiednie oświetlenie łazienki w jej wszystkich częściach.
Lampy w strefie kąpielowej
W przypadku dużych łazienek bardzo często zdarza się, że oświetlenie centralne nie jest w stanie dostatecznie rozświetlić każdego zakątku. Nie ulega wątpliwości, że w obrębie strefy kąpielowej powinny znaleźć się takie lampy, które pozwolą na wykonywanie codziennych czynności pielęgnacyjnych. Szczególną uwagę należy zwrócić przede wszystkim na bezpieczeństwo – obok prysznicu i nad wanną punkty oświetleniowe muszą być zamontowane jak najwyżej. Co więcej, lampy w takim miejscu powinny mieć odpowiednią klasę szczelności IP. Do rozświetlenia strefy kąpielowej znakomicie sprawdzi się kinkiet łazienkowy, który dodatkowo nada pomieszczeniu niepowtarzalnego klimatu.
Oświetlenie lustra
Chcąc wykonać nieskazitelny makijaż lub estetycznie wystylizować włosy, warto zadbać o odpowiednie oświetlenie lustra. Ten podstawowy element każdej łazienki musi być rozświetlony w taki sposób, aby odbicie maksymalnie przypominało nasz naturalny wygląd. W tym celu należy zmontować dwie symetryczne oprawy po obu stronach lustra. Lampy punktowe powinny znajdować się na wysokości oczu mieszkańców, co zapewni spektakularne efekty. Oświetlenie strefowe w żadnym stopniu nie powinno oślepiać, toteż bardzo istotna w tej kwestii jest barwa emitowanego światła.
Przed zakupem lamp nad lustro należy określić typ zwierciadła. Jeśli jest duże i okrągłe, to jego cały obwód powinien być rozjaśniony. W przypadku, gdy charakteryzuje się podłużnym kształtem, najlepiej oświetlić je za pomocą dwóch symetrycznych punktów świetlnych.
Oświetlenie łazienkowe – jakie wybrać?
Najlepsze oświetlenie łazienkowe to takie, które będzie wzorowo pełnić swoją funkcję przez długie lata i zapewni satysfakcję mieszkańców. Głównym źródłem światła zarówno w łazienkach, jak i innych pomieszczeniach, są lampy sufitowe. Do najczęściej wybieranych modeli zalicza się przede wszystkim plafony, które wyróżniają się prostotą i elegancją. Co więcej, dostępne są w wielu kolorach, zatem znakomicie sprawdzą się w każdym wnętrzu. Plafony gwarantują bezpieczne użytkowanie, ponieważ przylegają do sufitu i nie przeszkadzają w wykonywaniu codziennych czynności pielęgnacyjnych. Ten typ oświetlenia z reguły występuje w wersji prostokątnej lub okrągłej i może być wykonany z tworzyw sztucznych, szkła, drewna, metalu etc.
Innym, także popularnym rozwiązaniem są lampy wiszące. Z pewnością nadadzą pomieszczeniu nieco dekoracyjnego efektu, w łazienkach prezentują się bowiem bardzo elegancko i szykownie. Te modele w większości przypadków umożliwiają regulację długości zawieszenia. Lampy wiszące przyciągają wzrok niejednego gościa i świetnie komponują się z elementami dekoracyjnymi w łazienkach urządzonych w stylu glamour. Należy jednak pamiętać, że są one szczególnie narażone na wilgoć, ponieważ nisko zwisają.
Oprócz lamp wiszących i plafonów, w łazienkach bez obaw można zamontować reflektory sufitowe. Tego typu lampy zapewniają odpowiednie oświetlenie pomieszczeń o dużym metrażu. Ich największą zaletą jest fakt, iż oprawy są ruchome, co daje możliwość sterowania źródłem światła.
Dodatkowe lampy do łazienki
Aby dostatecznie oświetlić każdą część łazienki, często montuje się lampy ścienne, czyli popularne kinkiety. Zwykle są one umieszczane nieopodal lustra lub w sferze kąpielowej. Nie ulega wątpliwości, że taki rodzaj oświetlenia pełni dwie główne funkcje. Lampy dekoracyjne pozwalają stworzyć komfortowy nastrój, a także ułatwiają wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych, makijaży itp. Niektóre modele wyposażone są w ruchome ramię, co pozwala zwrócić promień padania światła na twarz lub umywalkę. Kinkiety są znakomitym uzupełnieniem każdej aranżacji, bez względu na styl, w jakim jest utrzymana łazienka.
Obecnie dużą popularnością cieszą się niezastąpione taśmy LED. Oprócz tego, że prezentują się bardzo okazale, są niezwykle funkcjonalne i mogą być umieszczone wzdłuż obudowy wanny lub na całej długości lustra. Warto wspomnieć, że oświetlenie LED cechuje się długą żywotnością i jest energooszczędne. Aby wyposażyć łazienkę w dodatkowe źródła światła, można także zainwestować w nowoczesne spoty lub oczka sufitowe. Takie rozwiązanie z pewnością uatrakcyjni wygląd łazienki i pozwoli stworzyć ciekawy kontrast.
Barwa światła w łazience
Odpowiednio dobrane oświetlenie nie tylko pozwoli na wykonywanie perfekcyjnych makijaży, lecz również wpłynie na samopoczucie osoby korzystającej z łazienki i będzie w stanie umilić kąpiel. Zwykle łazienki utrzymane są w jasnych tonach, a żarówki mieszczą się w przedziale od 3300 do 5300 K. Ciepłe barwy z pewnością każdemu kojarzą się ze spokojem i łagodnością, zatem można użyć ich do oświetlenia strefy kąpielowej. Jednakże nieopodal zlewu i lustra warto umieścić lampę emitującą nieco zimniejsze promienie, przypominające światło dzienne. Dzięki temu podczas przeglądania się w lustrze będzie można dostrzec niemalże każdy detal.
Podsumowanie
Bez względu na to, w jaki sposób została zaprojektowana łazienka, najważniejszym aspektem będzie dobór odpowiednich lamp. Wbrew pozorom jest to niełatwe zadanie, ponieważ możliwości jest wiele, a szeroki wybór modeli z pewnością nie ułatwia tego zadania. Łazienka to miejsce, w którym można wykonywać wiele czynności pielęgnacyjnych, zatem warto zadbać o jej solidne oświetlenie.
Artykuł powstał przy współpracy z marką Omega Partner.